Jump to content

Seyyar Satış İçin Seo Yapmak İstiyorum Yardım

Recommended Posts

Sistemim İçin SEO Yapmak İstiyorum google sayfamı indexlemiyor.
neden acaba ?

google webmaster toolsları kullandım ve bunlarında html sayfalarında işe yarıyor onu da yapamadım ve bir modül için de 150 dolar vermek istemiyorum.

nerden yapabilirim.

Site Adres : www.seyyarsatis.com

Yardımlarınızı Bekliyorum

Ama sen zaten sitende gerekli duznlemeleri yapmamışsın ki.. Önce meta taglari düzenle hem site geneli hemde ürünler için tek tek yapmalısi~bunu. Ondan sonra site haritanı oluştur. google webmaster tooldan sitemap.xml submit et. ondan sonra bak bakalım nasil indexliyor sayfalarinı...

Kolay gelsin..

siteyi ilk tanıması hosting firmana ve alan adını tescil ettiğin firmaya göre değişir. 1 ayı bulaiblir.
meta girerken sayfa içirisinde girilen metinlerle uygun metalar gir. yani bu işi dikktli ve sabırlı bir şekilde yönet sonuç alırsın mutlaka. piyasada seo cuyum diye geç,inenlere çok rastladım . ve inan � birşeyden anlamayan insalar bunlar. seo üzerine en gelişmiş site
http://www.seomoz.org/
budur benimde her ay premnium üye olduğum bir yer. eğer gerçekten profesyolleşmek istiyorsanız burayı öneririm.

grş..

Uğur Bey söyledikleriniz için teşekkür ederim ancak sitemap'i yanlış bilmiyorsam presta kendi yapıyor bize düşen sadece bunu webmasterstolls'dan submitlemek kalıyor diye biliyorum.
eğer böyle değilse bana nasıl yapacağımı söylerseniz yada yardımcı olursanız çok sevinirim.
ayrıca site geneli meta tagları nasıl düzenleyeceğim bunun hakkında da bilgi almak istiyorum.
Şimdiden Teşekkür Ederim.

Uğur Bey söyledikleriniz için teşekkür ederim ancak sitemap'i yanlış bilmiyorsam presta kendi yapıyor bize düşen sadece bunu webmasterstolls'dan submitlemek kalıyor diye biliyorum.
eğer böyle değilse bana nasıl yapacağımı söylerseniz yada yardımcı olursanız çok sevinirim.
ayrıca site geneli meta tagları nasıl düzenleyeceğim bunun hakkında da bilgi almak istiyorum.
Şimdiden Teşekkür Ederim.

Öncelikle Ayarlar->Meta Taglar sekmeseindeki sayfalarin başlık, sayfa tanımı ve anahtar kelimeleri girmelisin. Daha sonrada ayı işlemleri kategorilerde ve ürünlerde yapmalısın..Ürünleri girerken kisa tanımın hemen ustunde Ürünü SEO arama motorlarına kayıtlamak için buraya tıklayınız tiklayarak bu bilgileri girebilrisin. Tüm bunları yaptıktan sonra Moduller sekmesinde Google site haritası oluşturman gerekiyor, Bununla birlikte Google webmaster tools'dan alacağin metatag kodunu tema klasurunde header.tpl dosyasinin icine </head> kodundan once yapistir ve googdan verify et. Ondan sonra http://siteadi.com/sitemap.xml seklinde site haritani da kaydet ve bundan sonrasini google birak..

kolay gelsin..

ayrıca aklıma gelmişken sizler gibi bilgili insanları bulmuşken bi şey daha sormak istiyorum.

Bu Google Page Rank Olayı Nedir Ve Bunu Nasıl Yükseltebilirim.

Bildigim kadarıyla pagerank artık o kadar önemli bir sey olmaktan çikti. Yanılmiyorsam google bu konudaki istatistikleri artik dikkate almayacagini gecenlerde aciklamisti. Yine de yanıliyorsam diger arkadaslar konuyla ilgilensinler..

peki Uğur Bey bu meta tag kodunu nerden bulabiliriz baktım bulamadım.
birde meta tag eklersen söyle bir hata ile karşılaşıyorum.
bu durumda ne yapmam gerek bilgi verirseni sevinirim

bana özelden login bilgilerini atarsan bir göz atmak istitorum.. Eğer mahsuru yoksa...

