Jump to content
  • 0

Aktualizacja sklepu 1.6.1.17 -> 16.1.24 a nastepnie do najnowszej 1.7.8.8


Squallik

Question

Witam,

zwracam się z prośbą w temacie problemów z aktualizacją sklepu.

 

Aktualnie mam sklep w wersji 1.6.1.17 chciałbym go zaktualizować do najnowszej wersji 1.6.1.24. Jeżeli aktualizacja przebiegnie pomyślnie to później do wersji 1.7.x . Tutaj odrazu zapytam czy mając wersję 1.6.1.24 można go zaktualizować do 1.7.8.8 czy bezpieczniej robić to hierarchicznie np. 1.7.0.0 -> 1.7.0.1 -> 1.7.0.2 itp. aż do najnowszej 1.7.8.8.

 

Teraz do sedna sprawy. Pobrałem moduł do aktualizacji z tej strony https://github.com/PrestaShop/autoupgrade/releases/tag/v4.14.2 dokładnie ten plik v4.14.2. Z tego co wyczytałem tutaj https://github.com/PrestaShop/autoupgrade w sekcji Prerequisites aby zaktualizować sklep z wersji 1.6.x do 1.7.x trzeba użyć  tej wersji modułu . Wersja 4.15.0 działa dla sklepów od wersji 1.7.x.

Problem polega na tym, że nie mam możliwości aktualzacji sklepu na tej wersji modułu. Jest komunikat, że trzeba zaktualiozwać moduł do najnowszej wersji. W załączniku  plik aktualizacja-1.

 

Jeszcze jedno pytanie, odnośnie pliku aktualizacja-2. Zaznaczę, że szablon będzie nowy, czy coś z tej listy musi być na tak ?

Ewenualnie proszę o jakieś wskzówki odnośnie aktualizacji aby przeszła bez żadnych problemów.

 

Z góry dziekuję za pomoc.

aktualizacja-2.png.png

aktualizacja-1.png.png

Link to comment
Share on other sites

33 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Witaj, ogólnie sprawa nigdy nie jest prosta jeżeli chodzi o aktualizację z 1.6 do 1.7 a jeszcze do 1.7.8.
W wersji 1.6 są ustalone maksymalne wersje php, jeśli twoje moduły działają na wersji PHP 5.6 to otrzymasz na starcie błędy. Musisz wyłączyć wszystkie moduły w prestashop 1.6, zmienić wersję php na 7.0 i wtedy wykonać aktualizację wraz z domyślnym szablonem do wersji ostatecznej 1.6.1.24.

Kolejnym krokiem będzie aktualizacja do wersji 1.7 (polecam pierwszą aktualizację zrobić do 1.7.5.*). Kolejno aktualizujemy do 1.7.8.*.
 

Szablon zawsze winien być zaktualizowany (domyślny systemowy - dla ps 1.7 - classic). Wersja 1.6 działa na silniku zend natomiast 1.7 na symfony.
Polecam wykonanie kopii zapasowej a w przypadku błędów aktualizacji wyłączyć backup plików sklepu w aktualizacji i korzystać należy z przywracania kopii ręcznie.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dziękuję za odpowiedź i wytyczne jak to sensownie zrobić.

 

Aktualnie wersja PHP jest ustawiona na maksymalną 7.1 bo taką obsługuje sklep w wersji 1.6.1.x. Większość zakupionych modułów było aktualizowane więc powinny obsłygiwac wersję PHP 7.1 wzwyż. Dla bezpieczeństwa wyłączę je.

Tak jak pisałem wcześniej, nie mam możliwości wykonania aktualizacji modułem 1-Click Auto Upgrade. Na tej stronie https://github.com/PrestaShop/autoupgrade napisane jest aby zrobić aktualizacje z wersji 1.6.x do 1.7.x trzeba mieć zainstlowany moduł w wersji 4.14.2 ale wyświetla komunikat, że moduł jest nieaktualny i trzeba go zaktualizować do wersji 4.15.0.  We wcześniej wiadomości napisałem chodzi o plik aktualizacja-1.png .

Na razie nie wiem jak rozwiązać ten bląd aby w ogóle ruszyć temat aktualizacji.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Udało się zaktualizować do wersji 1.6.1.24. Do aktualizacji uzyłem tego modułu autoupgrade.zip . Nigy bym nie wpadł na to, że aż tak starej wersji trzeba użyć. Dzięki.

Teraz bedę aktualizował do wersji 1.7. , więc najpierw trzeba zacząć od 1.7.5.0 a następnie do wersji 1.7.5.1 -> 1.7.5.2 itp. ?  Czy po prostu do najnowszej 1.7.5.x -> 1.7.6.x -> 1.7.7.x -> 1.7.8.x  . x to liczba najnowszej wersji np. 1.7.8.8.

