Jump to content
  • 0

Zmiana języka domyślnego nie działa - zainstalowany wyłącznie polski, a wszystko wyświetla się po angielsku.


Kola_GL

Question

Witam Serdecznie!

Mam bardzo dziwny problem z wyświetlanym językiem w „czystej”, natychmiast po instalacji Preście.

Od kilku godzin czytam wszystkie możliwe samouczki, oglądam filmy, przekopuję cały Internet i to forum i niestety się już poddaję.
Robię wszystko zgodnie z instrukcją, a nadal całe zaplecze oraz sklep mam po angielsku.

Już podczas instalacji Asystent Instalacji nie reagował na zmianę języka, cały proces odbył się w 100% po angielsku.
Wybrałem oczywiście i język i lokalizację: Polska.

Po instalacji również pomimo (domyślnych) ustawień we wszystkich możliwych miejscach na język polski wszystko jest po angielsku, chociaż tego języka nie ma w ogóle zainstalowanego (!)

Wszystko od menu zaplecza i komunikatów, po stronę sklepu mam w 100% po angielsku.
Czy jest jeszcze miejsce gdzie mogę zmienić język wyświetlanego tekstu na polski?
Próba zmiany np. na niemiecki również nie działa.

Jedyny dziwny komunikat jaki mi się wyświetla to: Cannot parse feed,
przy „Import a localization pack”, chociaż wszystko się ładnie wypełnia nowym językiem i nowy język, np. niemiecki pojawia się na listach wyboru (ale wybór na niego również nic nie zmienia).

Mam ustawione (są to domyślne ustawienia po instalacji):

International:

·         Default language: Polski (nie ma możliwości wyboru innego)

·         Default country: Poland

·         Language identifier: pl

·         Country identifier: pl

Your profile:

Language: Polski (nie ma możliwości wyboru innego)

 

Server information:

Server information: Linux #1 SMP Mon Dec 2 13:55:53 UTC 2019 x86_64

Server software version: Apache

PHP version: 7.3.33 ( na 7.4 jest to samo)

Memory limit: 256M

Max execution time: 180

Upload Max File size: 64M

 

List of changed files:

No change has been detected in your files.

 

Your information:

Your web browser: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/101.0.4951.67 Safari/537.36

 

Store information:

PrestaShop version: 1.7.8.6

Current theme in use: classic

 

Check your configuration:

Required parameters: OK

Optional parameters: OK

 

Przy zmianie PHP na:

PHP version: 7.4.29

Mam taki błąd,  pomimo włączonego na serwerze PHP fopen:

Check your configuration

Required parameters: OK

Optional parameters: Please fix the following error(s)

Allow the PHP fopen() function on your server.
 

 

Hosting: cyberfolks.pl

Allow Url Fopen: TAK

Allow Url Include: TAK

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
10 minut temu, endriu107 napisał:

W ustawieniach profilu pracownika jaki masz język?

Być może w czasie instalacji był jakiś problem z połączeniem się z serwerami prestashop dlatego została zainstalowana w języku angielskim.

Jest tylko SuperAdmin i ma ustawiony język polski.
Podczas instalacji nie było żadnych problemów (przynajmniej nic nie wyświetliło), co więcej zainstalowałem sklep dwa razy (usunięta baza i folder) i jest dokładnie tak samo.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Problem ewidentnie jest po stronie firmy, w której mam wykupioną usługę hostingową, czyli Cyberfolks.pl .
Wyślę do nich pytanie z załączoną treścią tego wątku i dam znać jak to się skończyło.
Moja usługa to: SH - Usługa hostingowa Biznes 2015, którą mam od 2004 roku, jeszcze z czasów Superhosta (do tej pory nigdy nie miałem z nią większych problemów).

Mam tylko nadzieję, że nie jest to celowe działanie, aby "zmusić" do przejścia na ich dedykowane Prestashop pakiety:  cyberfolks.pl/hosting-prestashop/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Odpowiedź Cyberhost otrzymałem z serii "nasz hosting jest kompatybilny z prestashop", "u innych klientów działa", "Proszę zlecić swojemu Webmasterowi analizę działania Państwa strony". Czyli "u nas wszystko super, a ty się nie znasz".
 

Żeby już nie marnować czasu i przynajmniej mieć pewność, że jednak potrafię zainstalować Prestę (czyli klikać "Dalej"), zamówiłem na testowy okres nowy hosting w Cyberfolks o nazwie cyber_GO!, aby zainstalować Prestę na innym koncie, ale w tej samej firmie hostingowej.
I jak? I polski język pojawia się już w instalce Presty. Panel administracyjny i sklep jest również pięknie spolszczony.

Reasumując - powodem występowania problemów ze zmianą języka jest hosting w Cyberfolks.pl, a raczej moja jego wersja "Biznes 2015".
Szkoda tylko mojego i Waszego czasu na poszukiwanie problemu, którego i tak nie mogliśmy znaleźć.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Wracam to tematu, bo mam myślę bardzo ważne informację z firmy CyberFolks, która cały problem przedstawia w innym świetle.