• 3 weeks later...

Seyyar Satış Kardeş;

Zaten kullandığınız tema googleye uyumludur. Google sitenizi çabuk indexler fakat bunun dışında ürün eklerken ürün açıklaması girdiğiniz yerin üstünde
"Ürünü SEO arama motorlarına kayıtlamak için buraya tıklayınız"

bölümünü doldurursanız googlede üst sırada çıkıyor olacaksınız.

• 1 month later...

Arkadaşlar bu konuda büyük bilgi kirliliği var. Müdahale etmeyecektim ama dayanamadım.
Daha önce neler yapılması gerektiğini uzunca yazmıştım.
Şimdi sadece neyi yapmamanız gerektiğini yazıyorum

Google bot terminalleri şunlarla ilgilenmez; (yani indexleme periyodunu ve sıklığını bunlar değiştirmez)

* IP adresi
* Alan adı register sağlayıcısı ve kaydedicisi
* Nameserver adresleri (yani hosting firması)
* Sitemap (xml dosyaları)
* Html ve DOM karekter kodu
* Yeniden indexleme periyodu için oluşturduğunuz metalar

Google bot terminalleri şunlarla ilgilenir

* HTTP aktarım hızı hem sıklığı hem periyodu etkiler (sayfalarınızın açılış hızı ile orantı kurabilirsiniz ama aynı şey değildir) Daha fazla açarsak bot sorgularının sorgu başına ve site başına limitleri vardır. Eğer 30 saniyede 500 sayfa okutursanız çok iyi bir rakam. ama bir sayfanız 5 saniyede açılırsa 6 sayfa okur ve gider. 31 saniye asla kalmaz.
* Sayfa kod yükü (Sadece html)
* Link derinliği içindeki aynı hedeflerin sayısı.
* İçeriğin özgünlüğü

Bunlar indexleme ile ilgili bilgilerdi. SEO ile ilgili önemli bir kısım da arama sıralamasıdır.
Bu alanda da yanlış bilenenler şunlardır.
* 2009 yılından bu yana pagerank arama sıralamasında kullanılmıyor.
* Pagerank sayfanın değeridir sitenin değil
* Arama anahtar kelimeleri hiçbir zaman avantaj sağlamaz, dezavantaj sağlama olasılığı yüksektir.
* En az meta etiketi = en hızlı sayfa = en çok index (abuk sabuk metalar eklemeyin örn: content publisher, owner create date, bilmem ne :)
* Google gibi büyük motorlar sayfanın dilini kendisi bulur
* Sizinle ilgilisi olmayan hiçbir sitenin altına link vermeyin. Hatta ilgili olsa bile sayfa altında vermeyin.
* Dışarda oluşturduğunuz linklerinizin ana sayfanızı hedeflemesi "penalty" denen kötü olayın 1 numaralı sebebidir.

Son olarak arama sıralaması ve indexleme periyodu için benim kendi puanlamam şu şekilde (başarısı tecrübeyle sabittir)
Yüzdelik olarak puanlıyorum

Adresin tam adı -> yüzde 20 (adres çubuğunda yazan ile aramamın uyumu)
Sayfanın adı -> yüzde 20 (head title bölümünde yazar, tarayıcıda sayfanın başlığı olarak görünür)
Adresin okunabilirliği -> 10
iyi örnek: laptop.com/laptoplar/acer-aspire-one
kötü örnek: laptop.com/index.php?q=5&a=3&zart=zurt....
Adresin kısalığı -> yüzde 10
Sayfa açılma hızı -> yüzde 10
Aynı sitedeki aramaya uyumlu sayfa sayısı -> yüzde 10
İçeriğin uyumu -> yüzde 10
İçeriğin özgünlüğü -> yüzde 5
Meta description + Meta Keywords -> yüzde 5 (buraya dikkat)

herkese bol kazançlar.

