Jump to content

Moneda RON default in home page


StandDuPp

Recommended Posts

Salutare in primul rand,

Am instalat si eu ieri PrestaShop si cu majoritatea problemelor de care m-am lovit am reusit sa le rezolv, insa acum ma chinui cu una destul de ciudata in sensul ca inca nu am gasit nici o rezolvare oricat am cautat.

Arata cam asa: eu imi adaug preturile din panoul de administrare in euro, ca acolo am setata moneda EURO ca si default si apoi el transforma in lei la cursul ce i-l dau eu.

Problema este ca vizitatorii cand intra pe pagina vad preturile in moneda euro, dar au posibilitate sa isi aleaga sa le vada in lei, de acolo de sus. Eu as vrea ca ei sa vada preturile direct in lei cand intra.

Ma poate ajuta cineva, va rog frumos ?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

eu am incercat si merge numai ca in 1.4 s-au mai schimbat lucrurile

acum modifici in fisierul classes/FrontController.php
la linia 129 pui asa:

   global $currency;
   $currency = Tools::setCurrency();
       $cookie->id_currency = 1;



in loc de 1 ala pui id-ul de la RON
vezi in backoffice care este, sau daca nu stii incearca pe rand 2, 3 etc pana dai de RON

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult.
Chestia ciudata e ca merge insa in momentul in care accesez pagina imi arata pretul corect in lei, dar cu simbolul euro, si abia dupa ce dau un refresh imi arata pretul cu simbolul lei.

De ex, am un produs care costa 57 de lei, aprox 14 eur.
Am facut modificarea ce mi-ai spus-o tu, dar cand intru pe pagina dupa ce am dat clear la cache si la cookies, imi apare pretul 57 EURO, iar daca dau refresh isi revine si se face la 57 Lei. Aici nu mai inteleg ce poate fi :( .

Link to comment
Share on other sites

Intre timp am rezolvat problema, dupa indelungi cautari, fara sa am problema care o aveam mai sus.

Rezolvarea este in felul urmator, in PrestaShop 1.4:

Se dezactiveaza modulul "Currency block" sau "Blocul monedei" de la sectiunea modules.

Apoi in fisierul /classes/FrontController.php linia 92 care arata cam asa:

$cookie = new Cookie('ps');



se adauga urmatoarea linie chiar sub:

$cookie->id_currency = 2;



unde cifra 2 este id-ul monedei pe care il gasiti in panoul de administrare la Payments-> Currencies-> Id.

Am postat mai detaliat ca mai mult ca sigur vor fi si altii cu problema similara si cauta o rezolvare.
Postul poate fi marcat ca si rezolvat.

Va multumesc tuturor care m-ati ajutat cu sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...