Jump to content

Cod google analictic GTM, GA4 etc


intoxic

Recommended Posts

Buna doresc sa introduc si eu manual codurile de la google site tag, goole analictic 4 ... etc 
Stie cineva unde trebuie adaugate ?

Am tot cautat pe internet si sunt postari de acum 3-4 ani 
Am incercat acele sugestii dar fara rezultat 

Folosesc ultima versiune PS
multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut! Dar de ce doresti sa le introduci manual?

Manual, va trebui sa ai ceva cunostinte de programare si sa cunosti oarecum prestashop-ul ca si mod de functionare pe partea de dezvoltare.

Iti recomand sa cauti pe addons un modul care face acest lucru. Cu siguranta vei gasi acolo cateva module.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat dar nu am gasit un modul sa le faca pe toate ... doar separat 
Poate sti vreun modul si nu am dat eu de el.

Nu sunt chiar la inceput de prestashop ... dar daca stie cineva unde mai exact in tema sa introduc codurile, informatia este bine venita 
Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Codurile le poti pune in:

prestashop_root/themes/your_theme/templates/_partials/head.tpl

De preferat ar fi sa folosesti tag-ul {literal}{/literal}, uneori poti primi eroare 500.

Dar pentru o integrare completa, este mai indicat sa folosesti un modul dedicat pentru acest lucru, pentru a trimite si evenimente, precum add to cart, initiate checkout, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Parerea mea este sa instalezi modulul facut de presta si care este gratuit. pune direct GA4 pt de la anul se scoate ga3

implementarea corecta presupune mult mai mult decat codul din header, aia este doar contorizarea vizitatorilor, noi aici vorbim despre vanzari, marketing, canale de mk, push, analize ecommerce, deci e mult mai mult... trebuiesc track-uite evenimente/actiuni, cosuri pierdute, undzovaitar....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/19/2022 at 10:19 AM, zaurus said:

Parerea mea este sa instalezi modulul facut de presta si care este gratuit. pune direct GA4 pt de la anul se scoate ga3

implementarea corecta presupune mult mai mult decat codul din header, aia este doar contorizarea vizitatorilor, noi aici vorbim despre vanzari, marketing, canale de mk, push, analize ecommerce, deci e mult mai mult... trebuiesc track-uite evenimente/actiuni, cosuri pierdute, undzovaitar....

Buna Zaurus, un link direct catre modul daca se poate? Multumesc

Folosesc pentru www.kiwigym.ro un modul de GA3, pot sa pun in el codul de la GA4?

Edited by KiwiGym (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, zaurus said:

ga3 si ga4 sunt complet diferite ca functionalitati si implementare, nu poti pune direct codul de ga4

https://addons.prestashop.com/en/analytics-statistics/23806-google-tag-manager-enhanced-ecommerce-ga4-ua-pro.html

 

Buna Zaurus, 

Quote

Parerea mea este sa instalezi modulul facut de presta si care este gratuit. pune direct GA4

gasesc modul gratuit dezvoltat de prestashop?

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...