• Like 1

Mahmut son nokayı koymuş. Söyenecek başka söz yok.. Tesekkürler Mahmut Kardeşim..

Est. Son nokta değil tabiki benim yanından geçemeyeceğim seo uzmanları var dünyada. Benim uzmanlık ve ilgi alanım değil.
* Ama bizim ülkemizde alan adı kayıt firmasıyla google indexleme periyodunun alakası olduğunu düşünenler var. (hayal gücü :D )
* Hosting firması iyiyse google seni hemen kaydeder yazanlar var. (Google ın işi yok iyi firma kötü firma muhabbetine girecek ... )
* Sayfasına 127 tane meta keyword girenler var. (şimdi saydım) Google, bing, livesearch bunun için optimum 10 maximum 30 diye bas bas bağırıyor. Üstelik bide burada başkalarına akıl veriyorlar.

Yani nerdeyse bahtıla girecek bu iş. Google babanın türbesine mum dikin, bir kağıda ilk sırada çıkmak istediğiniz kelimeleri yazıp Google Tree'ye bağlayın.

En iyi SEO çalışması URL rewrite hariç hiç birşey yapmamaktır.
  • Like 1

Ben seni beklerken sen burda laf mı yetiştiriyon millete.. Ben seni o google tree ye bir bağlayayım da sen o zaman gör.. Kim sana mum yakacak diye.. Ne oldu sayfalar.. Bittin kocum sen...... ;----((((((((((

Sen ne yapıyon burda peki abi ??? :D :D

msn e gir dedin girdik oradan niye yazmadın :D :D

• 9 months later...

Mahmut ensende bi ben varım saniyodum , şimdi daha iyi anlıyorum seni.şu benim mailede bi bakarsan fena olmaz açtık yayınladık siteyi B) seo larla uğraşıyoruz yukarıda yazdıkların çok doğru , google artık bas bas bağırıyor düzgün içerik düzgün site ve dürüstlük. başkasına gerek yok.

1- Ama bende bi soru ekliyim , ugur abi yazmış header.tpl ye kudu ekleyin die , ben html sayfası yükledim ana dizine , yalnız google analytics için kodu nereye ekleyeceğiz ? google analytics modülünden üyelik kodumu girdim enteresandır kod eklemeden googlede istatistiklerim çıktı başka ne yapmak gerekiyor bunun için ?

Yani googleyle ilgili tüm kodları hangi sayfaya ekliyoruz böyle soruyum.

2- sitemi yeni yayınladım indexleme olmuyor , bunun için etki alanı site url si kısmında takıldım galiba.

YÖNETİM PANELİ ANA SAYFASINA ŞU UYARI HEP VAR

Şu anda aşağıdaki etki alanı adı ile bağlantılıdır: .......com.tr

Bu bir "Tercihler> SEO & URL" ana mağaza etki alanı adı farklı: www.......com.tr

Ana mağaza etki alanı adı değiştirmek istiyorsanız buraya tıklayın

google webmastertollsta da bunla ilgili bi uyarılar vardı , indexleme olayını bekleyelim mi yoksa presta yönetim panelinden etki alanınımı değiştiriyim ?

siteyi ilk tanıması hosting firmana ve alan adını tescil ettiğin firmaya göre değişir. 1 ayı bulaiblir.

meta girerken sayfa içirisinde girilen metinlerle uygun metalar gir. yani bu işi dikktli ve sabırlı bir şekilde yönet sonuç alırsın mutlaka. piyasada seo cuyum diye geç,inenlere çok rastladım . ve inan � birşeyden anlamayan insalar bunlar. seo üzerine en gelişmiş

http://www.seomoz.org/

budur benimde her ay premnium üye olduğum bir yer. eğer gerçekten profesyolleşmek istiyorsanız burayı öneririm.

grş..

safa seomoz ücretsiz 30 gün dior ama üye olurken kredi kartı istiyor genede sıkıntı varmı sitede ?

