Jump to content

Πρόβλημα με Skroutz Analytics και τελευταία αναβάθμιση Chrome


madlef

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μου έστειλαν από το Skroutz το παρακάτω μήνυμα και δεν μπορώ να το βρω . . . . :

Καλησπέρα σας από την τεχνική ομάδα του Skroutz Analytics,

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήσαμε αναφορικά με την ορθή λειτουργία της υπηρεσίας και κατόπιν δοκιμαστικής παραγγελίας με κάρτα, διαπιστώθηκε ότι αγορές με τον συγκεκριμένο τρόπο πληρωμής, που πραγματοποιούνται από έναν επισκέπτη μέσω του Chrome browser, δεν καταγράφονται στο Skroutz Analytics (ενώ καταγράφονται μέσω άλλου browser).

Είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα αυτό να προκύπτει λόγω του SameSite cookie policy που έχει εφαρμοστεί στον συγκεκριμένο browser (https://www.chromium.org/updates/same-site)

Η συγκεκριμένη πολιτική φαίνεται να επηρεάζει και καταστήματα όπως το δικό σας που λειτουργούν σε πλατφόρμα PrestaShop.

Θα πρέπει ο τεχνικός σας να προχωρήσει σε απαραίτητες ενέργειες ώστε να μπορούν να καταγραφούν αγορές με κάρτα μέσω Chrome browser.

Μια πιθανή λύση είναι το cookie: PrestaShop-xxxx να δηλωθεί ως secure και στο πεδίο samesite να λάβει την τιμή NONE.

Μόλις πραγματοποιηθούν οι ενέργειες, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την δοκιμαστική σελίδα για τον έλεγχο της ορθής ενσωμάτωσης του Skroutz Analytics και να πραγματοποιήσετε μία δοκιμαστική παραγγελία με κάρτα μέσω CHROME αφού πρώτα έχετε πατήσει το κουμπί "Place a Test Order":

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Έχω την έκδοση 1.6.1 και δεν μου έχει αυτό το μενού. Μπορώ να το βρω από κάπου;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...