Jeśli chodzi o sam moduł do aktualizacji to będzie można go zaktualizować  do najnowszej wersji v4.15.0 jak juz zaktualizuję sklep do wersji 1.7.5.x.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zaktualizuj prestashop do dowolnej wersji 1.7.5... co do modułu też już możesz go zaktualizować i wszystko zadziała. Wyłącz tylko kopie zapasowe bo będziesz miał zapewne błędem. 

Polecam zrobić wcześniej backup na serwerze lub ręcznie.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Niestety nie udało się zaktualizować do wersji 1.7.5.0.  Jeśli chodzi moduł autoupgrade.zip to jest wersja 1.6.7. Przy aktualizacji z 1.6.1.17 do 16.1.24 udało się w nim odznaczyć aby nie była robiona kopia plików oraz bazy danych, tutaj nie było takiej opcji. Jeśli chodzi o inne wersję modułu do aktualizacji v4.14.2 / v4.14.1 / v4.14.0 przez to, że wykrywa moduł jako nieaktualny nie ma możliwości zaktualizowania sklepu. Wersja v4.15.0 w ogóle nie jest zgodna z wersją sklepu 1.6.x, nie da się go nawet zainstalować. W sumie o tym pisałem już wcześniej.

Kopię bazy zawsze robię ręcznie oraz plików. Ewentualnie hosting zawsze przywraca pliki.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Spróbuj pobrać paczkę prestashop z tego linku: https://www.prestashop.com/pl/wersje?version=1.7.5.1&status=&sort_by=field_version_number_value&sort_order=DESC#release-search-version

Wersję 1.7.5.1 i wrzuć ją do folderu admina dokładnie tu: /folder_admina/autoupgrade/download/

Przerobiłem specjalnie dla ciebie przedostatnią wersję autoupgrade. Na screenach masz informacje co zaznaczałem oraz co dostałem. Pamiętaj aby wersja PHP była co najmniej 7.0 a najlepiej 7.1.

Teraz jak chcesz zaktualizować do 1.7.8 to musisz odinstalować stary autoupgrade - w sumie to go usunąć całkowicie, pobrać najnowszy stąd - https://github.com/PrestaShop/autoupgrade/releases i zainstalować. Ten najnowszy ma wsparcie aktualizacji prestashop do 1.8.

 

autoupgrade.zip

krok4.jpg

krok3.jpg

krok2.jpg

krok1.jpg

Edited by get3code (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam, zrobiłem wszystko tak jak na screenach.

 

Aktualnie wersja sklepu 1.6.1.24 przywrócili pliki na hostingu oraz bazę.  Moduł do aktualizacji, zainstalowany autoupgrade-v4.11.0.zip , który Pan załączył  w temacie.  Wersja PHP ustawiona na 7.1.33 maksymalna jaką mogę ustawić dla wersji 1.6.1.x. Reszta ustawiona wg. zaleceń poniżej screen. Z tego co zauważyłem u mnie brakuje wyboru pliku XML, oraz brak aktywnego przycisku do aktualizacji.

Jeszcze mam pytanie po wcześniejszej aktualizacji na FTP pojawił się folder o nazwie [autoupg-inst-63cc5cda81b42]

 

 

Screenshot 2023-01-23 Modules.png

Screenshot 2023-01-23.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ten załączony moduł z ostatniego Pana wpisu to wersja Aktualizacja 1 kliknięciem v4.24.2 - przez PrestaShop

Już nie ważne, działa przycisk.

 

Niestety takie błędy się pojawiły. Oczywiście odznaczyłem kopię plików i bazy, bo manualnie zrobiłem.