Mahmut ensende bi ben varım saniyodum , şimdi daha iyi anlıyorum seni.şu benim mailede bi bakarsan fena olmaz açtık yayınladık siteyi B) seo larla uğraşıyoruz yukarıda yazdıkların çok doğru , google artık bas bas bağırıyor düzgün içerik düzgün site ve dürüstlük. başkasına gerek yok.

1- Ama bende bi soru ekliyim , ugur abi yazmış header.tpl ye kudu ekleyin die , ben html sayfası yükledim ana dizine , yalnız google analytics için kodu nereye ekleyeceğiz ? google analytics modülünden üyelik kodumu girdim enteresandır kod eklemeden googlede istatistiklerim çıktı başka ne yapmak gerekiyor bunun için ?

Yani googleyle ilgili tüm kodları hangi sayfaya ekliyoruz böyle soruyum.

2- sitemi yeni yayınladım indexleme olmuyor , bunun için etki alanı site url si kısmında takıldım galiba.

YÖNETİM PANELİ ANA SAYFASINA ŞU UYARI HEP VAR

Şu anda aşağıdaki etki alanı adı ile bağlantılıdır: .......com.tr

Bu bir "Tercihler> SEO & URL" ana mağaza etki alanı adı farklı: www.......com.tr

Ana mağaza etki alanı adı değiştirmek istiyorsanız buraya tıklayın

google webmastertollsta da bunla ilgili bi uyarılar vardı , indexleme olayını bekleyelim mi yoksa presta yönetim panelinden etki alanınımı değiştiriyim ?

Selam;

Sırasıyla cevaplıyorum.

1.) Html sayfası oluşturarak doğrulama yapmak en doğru yöntem. google analytics ile ilgili söyleyebileceğim iki kelime var. Birincisi SORUNLU ikincisi FAYDASIZ.

2.) Etki alanı yönlendirmeleri arama sıralası için bir anlam ifade etmiyor. Eskiden google WWW ile Non-WWW etki alanlarını farklı gibi indexliyordu. Ne saçmalık ama değil mi ? Şimdi sadece kendi robotlarının rahatı için sizden yardım istiyor. Bu indexleme örümceklerine veya "böcüklerine" webmaster central üzerinden yol göstermenizi istiyor. Eğer yol göstermezseniz yönlendirme yüzünden 10 saniyede 50 sayfa yerine 30 sayfa indexlenir. Böcükler genelde zaman limitli çalışıyorlar. Etki alanını web sitenizdeki ile aynı yapın.

hepsi için tşkler mahmut,

etki alanım www....com.tr sitemde de böyle.dün başka bir laptoptan yönetim panelime girince yukarıdaki etki alanı hatasını aldım ilginç.İp değişince demekki uyarıyı verdi.şuanda yok.

Google webmastertolls çıldırttı bizi zaten.sitemap yapıp yolladık onun bile 70 sayfasını sadece indexlemiş.teknik olarak bi hata varmı onu anlamaya çalışıyorum , presta için googla kayıt+ sitemap oluşturup google yollamak ilk aşamada yeterli heralde.

TÜM ÜRÜNLER için meta taglarını katalogdan hallediyoruz ama asıl sitenin meta taglarını hangi ekrandan ayarlıyıcaz.

Benim sitemi test edince googlede dil seçenekleri ve ilgisiz meta tagları çıkıyor.

Temamın desc ve tittlesini kafasına göre allıyor, /tr/ dil seçeneğinden çok /en/ dil seçeneğini indexlemiş linke tıklandıgında boş ürün sayfası geliyo haliyle..

Zamanla otururmu ? Şuan aklımdakileri yazdım.

Mahmut etki alanı olayında dediğin gibi yaptım umarım erken indexler google amca şuanki hali çamur gibi link çöplüğü.

hepsi için tşkler mahmut,

etki alanım www....com.tr sitemde de böyle.dün başka bir laptoptan yönetim panelime girince yukarıdaki etki alanı hatasını aldım ilginç.İp değişince demekki uyarıyı verdi.şuanda yok.

