Jump to content

Πρόβλημα Eurobank VPOS


Recommended Posts

Έχει περίπου 5-6 ημέρες όπου ενώ γίνονται οι πληρωμές μέσω eurobank vpos  η παραγγελία δεν καταχωρήστε στο prestashop.

Δεν συμβαίνει με όλες τις παραγγελίες που είναι πληρωμή με vpos.

Αρχικά έβλεπα στο log αυτό PaymentModule::validateOrder - Secure key does not match

Μίλησα με τον developer του module και μου έστειλε καινούρια έκδοση. Δεν γράφει το συγκεκριμένο error στο log αλλά το πρόβλημα συνεχίζετε.

Όλα τα apache logs είναι καθαρά....

PS 1.7.5.1, module Eurobank Payments VPOS v1.7 - by WebIt.bz

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σε πελάτη που είχαμε το ίδιο πρόβλημα στην ίδια τράπεζα, ήταν θέμα της php.

Όταν βάζαμε php7.1 έκανε αυτό το πρόβλημα, μας έστειλε αναβάθμιση η εταιρία που το έφτιαχνε και λύθηκε το θέμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τον τελευταίο καιρό έχε υπόψιν σου Χάρη πως όλα τα τραπεζικά ιδρύματα είναι σε φάση αναδιάρθρωσης των υποδομών τους, οπότε κάποια μικροπροβλήματα είναι αναμενόμενα. Δεν έχω καταλάβει ξεκάθαρα τι θα αλλάξει, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Με συνάδελφο που μίλησα μου είπε πως έχουν αυξήσει πολύ τους χρόνους που μπορεί κάποιος να βάλει τα στοιχεία τις κάρτας και καθυστερούν να κάνουν και το web hook  και κάνει timeout το session (και για αυτό δεν έβγαζε κάτι στο error log).  Η λύση στο παραπάνω είναι να αυξήσεις τους χρόνους ώστε να μην κάνει timeout το session.

Στην δικιά μου περίπτωση δεν είναι το συγκεκριμένο. Ακόμη το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και με άλλο συνάδελφο και μου είπε ότι το πρόβλημα είναι σε κάποια έκδοση του chrome και του safari όταν πηγαίνει το payment gateway μετά όταν σου επιστρέφει τον πελάτη είναι χωρίς cookie. Το πρόβλημα το είχε αυτός σε eurobank και alphabank.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Αντιμετωπίσαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα και ρωτήσαμε τη τράπεζα. Η τράπεζα μας ενημέρωσε ότι η νέα έκδοση του Chrome δημιουργεί διακοπές στα sessions ανάμεσα στον πελάτη και στο e-shop

https://stackoverflow.com/questions/60681487/latest-chrome-update-blocks-unsecure-cookies-in-angular

Είχαμε παρατηρήσει ότι γίνεται στις παραγγελίες ως επισκέπτης και έπρεπε να ελέγξουμε τα cookie sessions. 

Χθες παρατηρήσαμε το πρόβλημα κι ενημερώνω εδώ σε περίπτωση που το αντιμετωπίσουν κι άλλοι.

Εισάγαμε στο php.ini την παρακάτω εντολή 

session.cookie_secure = 1

και φαίνεται να λειτουργεί. 

Τώρα να προκύψει πάλι θέμα θα σας ενημερώσω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Έκανα την αλλαγή αλλά το πρόβλημα συνεχίζετε. Ότι είναι με chrome 80 χάνει το cookie και δεν μπαίνει η παραγγελία.

7 hours ago, ForthRight said:

Καλησπέρα, 

Αντιμετωπίσαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα και ρωτήσαμε τη τράπεζα. Η τράπεζα μας ενημέρωσε ότι η νέα έκδοση του Chrome δημιουργεί διακοπές στα sessions ανάμεσα στον πελάτη και στο e-shop

https://stackoverflow.com/questions/60681487/latest-chrome-update-blocks-unsecure-cookies-in-angular

Είχαμε παρατηρήσει ότι γίνεται στις παραγγελίες ως επισκέπτης και έπρεπε να ελέγξουμε τα cookie sessions. 

Χθες παρατηρήσαμε το πρόβλημα κι ενημερώνω εδώ σε περίπτωση που το αντιμετωπίσουν κι άλλοι.

Εισάγαμε στο php.ini την παρακάτω εντολή 


session.cookie_secure = 1

και φαίνεται να λειτουργεί. 

Τώρα να προκύψει πάλι θέμα θα σας ενημερώσω

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 3/25/2020 at 6:46 PM, sanctusmob said:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Έκανα την αλλαγή αλλά το πρόβλημα συνεχίζετε. Ότι είναι με chrome 80 χάνει το cookie και δεν μπαίνει η παραγγελία.

 

επιλύσατε τελικά το πρόβλημα? Εάν ναι με ποιον τρόπο? Γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς θέμα με μη καταχώρηση παραγγελίας και στα logs αναφέρει PaymentModule::validateOrder - Secure key does not match

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, george90 said:

επιλύσατε τελικά το πρόβλημα? Εάν ναι με ποιον τρόπο? Γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς θέμα με μη καταχώρηση παραγγελίας και στα logs αναφέρει PaymentModule::validateOrder - Secure key does not match

Ευχαριστώ

Ναι το λύσαμε. Βάλαμε symplify από την Εθνική :)

Δεν λύνεται. Πρέπει να το διορθώσει η cardlink.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αφορά το θέμα την Cardlink εάν το πρόβλημα προκύπτει από τα cookies.
Τα cookies δεν παράγονται από το σύστημά της αλλά αφορά το site και τον browser του χρήστη.