Cytat

[INTERNAL] /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/modules/ps_linklist/ps_linklist.php line 87 - Error: Class 'PrestaShop\Module\LinkList\Presenter\LinkBlockPresenter' not found #0 [internal function]: Ps_Linklist->__construct() #1 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/src/Core/Foundation/IoC/Container.php(130): ReflectionClass->newInstance() #2 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/src/Core/Foundation/IoC/Container.php(163): PrestaShop\PrestaShop\Core\Foundation\IoC\Container->makeInstanceFromClassName('ps_linklist', Array) #3 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/src/Core/Foundation/IoC/Container.php(176): PrestaShop\PrestaShop\Core\Foundation\IoC\Container->doMake('ps_linklist', Array) #4 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/src/Adapter/ServiceLocator.php(65): PrestaShop\PrestaShop\Core\Foundation\IoC\Container->make('ps_linklist') #5 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/classes/module/Module.php(1137): PrestaShop\PrestaShop\Adapter\ServiceLocator::get('ps_linklist') #6 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/classes/module/Module.php(1116): ModuleCore::coreLoadModule('ps_linklist') #7 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/modules/autoupgrade/classes/UpgradeTools/ModuleAdapter.php(231): ModuleCore::getInstanceByName('ps_linklist') #8 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/modules/autoupgrade/classes/UpgradeTools/ModuleAdapter.php(211): PrestaShop\Module\AutoUpgrade\UpgradeTools\ModuleAdapter->doUpgradeModule('ps_linklist') #9 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/modules/autoupgrade/classes/TaskRunner/Upgrade/UpgradeModules.php(66): PrestaShop\Module\AutoUpgrade\UpgradeTools\ModuleAdapter->upgradeModule(24360, 'ps_linklist') #10 /home/admin/domains/makeupzone.pl/public_html/admin2525/autoupgrade/ajax-upgradetab.php(53): PrestaShop\Module\AutoUpgrade\TaskRunner\Upgrade\UpgradeModules->run() #11 {main}

 

Edited by Squallik (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Prywatnie Wam powiem że przerabiałem już migrację z 1.6 do 1.7 i jeszcze nigdy poprawnie się to nie udało modułem 1-klik upgarde moim zdaniem ten moduł jest super ale do aktualizacji  w danej wersji 1.6 do najwyższej 1.6 lub 1.7 do najwyższej 1.7 ale nie do przechodzenia z 1.6 do 1.7 po pierwsze zazwyczaj szablon z wersji 1.6 nie jest kompatybilny z wersją 1.7 nie wspominając że jak masz jakieś moduły nie standardowe presty lub płatne zakupione dodatkowo to też się posypią. Powinieneś zainteresować się nie aktualizacją ale migracją danych z wersji do wersji i tą tematyką. Jak zgłaszają się do mnie klienci po przejście z wersji wyższą na niższą to stawiam sklep czysty 1.7 i migruję dane z msql do msql klienci, zamówienia, produkty, cechy, kategorie itd itd itd zachowując SEO linków i może mnie ktoś poprawić ale moim zdaniem to jedyna słuszna droga przejścia na wyższą wersję tym bardziej że nad wszystkim masz kontrolę no ale niestety potrzeba jest do tego wiedza i zwykły użytkownik sobie z tym nie poradzi niestety.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Tak, pomogłem dla Squallik wykonać aktualizację. Trzeba pamiętać że z prestashop 1.6 zostają w override controllery oraz classy których nie obsłuży 1.7. To samo tyczy się modułów, wszystkie blockowe moduły muszą być wyłączone. Kolejno jak już update jest zrobiony to moja rada zawsze jest taka: 

Robisz backup bazy, stawiasz świeżą wersję presty (tę samą wersję do której zaktualizowałeś) i podmieniasz bazy. Masz klientów, zamówienia, nowe moduły i brak konieczności resetowania haseł klientom. Dla mnie ten sposób się sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 godzin temu, get3code napisał:

Tak, pomogłem dla Squallik wykonać aktualizację. Trzeba pamiętać że z prestashop 1.6 zostają w override controllery oraz classy których nie obsłuży 1.7. To samo tyczy się modułów, wszystkie blockowe moduły muszą być wyłączone. Kolejno jak już update jest zrobiony to moja rada zawsze jest taka: 

Robisz backup bazy, stawiasz świeżą wersję presty (tę samą wersję do której zaktualizowałeś) i podmieniasz bazy. Masz klientów, zamówienia, nowe moduły i brak konieczności resetowania haseł klientom. Dla mnie ten sposób się sprawdza.

Z instrukcją było by miło

O ile dobrze Cie zrozumiałem to do czystej instalacji PS 1.7 przegrywasz bazę z 1.6. Tylko wtedy tracisz jakąś część zmian między wersjami gdyż praktycznie każdy update ingeruje w bazę. Potem to ok używasz 1-clik update i on zaktualizuje bazę na bieżąco. Mi chodzi o moment przejścia między wersjami.

Jak jest inaczej to mnie popraw

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Chyba się nie rozumiemy :)
Aktualizacja plików to jedno i to jest sprawa jasna.
Mi chodzi konkretnie o SQL. Rożnicę w strukturze bazy między wersją 1.6 a 1.7 są. Jeśli przeprowadzasz update który zakładamy że zakończy się powodzeniem problem masz rozwiązany.

Jeśli jednak tak jak piszesz podłączasz bazę z 1.6 do wersji 1.7 to tak masz zamówienia, klientów i całą resztę ale pominiętą masz aktualizację struktury bazy między wersjami. To co zrobisz dalej nie ma większego znaczenia gdyż np mając po aktualizację wersję
1.7.5.1 i dalej ją aktualizujesz do 1.7.8.8 to fakt różnice w bazie będą przeprowadzone ale tylko w zakresie zmian które zaszły w tym przedziale wersji. Wstecznie zmiany nie zostaną wprowadzone. Presta nie będzie wiedzieć że Ty wyszedłeś z wersji 1.6.