Google webmastertolls çıldırttı bizi zaten.sitemap yapıp yolladık onun bile 70 sayfasını sadece indexlemiş.teknik olarak bi hata varmı onu anlamaya çalışıyorum , presta için googla kayıt+ sitemap oluşturup google yollamak ilk aşamada yeterli heralde.

TÜM ÜRÜNLER için meta taglarını katalogdan hallediyoruz ama asıl sitenin meta taglarını hangi ekrandan ayarlıyıcaz.

Benim sitemi test edince googlede dil seçenekleri ve ilgisiz meta tagları çıkıyor.

Temamın desc ve tittlesini kafasına göre allıyor, /tr/ dil seçeneğinden çok /en/ dil seçeneğini indexlemiş linke tıklandıgında boş ürün sayfası geliyo haliyle..

Zamanla otururmu ? Şuan aklımdakileri yazdım.

Mahmut etki alanı olayında dediğin gibi yaptım umarım erken indexler google amca şuanki hali çamur gibi link çöplüğü.

Merhaba;

Sitemap üzerindeki linklerin hepsi indexlenir ama ne zaman indexlenir biz bilemeyiz. Kendimde yazılım otomasyonları ile ilgileniyorum ve web indexleme robotları yazdım. Buradan böcüklerin (botların) boş zamanlarında randomize rotalar izlemesinin yararlı olduğunu biliyorum. Ama sitemaplardaki linkler ajanda gibi kayıt edilir ve zamanı kesindir. Tahminen bir haftaya tamamı indexlenmiş olur.

Sitemap ile ilgili birkaç pratik bilgi verebilirim.

1. 10.000 link üst sınırdır. Ama 1000 link içeren 10 dosya kullanmak daha iyidir.
  2. changefreq alanı google tarafından tınlanmaz. Kafasına göre periyod belirler.
  3. lastmod alanı ikinci ziyarette farklı olmazsa ve changefreq alanı aşılmışsa penalty denilen cezai uygulama yapılır ki bu sitenizi tepe taklak indirir.
  4. XML Site haritalarının formatı Google standartı değildir. Çünkü haritalar sadece google için değildir. Diğer motorlara da kayıt edin.
  5. Dosya boyutu 1MB üstünde olan haritalar arama motorlarını içinden küfür etmeye teşvik eder.

Kötü site haritası örneği.

<url>

<loc>http://www.example.com/catalog?item=73&desc=vacation_new_zealand</loc>

<lastmod>2011-10-10</lastmod>

<changefreq>daily</changefreq>

</url>

Örnekten görüldüğü üzere son düzenleme 10 Ekim 2011 bu gün günlerden 31 Ekim ve changefreq alanı günlük yazıyor. Ama link 21 gündür değişmemiş. Bu durumda arama motoru der ki

"Are you kidding me ? !"

Meali :)

"Sen benimle şimdi buraya yazamayacağım bir şey mi geçiyorsun ?"

Meta Taglar ile ilgili partik bilgiler:

1. Bu anahtar kelimeler Google arama sırlamasında etkisizdir.
  2. 10 kelime ve 120 karakter limitlerinden bahsedilir fakat resmi standart yoktur.
  3. Sayfanızda bu kelimeler geçmiyorsa penalty durumu olur. (meali: bittin sen, ilk sayfada çıkmayı unut)
  4. Sadece 2 nesil arama motorları (ilkel botlar) meta taglar ile muhattap olur.
  5. Yeni nesil arama motorları sayfanızın anahtar kelimelerini kendisi çıkarır. Sitenin de ana anahtarlarını kendisi çıkarır. Webmaster tools denilen yerde anahtarlarınızı görebilrisiniz. Sizin yazdıklarınızla genelde alakası yoktur ve bunları değiştirme şansınız yoktur.
  6. Otomatik belirlenen anahtarlar aynı zamanda arama algoritmasının temelini oluşturur.

Meta taglar ile ilgili şahsi doktrinim:

Prestashop SEO için yapılması gereken ne varsa sizin yerinize yapar. Boşuna kurcalayıp kendinizi sıkıntıya sokmayın. Sadece SEF URL şeklinde çalıştrırın sitenizi.