Τα υπόλοιπα prestashop sites που έχουν Eurobank VPOS πως λειτουργούν? μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια, εχει καποιος μια λυση για το προβλημα με τις τραπεζες που δεν "πεφτει" η παραγγελια και η ενημερωση του πελατη; Προσπαθω να επικοινωνησω με τον ανθρωπο του pireos pay και δεν απανταει σε μηνυματα μου, και η τραπεζα θα προχωρησει σε επιπλεον αλλαγες και δεν εχω κανενα νεο του εδω και 2 3 βδομαδες.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το plugin το πήραμε εμείς από webit. Εκτός από την εισαγωγή της εντολής στο php.ini, επειδή βλέπαμε έναν συγκεκριμένο συχνό πελάτη να κάνει αγορές και να έχει το ίδιο πρόβλημα κάναμε και αναβάθμιση του Plugin και λύθηηκε το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν είναι θέμα ούτε της Eurobank ούτε της Cardlink. Έχει αλλάξει η διαχείριση των cookies από τον chrome. Ζητήστε από τον πάροχο σας να καταχωρήσει στα nginx directives τα εξής:

proxy_cookie_path / "/; secure; SameSite=None";

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 1/8/2021 at 11:59 AM, george90 said:

Δεν είναι θέμα ούτε της Eurobank ούτε της Cardlink. Έχει αλλάξει η διαχείριση των cookies από τον chrome. Ζητήστε από τον πάροχο σας να καταχωρήσει στα nginx directives τα εξής:

proxy_cookie_path / "/; secure; SameSite=None";

Γνωρίζει κάποιος τι εντολή πρέπει να γραφεί για apache? 

Edited by Lweb (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Για apache για το ίδιο πρόβλημα μου δούλεψε αυτή η λύση

/** *****************************************************************************************/
session_start();
$secure_connection = "FALSE";
if(isset($_SERVER['HTTPS'])) {
if ($_SERVER['HTTPS'] == "on") $secure_connection = "TRUE";
}

$php_cookie_name = 'PHPSESSID';
$php_cookie_value = session_id();

//HTTP
if ($secure_connection=="FALSE") { //Δεν γίνεται να τεθεί  SameSite=None; Secure
header("Set-Cookie: $php_cookie_name=$php_cookie_value; HttpOnly; SameSite=Lax");
}

//HTTPS
if ($secure_connection=="TRUE") { //OK
header("Set-Cookie: $php_cookie_name=$php_cookie_value; SameSite=None; Secure");
}
/** *****************************************************************************************/

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Thanasis said:

Για apache για το ίδιο πρόβλημα μου δούλεψε αυτή η λύση

/** *****************************************************************************************/
session_start();
$secure_connection = "FALSE";
if(isset($_SERVER['HTTPS'])) {
if ($_SERVER['HTTPS'] == "on") $secure_connection = "TRUE";
}

$php_cookie_name = 'PHPSESSID';
$php_cookie_value = session_id();

//HTTP
if ($secure_connection=="FALSE") { //Δεν γίνεται να τεθεί  SameSite=None; Secure
header("Set-Cookie: $php_cookie_name=$php_cookie_value; HttpOnly; SameSite=Lax");
}

//HTTPS
if ($secure_connection=="TRUE") { //OK
header("Set-Cookie: $php_cookie_name=$php_cookie_value; SameSite=None; Secure");
}
/** *****************************************************************************************/

Σε ευχαριστώ φίλε Thanasis!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 6/3/2021 at 12:50 PM, Thanasis said:

Για apache για το ίδιο πρόβλημα μου δούλεψε αυτή η λύση

/** *****************************************************************************************/
session_start();
$secure_connection = "FALSE";
if(isset($_SERVER['HTTPS'])) {
if ($_SERVER['HTTPS'] == "on") $secure_connection = "TRUE";
}

$php_cookie_name = 'PHPSESSID';
$php_cookie_value = session_id();

//HTTP
if ($secure_connection=="FALSE") { //Δεν γίνεται να τεθεί  SameSite=None; Secure
header("Set-Cookie: $php_cookie_name=$php_cookie_value; HttpOnly; SameSite=Lax");
}

//HTTPS
if ($secure_connection=="TRUE") { //OK
header("Set-Cookie: $php_cookie_name=$php_cookie_value; SameSite=None; Secure");
}
/** *****************************************************************************************/

Καλησπέρα σας, αυτός ο κώδικας σε πιο αρχείο θα πρέπει να μπει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/31/2022 at 6:38 PM, Thanasis said:

  Additional Apache directives  απο το panel σου (plesk, cpanel ......)

Καλησπέρα στη κοινότητα,

Αντιμετωπίζουμε και εμείς το ίδιο θέμα αλλά δεν υπάρχει plesk ούτε cpanel εκεί που μας φιλοξενούν το e-shop.
Ξέρω πως είμαστε με apache server όμως γιατί το βλέπω στο Παράμετροι -> Πληροφορίες -> Έκδοση λογισμικού διακομιστή.
Και ρωτάω, μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο αρχείο και να διαβάζονται από εκεί οι παραπάνω ρυθμίσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...