Jump to content

Sincronizare baza date magazin cu prestashop


bluestyle

Recommended Posts

Lucrez la un shop online (in prestashop) pentru magazinul meu. Ce ma intereseaza sa fac este sa se sincronizeze stocurile din magazin cu cele din prestashop.
Adica daca eu trec in prestashop ca am 10 oase de caini si in ziua respectiva la magazin s-au vandut 2 oase, atunci sa se modifice si in prestashop stocul iar in loc de 10 sa apara 8.

Cum este posibil acest lucru?

Link to comment
Share on other sites

O poti exporta, toata faza e sa ai acele tabele necesare pentru prestashop, si sa coincida id-urile produselor, numele lor si numele categoriei in care faci importul.
Daca ai finante ar fi super sa angajezi pe cineva ca sa-ti sincronizeze bazele de date. N-am idee de preturi, dar cred ca te va costa destul de mult.

Link to comment
Share on other sites

categoriile nu ai nevoie ... doar de produse , sa aibe acelsi id si de aici poti face ce vrei ....inclusiv preturi , stocuri , reduceri ... totul se face simplu printr-o replicare sql care poate fi online ( adica sa se face tot timpul ) sau se poate face cand vrei tu ... totul este automat ... ii creezi un job in sql si el se executa cand vrei tu ... dar cum se spunea si mai sus este costisitor ... si nici nu stiu pe cineva care sa faca asta ...

Link to comment
Share on other sites

O poti exporta, toata faza e sa ai acele tabele necesare pentru prestashop, si sa coincida id-urile produselor, numele lor si numele categoriei in care faci importul.

cam asa e cum zice Abh mai sus.
ca sa faci asta trebuie sa importi produsele in loc sa le adaugi in prestashop si aici poti sa pui codul produsului din magazin. in acest fel pastrezi o legatura a produselor cu cele din baza de date.
problema se complica putin daca ai cantitati pe atribute.

in cazul tau acum trebuie facut un script care corecteaza aceste coduri (ID-uri) pentru fiecare produs in parte.
Link to comment
Share on other sites

este mult mai complicat decat un simplu import ... cercetati partea de replicare intre bazele de date ... in modul care il propuneti prin import , care este master si care este slave ? ... care date vor fi rescrise ? care date se pierd ? cum le sincronizezi in asa fel incat datele sa fie transmise din fiecare parte ? simplu : prin replicare ... dar este un proces greu chiar si pt cei avansati ... asa ca renuntati la idei de genul import de csv sau baliverne d-astea ... totul se petrece la nivel de server si nu de aplicatie ... in cazul nostru presta si saga sau ce are omul ... iar daca aplicatia ruleaza pe oracle este si mai greu ca sa nu zic aproape imposibil ...

Link to comment
Share on other sites

eh te complici tu, omul vrea sa fie ceva cat mai simplu ca sa nu ia de mana stocurile.
uite totusi cateva "baliverne" de genul asta
http://www.prestashop.com/forums/viewthread/40881/third_party_modules/erp_bridge
http://www.prestashop.com/forums/viewthread/99488/third_party_modules/prestashop_product_quantity_synchronization_service

si poate ca or fi mai multe dar nu am stat sa caut

Link to comment
Share on other sites

nu ma complic deloc ... ii spun omului la ce sa se astepte uite aici un link ... oricum este pe bani si iti trebuie cunostinte avansate de sql (mysql)
http://www.dbconvert.com/convert-mssql-to-mysql-sync.php

nu stiu daca aplicatia lui sau oricare alta stie sa faca append numai pe vanzari sau ce tabele trebuie update numai pt iesiri(inclusiv cea de stocuri) ce te faci cu numarul documentelor de iesire ? ( facturi,chitante,avize etc etc etc) ... se modifica si tabela de incasari (daca are asa ceva ) ... etc etc etc ... banuiesc ca dupa va importa in presta doar o tabela cu stocuri si eventual preturi ...

deci nu eu complic ... este complicat ce vrea omul ... iar incercarile de rezolvare a problemei au esuat in toate limbile si pe toate forumurile legate de presta ... cu cunostinte avansate de php se renunta la presta si se construieste un magazin legat direct la aplicatia erp ...

Link to comment
Share on other sites

Incercarile au esuat pentru ca toata lumea asteapta ceva gratis. Angajati un programator ce are cunostinte solide de php si mysql, nu cred ca ii ia mai mult de o zi-doua ca sa faca o sincronizare.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca exista mai multe metode de a obtine acelasi rezultat, unele mai grele decat altele. Dar ma gandesc ca nu e nevoie decat de un script care sa recunoasca formatul celor doua baze de date si sa exporte-modifice-importe la intervale regulate de timp.
Intr-o versiune simplificata, ceva de genul asta http://www.webpronews.com/synchronize-multiple-mysql-databases-with-php-2005-07

Ideea e ca o solutie gratuita nu va gasi prea curand.

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu m-am facut inteles in explicatii .... cea ce propune omul acolo in lik-ul tau si in tot ce s-a incercat pe acest forum este transferul dintr-o parte in alta ... unilateral ... site-ul sa preia stocurile din erp ... dar stocurile se modifica si pe site ... in consecinta sincronizarea este mult mai complexa ... nu trebuie sa se piarda nici o data ... de aceea a fost introdus conceptul de replicare ... si care are la mijloc un alt server care face medierea intre celelalte 2 sau mai multe ... oricum amul nu a mai revenit cu precizari ... nu stim ce fel de db are in programul erp ... compatibilitatea intre db-urile de gen sql si oracle si mysql merge pana intr-un anumit punct ... nu stiu daca replicare intra la compatibilitati .... in sql (microsoft) sunt vreo 70-80 de proceduri care se executa pentru a face acest lucru si necesita un server dedicat pt replicare ( mananca multe resurse) ...

hai sa consideram topic inchis ... nu se va ajunge la nici un rezultat aici ... si asa

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Poate ca solutia replicarii e o solutie scumpa pentru unii marketers, fiind necesara platirea unei persoane pentru creare unui script care sa realizeze aceasta sincronizare intre cele doua db, totusi sunt utilizatori de prestashop care comercializeaza si offline prin intermediul unui program de gestiune/facturare, separat de presta.

Cred ca nu e un secret modul cum sincronizati intr-un timp cit mai scurt stocurile si preturile ? Ce metode aplicati mai ales cind vine vorba de citeva zeci de produse ce necesita modificarea in magazinul online a stocului zilnic ?

Metoda mea este: la finalizarea programului magazinului offline fac un raport de stocuri ale produselor si modific manual in presta. Voi cum procedati ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...