Arma motoru sıralamasında önemli parametler sırasıyla:

1. Sayfanın adında aranan kelimenin oluşu (<title> etiketi)
  2. Sayfanın URL adresinde aranan kelimenin oluşur
  3. Dizinlerde (bunu da google icat etti) aranan kelimenin oluşu
  4. Sitenin yaşı (etki alanı dediği şeyin yaşı)
  5. Aynı siteden toplam index sayısı
  6. Sayfanın yaşı ve stabilitesi
  7. Sayfanın hızı (Hız Bps * kod yükü byte)

Sonuçlarda etkisiz elemanları da yazayım

1. Anahtar kelimeler
  2. Sayfaya external link (dışardan url bağlantısı) sayısı
  3. Sayfadaki resimlerin kalitesi :)
  4. Meta description denilen açıklama bölümü (aslında sonuçlar gösterilirken bu alanda vurgulama yapılır)
  5. Google Analiz kodu

Herkese bol şatışlar. İyi akşamlar.

• Like 1

eline beline diline kuvvet üstad nede güzel ayrıştırmışsın ; :rolleyes:

Yeni nesil arama motorları vede presta seoyu hallediyor zaten diyorsun.bu rahatlatıcı.

sitemin indexlenme süresini 1 hafta baz alıyorum o zaman.

Kötü site haritası örneğini bu kadar net göreceğimiz ekran neresi ? mesela webmastertollsta tarayıcı erişimi ekranında robots.txt 55 dakika önce kontrol edilmiş bu sitenin google böcükleri tarafından genel olarak ziyaret istatistiği mi?

Prestada ürünler hariç ana gövde olarak meta tag ları düzenleyeceğimiz ekran neresidir, örneğin ana sayfanın metalarını?

yine dediğim gibi google testlerimde meta taglarım neredeyse siteyle tamamen ilgisiz. dil seçenekleri vs vs çıkıyor.

( 4 dil desteği var sitemde ve bunlar tamamen gereksiz ! google hepsini indexledi sayfalar ve linkler bomboş.BUNLARI KALDIRIRSAM SPAMA girme ihtimalim kaç )

ama yukarıda meta tagların önemsiz'liğinden de bahsetmen ayrı bi soru işareti oldu benim için.

Seo sitelerinde bunun ekstra öneminden bahsederler yıllardır.google tarzmı değiştiriyor.

Teşekkür ederim

Unutmadan robots.txt bu şekilde.yeni robots.txt indirip tümüne izin vermek sakıncalımıdır.Yada bu listedeki eksikler ve fazlalıklar nedir.

