Jump to content

SQL tmp full


Chaonas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Εδω και αρκετό καιρό το cpanel μου έκανε νερά και άνα τακτά διαστήματα ο sql server έπεφτε επειδή γέμιζε το tmp. Επειδή στο ίδιο host έχω και μερικές σελίδες joomla ήμουν βέβαιος πως εκεί ήταν το πρόβλημα με αποτέλεσμα να αφιερώσω αρκετό χρόνο για migrate σε joomla 4. Έλα όμως που αυτό δεν έλυσε το πρόβλημα και σήμερα συνέβη ξανά το ίδιο και στη συνέχεια με ενημέρωσε ο πάροχος πως το πρόβλημα το προκαλεί το PS.

Error encountered while fetching data: Disk full (/tmp/#sql_2cfc_22.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο; είμαι ολίγον αρχάριος στο PrestaShop και ειλικρινά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Τι μπορεί να γεμίζει το tmp folder της database?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Με τιμή

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Chaonas said:

Καλησπέρα σας,

Εδω και αρκετό καιρό το cpanel μου έκανε νερά και άνα τακτά διαστήματα ο sql server έπεφτε επειδή γέμιζε το tmp. Επειδή στο ίδιο host έχω και μερικές σελίδες joomla ήμουν βέβαιος πως εκεί ήταν το πρόβλημα με αποτέλεσμα να αφιερώσω αρκετό χρόνο για migrate σε joomla 4. Έλα όμως που αυτό δεν έλυσε το πρόβλημα και σήμερα συνέβη ξανά το ίδιο και στη συνέχεια με ενημέρωσε ο πάροχος πως το πρόβλημα το προκαλεί το PS.

Error encountered while fetching data: Disk full (/tmp/#sql_2cfc_22.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο; είμαι ολίγον αρχάριος στο PrestaShop και ειλικρινά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Τι μπορεί να γεμίζει το tmp folder της database?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Με τιμή

Θα πρέπει να μιλήσεις με τον hosting provider. Δεν δικαιολογείτε το συγκεκριμένο error όσο και μεγάλο να είναι το μέγεθος του tmp.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sanctusmob said:

μην παίρνεις και όρκο.... :)

 

@Chaonas Provider?

Δεν παίρνω. Αλλά έχεις δει ποτέ Prestashop να δημιουργεί tmp με GB? Και έστω και δημιουργεί. Τι όρια μπορεί να έχει ακόμα και μια shared φιλοξενία ώστε να υπάρχει πρόβλημα? Δεν ξέρω, μου φαίνετε λίγο απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sanctusmob said:

μην παίρνεις και όρκο.... :)

 

@Chaonas Provider?

Μια ελληνική εταιρεία που κάνει resell Hetzner (θα πείτε, τι πιο σύνηθες απ' αυτό 😃). Είναι shared cloud και μου είπαν πως το δικό μου πρόβλημα προκαλεί ζητήματα σε όλες τις σελίδες στο σέρβερ ρίχνοντας την sql. Προφανώς εγώ δεν έχω πρόσβαση στο tmp.

Γενικά δεν είναι βαρύ το PS μου. Ούτε πολλά προϊόντα έχει, ούτε μεγάλη db ούτε μεγάλη κινητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Prestan0ob said:

Δεν παίρνω. Αλλά έχεις δει ποτέ Prestashop να δημιουργεί tmp με GB? Και έστω και δημιουργεί. Τι όρια μπορεί να έχει ακόμα και μια shared φιλοξενία ώστε να υπάρχει πρόβλημα? Δεν ξέρω, μου φαίνετε λίγο απίθανο.

Το prestashop δεν παρουσιάζει μεγάλα tmp files η mysql γιατί τα queries είναι optimized. Τα module με κακογραμμένα queries να φοβάσαι...

και ναι έχω δει 8Gb tmp file.

@Chaonas Πες τους να ανοίξουν slow query να σου πούνε πιο query δημιουργεί το πρόβλημα. 

Υ.Γ. πάνε hetzner.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο τα error logs και βρήκα αυτό να παίζει διαρκώς.

[16-Nov-2022 19:13:17 Europe/Athens] PHP Deprecated:  Non-static method PrestaShop\PrestaShop\Adapter\Product\PriceFormatter::format() should not be called statically in /root/PSwebsite/modules/nrtshoppingcart/nrtshoppingcart.php on line 197
            'default_cart_amount' => !preg_match('/^displayBodyBottom\d*$/', $hookName) ? PriceFormatter::format(0) : 0

Θεωρώ απίθανο να επηρεάζει κάπως το ζήτημα της sql

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενεργοποιήσεις profiler και να δεις ακριβός που είναι το πρόβλημα. Αλλά θα πρέπει να βγάλεις το eshop σε maintenance mode.

Αλλά νομίζω το πρόβλημα είναι ο provider σου και όχι η εγκατάσταση σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...