Jump to content

Întrebări de începător...


GhitaB

Recommended Posts

Bine v-am găsit! :)

Ieri am început să folosesc Presta Shop. Pentru că deja am dat de unele probleme şi bănuind că e mai simplu să discut aici problemele am deschis topicul ăsta unde voi pune întrebări de câte ori nu-mi iese ceva...

Lucrez la site-ul unei edituri. Cu chiu cu vai am instalat şi o temă pentru magazinul online (nu-s sigur că e instalată perfect, dar totuşi parcă arată mai bine decât cea default):
http://farulsperantei.ro/librarie/

Site-ul va fi destinat numai românilor.
Deci aş vrea să am numai
- limba română
- moneda RON
- plata prin colet ramburs

Vă rog să-mi daţi nişte sfaturi rapide dacă aţi făcut aşa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Am făcut modificările pe limba engleză... Adică, teoretic e engleză, practic scrie în română.

Cred că mai am de tradus textele ce ţin de temă... Vreo metodă simplă există?

Cu moneda cum fac? Să încerc să rezolv ca şi cu limba (teoretic euro, practic să scrie lei...)?

Link to comment
Share on other sites

Pentru limba romana puteai sa importi un pack de traduceri de pe pagina de downloads.
Pentru moneda va trebui sa intri in Back Office - Payment - Currencies, si vei vedea acolo buton de Adauga pentru valuta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mulţumesc, Abh.
Am reuşit să pun preţurile în RON.

Următoarele modificări care vreau să le fac sunt:
- să-mi apară preţul aşa cum e în baza de date, nu rotunjit
- să modific numărul de produse pe pagină de la 10 la 12 (altfel dă senzaţia că lista de produse se termină, deşi mai sunt pagini...)

Probabil că o să descopăr şi singur, dar dacă totuşi aveţi un răspuns rapid m-ar scuti de căutări. :)

Link to comment
Share on other sites

Încep să intru în partea mai serioasă: ce modul de plată trebuie să instalez pentru a putea face o comandă cu plata ramburs? Unde-l găsesc? (N-am nevoie de alte metode de plată...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...