===================================================================

robots.txt automaticaly generated by PrestaShop e-commerce open-source solution

# http://www.prestashop.com - http://www.prestashop.com/forums

# This file is to prevent the crawling and indexing of certain parts

# of your site by web crawlers and spiders run by sites like Yahoo!

# and Google. By telling these "robots" where not to go on your site,

# you save bandwidth and server resources.

# For more information about the robots.txt standard, see:

# http://www.robotstxt.../wc/robots.html

User-agent: *

# Directories

Disallow: /classes/

Disallow: /config/

Disallow: /download/

Disallow: /mails/

Disallow: /modules/

Disallow: /translations/

Disallow: /tools/

Disallow: /lang-tr/

# Files

Disallow: /addresses.php

Disallow: /address.php

Disallow: /authentication.php

Disallow: /cart.php

Disallow: /discount.php

Disallow: /footer.php

Disallow: /get-file.php

Disallow: /header.php

Disallow: /history.php

Disallow: /identity.php

Disallow: /images.inc.php

Disallow: /init.php

Disallow: /my-account.php

Disallow: /order.php

Disallow: /order-opc.php

Disallow: /order-slip.php

Disallow: /order-detail.php

Disallow: /order-follow.php

Disallow: /order-return.php

Disallow: /order-confirmation.php

Disallow: /pagination.php

Disallow: /password.php

Disallow: /pdf-invoice.php

Disallow: /pdf-order-return.php

Disallow: /pdf-order-slip.php

Disallow: /product-sort.php

Disallow: /search.php

Disallow: /statistics.php

Disallow: /attachment.php

Disallow: /guest-tracking

Disallow: /*orderby=

Disallow: /*orderway=

Disallow: /*tag=

Disallow: /*id_currency=

Disallow: /*search_query=

Disallow: /*id_lang=

Disallow: /*back=

Disallow: /*utm_source=

Disallow: /*utm_medium=

Disallow: /*utm_campaign=

Disallow: /*n=

# Sitemap

Sitemap: http://....com.tr/sitemap.xml

===================================================================

Evet sakıncalıdır. Bazı sayfalar müşteriye özel bilgiler gösterir. Bazıları ise sadece kayıtlı kullanıcılara bilgi gösterir.

Örneğin sepetim sayfası. google robotları kayıt etmek istediğinde giriş sayfasına yönlendirir dolayısıyla giriş yapınız gibi yazıları kayıt eder.

bunun dışında kayıt edilmesine gerek olmayan sayfalarınız da vardır.

Burada Disallow: /modules/ kaldırılabilir. Bazı modüllerin kendi iç sayfaları var bunlar da bilgi içerebiliyor. Ama içinde açık bulunan modül sayısı da hiç az değil. Güvenlik açığı bulunan bir modülü kullanan tüm siteleri bulmak için google'da arama yapmak yeterli oluyor. O yüzden modüller klasörüde kapalı olsa iyi olur.

Eklenmesi gereken birde admin klasörünün adı var. Bu sadece sizin bildiğiniz bir klasör bunu google kaydetmesin. :)

O zaman tek ekleyeceğim Disallow: /yonetim olucak. bunu # files'in altında herhangi bi yere eklememde sakınca yok sanırım.

( modülleri riske atmaya gerek yok , hepsi grafik , bi kaçında metin var oda varsın göstermesin )

Tekrar Tşk ederim üstadım.

O zaman tek ekleyeceğim Disallow: /yonetim olucak. bunu # files'in altında herhangi bi yere eklememde sakınca yok sanırım.

( modülleri riske atmaya gerek yok , hepsi grafik , bi kaçında metin var oda varsın göstermesin )

Tekrar Tşk ederim üstadım.

Rica ederim kolay gelsin. Bu arada mağazanız iyi görünüyor hayırlı olsun. Bol satışlı günler.

• 2 weeks later...

Tşk ederim , elimden geldiğince uğraşıyorum ama SEO ile kafayı bozdum galiba yine.. Google 200. sayfada iken 15 günde 2. sayfaya çıkması benim sayemdemi domaindenmi onu çözemiyorum:)

En çok sinirlendiğim husus ise siteyi aktif ederken 4 dil seçeneğiyle birlikte indexlemesi oldu. şimdi googleninde indexlemesini istemiyorum.

fr ve es dillerini kaldır seçtikten sonra kaldırıldı yazıyor ama listede önümde hala.. gerçi bu işlemi yaptıktan sonra yeni sitemap oluşturunca 3220 adet iken 1600 adete düşmesi dilleri sildiği hissi uyandırdı bende:)

Yeniden yolladım googleye , robots.txt ile kısıtlanan sayfa sayım 84 e çıktı :angry: bunlar özel bilgi içeren sayfalar evet ama araya düzgün sayfalarımda karışmış.el yordamıyla ekliyorum onları bende , google kolayını bulmuş böcüklerine , el yordamıyla ekletiyor bize.

CMS yi halledemeyince iys den link ekleyip ana sayfadan link verip yol gösteriyorum.

Fikirlere açığım üstadım , eksiklikler görürsen sitemde mahrum etme lütfen.

• 4 years later...

Evet sakıncalıdır. Bazı sayfalar müşteriye özel bilgiler gösterir. Bazıları ise sadece kayıtlı kullanıcılara bilgi gösterir.

