Jump to content

MobilPay nu se transmit nume prenume


Recommended Posts

  • 1 month later...

Salut. 

Secretul este sa iti updatezi adresele din baza de date atunci cand faci comanda cu supercheckout (este o mizerie, cel mai prost cod pe care l-am vazut vreodata si cea mai proasta investitie). 

Mai intai verifici daca a fost bifata bifa de aceeasi adresa de facturare, ca saracul Prestashop n-are de unde stii ca trebuie sa puna pe cartul respectiv adrese diferite de livrare. Daca este bifata atunci se poate updata adresa de livrare asociata cu cartul respectiv. Daca sunt doua adrese, atunci trebuie sa creezi o adresa noua pe cart, de facturare. Apoi trebuie sa dai reload la payment methods ca sa se incarce formualrul de mobilpay, daca adrsele sunt corecte, contin nume, prenume atunci mobilpay va citi adresele asociate cartului si isi va pregati datele. Dupa pasul acesta cand formularul este in DOM, poti permite supercheckout sa faca restul operatiunilor, care vor fi un POST pe acel formular care va trimite datele corecte. 

Mai am probleme cu emailul in caz ca este guest checkout sau creeare de cont, insa acolo se poate pune pe context pe customer emailul pe care il completeaza, si poate un pic modificat codul de mobilpay ca sa citeasca mailul respectiv dac anu gaseste emailul, astfel interfata mobilpay nu va cere emailul userului. 


Este doar teoretic, abia am confirmat problema. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...