Jump to content

Κλωνοποίηση site


jordaneiro

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω να φτιάξω ένα αντίγραφο του υπάρχον site ώστε να κάνω εκεί διάφορες δοκιμές ή update module προτού τα εφαρμόσω στο live

Δημιούργησα ένα subdomain έκανα copy paste τα αρχεία από το live σε αυτό.

Η γνώση μου είναι ως εκεί.Είδα ότι όταν μπαίνω στο subdomain τελικά καταλήγω στο live.

Ίσως πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή σε κάποια αρχεία,cache...... για να μην καταλήγει στο live.

Oπως και πως θα ρυθμίσω την βάση δεδομένων.Πως θα τη συνδέσω με το subdomain?

Σε αυτά θα ήθελα μια βοήθεια όποιος γνωρίζει ή αν ξέρετε κάποιον οδηγό να δω κάπου θα βοηθήσει
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε και μια δεύτερη βάση αντίγραφο αλλά με άλλο όνομα και σύνδεσέ την αλλάζοντας τα στοιχεία σύνδεσης με την βάση στο παρακάτω αρχείο

587650963_.png.cc2eb98efee9140f601b6397eb4a0702.png

 

Μετά άνοιξε την βάση με phpMyAdmin και άλλαξε το eshop URL. Έχει 2 tables, ένα για http και ένα για https.
Εναλλακτικά πριν ανεβάσεις την βάση την ανοίγεις με notepad++ και με Search βρίσκεις και αλλάζεις τα eshop URL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Prestan0ob said:

Φτιάξε και μια δεύτερη βάση αντίγραφο αλλά με άλλο όνομα και σύνδεσέ την αλλάζοντας τα στοιχεία σύνδεσης με την βάση στο παρακάτω αρχείο

587650963_.png.cc2eb98efee9140f601b6397eb4a0702.png

 

Μετά άνοιξε την βάση με phpMyAdmin και άλλαξε το eshop URL. Έχει 2 tables, ένα για http και ένα για https.
Εναλλακτικά πριν ανεβάσεις την βάση την ανοίγεις με notepad++ και με Search βρίσκεις και αλλάζεις τα eshop URL.

Καλησπέρα 
Τα url δεν μπορω τα καταλαβω τι γινετα.Άνοιξα τη βάσημε notepad αλλα μου βγαζει εκατονταδες με το domain μου.Όλα αυτα πρεπει να αλλαξω?
Το δοκιμασα και με phpmyadmin αλλα δεν βγαζω ακρη

Link to comment
Share on other sites

Τα url τα αλλαζεις στο table ps_shop_url για να δουλεύει σωστά. 

SELECT * FROM `ps_shop_url`

Μπορεί να συνεχήσει να σε βγάζει redirection errors, σβήσε το .htaccess και μπες στον admin και απενεργοποήσε και ξανα ενεργοποιήσε τα friendly url στο Traffic & SEO

Επίσης μην ξεχνάς πως αν έχει ενεργοποιημένο το SSL και δεν έχει SSL το subdomain θα σου εμφανήσει μνμ ο browser ή και redirection error

Εκει πρέπει να απενεργοποιήσεις το SSL 

SELECT * FROM `ps_configuration` WHERE `name`='PS_SSL_ENABLED';

και αλλάζεις την τιμή απο 1 σε 0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το άλλαξα το url και βγαίνει σωστά η αρχική σελίδα εκτός από 2-3 φώτο που δεν εμφανίζοντα

Το νέο πρόβλημα είναι ότι όπου και να πατήσω κανένα λινκ δεν είναι σωστό.Μου βγάζειThe requested URL ... was not found on this server.

Τσεκάρω τη βάση δεδομένων με τα url που μου βγάζει το μήνυμα αυτό και υπάρχουν.Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος?

Επίσης το λινκ για το BO που μπορώ να το βρω?

 

Link to comment
Share on other sites

σβήσε το .htaccess και μπες στον admin και απενεργοποήσε και ξανα ενεργοποιήσε τα friendly url στο Traffic & SEO

To link...είναι example.gr/adminXXX βρες τον φάκελο του admin το όνομα του φακέλου και βάλτο στο adminXXX

Edited by 01generator (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, 01generator said:

σβήσε το .htaccess και μπες στον admin και απενεργοποήσε και ξανα ενεργοποιήσε τα friendly url στο Traffic & SEO

To link...είναι example.gr/adminXXX βρες τον φάκελο του admin το όνομα του φακέλου και βάλτο στο adminXXX

Από που θα μπώ στον admin?Από τη DB θα κάνω αυτή τη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 01generator said:

ασε την database για τον admin. Ποιο ήταν το παλιό σου link για τον admin? 

 τα friendly url στο Traffic & SEO τα ρυθμίζω μέσα από το backoffice όμως δεν έχω πρόσβαση και λαμβάνω το εξής μήνυμα

Αυτή η σελίδα δεν λειτουργεί

Αυτήν τη στιγμή, ο κεντρικός υπολογιστής www.testeshop............gr δεν μπορεί να διαχειριστεί αυτό το αίτημα.

HTTP ERROR 500

Για αυτό έλεγα αν υπάρχει κάπου το λινκ για να το τσεκάρω

 

Link to comment
Share on other sites

ξανα ρωτάω ποιο ήταν πριν την μεταφορά το link του admin? 

Το link του admin δεν βγαινει απο την database, είναι το domain σου π.χ. example.gr και το όνομα φακέλου του admin π.χ. admin123 αρα το admin λινκ θα είναι example.gr/admin123

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, 01generator said:

ξανα ρωτάω ποιο ήταν πριν την μεταφορά το link του admin? 

Το link του admin δεν βγαινει απο την database, είναι το domain σου π.χ. example.gr και το όνομα φακέλου του admin π.χ. admin123 αρα το admin λινκ θα είναι example.gr/admin123

example.gr/eshop/Backoffice/index.php

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...