Örneğin sepetim sayfası. google robotları kayıt etmek istediğinde giriş sayfasına yönlendirir dolayısıyla giriş yapınız gibi yazıları kayıt eder.

bunun dışında kayıt edilmesine gerek olmayan sayfalarınız da vardır.

Burada Disallow: /modules/ kaldırılabilir. Bazı modüllerin kendi iç sayfaları var bunlar da bilgi içerebiliyor. Ama içinde açık bulunan modül sayısı da hiç az değil. Güvenlik açığı bulunan bir modülü kullanan tüm siteleri bulmak için google'da arama yapmak yeterli oluyor. O yüzden modüller klasörüde kapalı olsa iyi olur.

Eklenmesi gereken birde admin klasörünün adı var. Bu sadece sizin bildiğiniz bir klasör bunu google kaydetmesin. smile.png

MAHmut bey hangisi kapalı olması gerekli 

# robots.txt automaticaly generated by PrestaShop e-commerce open-source solution
# Allow Directives
Allow: */modules/*.css
Allow: */modules/*.js
# Private pages
Disallow: /*?orderby=
Disallow: /*?orderway=
Disallow: /*?tag=
Disallow: /*?id_currency=
Disallow: /*?search_query=
Disallow: /*?back=
Disallow: /*?n=
Disallow: /*&orderby=
Disallow: /*&orderway=
Disallow: /*&tag=
Disallow: /*&id_currency=
Disallow: /*&search_query=
Disallow: /*&back=
Disallow: /*&n=
Disallow: /*controller=addresses
Disallow: /*controller=address
Disallow: /*controller=authentication
Disallow: /*controller=cart
Disallow: /*controller=discount
Disallow: /*controller=footer
Disallow: /*controller=get-file
Disallow: /*controller=header
Disallow: /*controller=history
Disallow: /*controller=identity
Disallow: /*controller=images.inc
Disallow: /*controller=init
Disallow: /*controller=my-account
Disallow: /*controller=order
Disallow: /*controller=order-opc
Disallow: /*controller=order-slip
Disallow: /*controller=order-detail
Disallow: /*controller=order-follow
Disallow: /*controller=order-return
Disallow: /*controller=order-confirmation
Disallow: /*controller=pagination
Disallow: /*controller=password
Disallow: /*controller=pdf-invoice
Disallow: /*controller=pdf-order-return
Disallow: /*controller=pdf-order-slip
Disallow: /*controller=product-sort
Disallow: /*controller=search
Disallow: /*controller=statistics
Disallow: /*controller=attachment
Disallow: /*controller=guest-tracking
# Directories
Disallow: */classes/
Disallow: */config/
Disallow: */download/
Disallow: */mails/
Disallow: */modules/
Disallow: */translations/
Disallow: */tools/
# Files
Disallow: /*password-recovery
Disallow: /*address
Disallow: /*addresses
Disallow: /*login
Disallow: /*cart
Disallow: /*discount
Disallow: /*order-history
Disallow: /*identity
Disallow: /*my-account
Disallow: /*order-follow
Disallow: /*credit-slip
Disallow: /*order
Disallow: /*search
Disallow: /*quick-order
Disallow: /*guest-tracking
Disallow: /*order-confirmation

MAHmut bey hangisi kapalı olması gerekli 

# robots.txt automaticaly generated by PrestaShop e-commerce open-source solution
# Allow Directives
Allow: */modules/*.css
.......

Merhaba

Prestashop'un kendi ürettiği robots dosyası zaten benim anlattığım şekilde. Sakıncalı ve gereksiz klasörlerin hepsini kendisi kapatıyor. Bir şey yapmanıza gerek yok.

Seyyar Satış Kardeş;

Zaten kullandığınız tema googleye uyumludur. Google sitenizi çabuk indexler fakat bunun dışında ürün eklerken ürün açıklaması girdiğiniz yerin üstünde

"Ürünü SEO arama motorlarına kayıtlamak için buraya tıklayınız"

bölümünü doldurursanız googlede üst sırada çıkıyor olacaksınız.

ramazan bey bu yerden bahsediyorsunuz deme

post-1018346-0-68462000-1466667039_thumb.png