Stąd moje pytanie jaki masz patent na aktualizację SQL w momencie przejścia między wersjami.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 minutes ago, presciak said:

Chyba się nie rozumiemy :)
Aktualizacja plików to jedno i to jest sprawa jasna.
Mi chodzi konkretnie o SQL. Rożnicę w strukturze bazy między wersją 1.6 a 1.7 są. Jeśli przeprowadzasz update który zakładamy że zakończy się powodzeniem problem masz rozwiązany.

Jeśli jednak tak jak piszesz podłączasz bazę z 1.6 do wersji 1.7 to tak masz zamówienia, klientów i całą resztę ale pominiętą masz aktualizację struktury bazy między wersjami. To co zrobisz dalej nie ma większego znaczenia gdyż np mając po aktualizację wersję
1.7.5.1 i dalej ją aktualizujesz do 1.7.8.8 to fakt różnice w bazie będą przeprowadzone ale tylko w zakresie zmian które zaszły w tym przedziale wersji. Wstecznie zmiany nie zostaną wprowadzone. Presta nie będzie wiedzieć że Ty wyszedłeś z wersji 1.6.

Stąd moje pytanie jaki masz patent na aktualizację SQL w momencie przejścia między wersjami.

 

Jak wspominałem wcześniej, nie podłączam bazy z 1.6 do wersji 1.7 :) Wykonujesz upgrade z wersji 1.6 do 1.7 i dopiero wtedy przenosisz bazę z 1.7 do 1.7 ale na czystą instalację :)

Jak zobaczysz wyżej, opisałem dokładnie kroki co należy zrobić, nie ma tam żadnej informacji o podpinaniu bazy z 1.6 do wersji 1.7 - bo to się nie uda.

Edited by get3code
Dodatkowe informacje (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jaki spadek, niby dlaczego? :) Przecież linki masz przepisane (i nie zmieniają się na bazie) bo URL zostają takie same w bazie, pliki nie odpowiadają za url twojego produktu, kategorii oraz stron CMS. Pobierz sobie wersję 1.6.1.24 i zrób UPGRADE za pomocą 1 click upgrade do 1.7.5.1 tak jak napisałem wyżej. Zobaczysz jak wyglądają linki. 

Moduł zaktualizuje tobie pliki + bazę ale dane na bazie pozostają takie same, ulega zmianie schemat bazy + dodane zostaną dodatkowe pola itp elementy. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
7 hours ago, wodzu-4 said:

Witam Posiadam wersję 1.6.1.4 i szukam kogoś konkretnego kto zaktualizuje sklep do najnowszej stabilnej wersji. Kogo polecacie kto zrobi to dobrze ale nie za miliony.

Aktualizacja z 1.6 to jest proces dwuetapowy. Połowa modułów nie działa na 1.7. Aktualizując 1 clickiem - robisz to tylko po to by dostać cookie keye oraz zgodność danych w bazie do przeniesienia. Normalnie to robisz czystą instalację 1.7 - 8 i tam importujesz niezbędne rzeczy. System 1.6 różni się od 1.7 i 8. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam wszystkich i ponawiam moje zapytanie dotyczące aktualizacji presty. Posiadam wersję 1.6.1.4 i szukam kogoś konkretnego kto zaktualizuje sklep do najnowszej stabilnej wersji. Kogo polecacie kto zrobi to dobrze ale nie za miliony.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, wodzu-4 said:

Witam wszystkich i ponawiam moje zapytanie dotyczące aktualizacji presty. Posiadam wersję 1.6.1.4 i szukam kogoś konkretnego kto zaktualizuje sklep do najnowszej stabilnej wersji. Kogo polecacie kto zrobi to dobrze ale nie za miliony.

Wersja 1.6 jest na ZEND a wersja 1.7 - 8 już na SYMFONY. Polecam migrację danych z systemu do systemu nie samą aktualizację z 1.6. Czysta instalacja wersji 8 i kolejno import danych do wersji 8. Unikniesz wtedy błędów podczas aktualizacji. To najbezpieczniejsza opcja.

Jeśli natomiast chcesz robić autoupgrade to do 1.6.1.2.4 -> 1.7.6.5 -> 1.7.8.11 -> 8.1.5 (ale to długa przeprawa i analiza modułów, błędów. Pewnie z połowa modułów nie funkcjonuje poprawnie na 1.7.

Edited by get3code (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...