Odpowiedź Pana Pawła, Administratora w cyber_Folks:

Temat został przekazany do mnie i podjąłem się analizy Pana problemu. Problem jest dość ciekawy i przyczyna jest dosyć niezależna od nas, ale już wyjaśniam w pełni.

Instalator PrestaShop (jak również sama aplikacja) posiada wsparcie wielu języków (i nie tylko). Tłumaczenia wykonuje społeczność projektu i te tłumaczenia są często aktualizowane, więc twórcy sklepu wymyślili na to sprytny pomysł, by nie wymuszać ciągłych aktualizacji. Wersje językowe trzeba więc pobrać. W tym celu powstała specjalna strona https://i18n.prestashop.com/ i w ten sposób Presta pobiera dla siebie pliki ZIP z wersjami językowymi, dla przykładu: https://i18n.prestashop.com/translations/1.7.8.6/pl-PL/pl-PL.zip - to link do najnowszej wersji języka polskiego wspieranego przez PrestaShop w wersji 1.7.8.6

Idą dalej, skrypt instalacyjny na początku swojej przygody pozwala na wybór języka, po jego wybraniu - w tle uruchamiane jest pobieranie w/w paczki i jej umieszczenie w katalogu strony: /translations/.

Niestety, twórcy nie pokusili się o weryfikację tego co robią (co można nawet podpiąć pod błąd bezpieczeństwa). Pobierają to co dostaną i wrzucają do pliku sf-LANG.zip, np.: sf-pl-PL.zip w katalogu translations. Następnie aplikacja pliki wypakowuje. Tutaj u Państwa następuje błąd i język się nie ustawia.

Co się działo po drodze? Otóż Presta chce otworzyć plik .zip, jako ZIP wykorzystując metody wbudowane do interpretera, bez weryfikacji czy plik poprawnie się pobrał. Otóż nie pobrał się poprawnie.
PrestaShop wykorzystuje po drodze z CDN z firmy CloudFlare, który ma odciążyć serwery twórców systemu, jednak konfigurując go popełnili dramatyczny błąd - zostawili tzw. Challenge.

Otóż zapewne miał Pan okazje widzieć na różnego rodzaju stronach coś takiego, że trzeba wpisać np.: captchę, albo jest informacja, że prosimy poczekać 5 sekund i strona dopiero się ładuje - tutaj właśnie nastąpiła ta pierwsza opcja, czyli CloudFlare w celu pobrania pliku wymusza uzupełnienie wyzwania w postaci projektu hCaptcha (szczegóły działania mechanizmu są opisane tutaj: https://support.cloudflare.com/hc/en-us/articles/200170136-Understanding-Cloudflare-Captchas-Managed-Challenge-and-Challenge-Passage )

No i dochodzimy do etapu, gdzie skrypt PrestaShop wchodzi na w/w link do pliku ZIP, pobiera to co tam znajdzie (bezwiednie, jakby tam był wirus to też by pobrał, rozpakował i uruchomił) i umieszcza w katalogu z tłumaczeniami.

Na dołączonym zrzucie ekranu, wypisałem zawartość pliku ZIP (a dokładniej pierwsze 10 linijek). Jak widać, plik .zip tak naprawdę jest plikiem tekstowym (dokładniej sf-bs-BA.zip: HTML document, ASCII text, with very long lines), więc Presta pobrała to co dostała, a dostała stronę z prośbą o wyklikanie "Tak nie jestem robotem". Presta jest, jakby nie spojrzeć, formą robota i testu nie przeszedł.

Twórcy sklepu jak widać nie przemyśleli tego mechanizmu, na podstawie swojego dostawcy.
Rozwiązań jest kilka:

Kontakt z działem wsparcia PrestaShopu, by zweryfikowali ten mechanizm i w kolejnych wersjach przygotowali poprawkę na ten błąd

Kontakt z działem wsparcia PrestaShopu, by poprawili Page Rules u dostawcy CloudFlare, by pliki ZIP podawał zawsze bez challenge, ale z uwzględnieniem cache'owania.

Samodzielne pobranie pliku .zip wybranych jezyków i ich umieszczenie w katalogu /translations - PrestaShop pierw weryfikuje obecność plików - jeśli są to je rozpakuje, a jeśli nie ma - dopiero pobiera.

Weryfikowałem możliwość rozwiązania tego po naszej stronie, niestety sprawa jest dosyć skoplikowana, gdyż pierw PrestaShop musiałby nas Whitelist'ować i tak po stronie CloudFlare. Jako, że jesteśmy ich partnerami, temat przekazuję dodatkowo do osób odpowiedzialnych za komunikację z w/w partnerem, jednak nie umiem podać czasu w jakim to zostanie ustalone.

image (1).png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...