Jump to content

Τίτλος προιόντος και ελληνικά -> πρόβλημα!


irmaiden

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.
Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν με την μετάφραση στα ελληνικά του prestashop.
Το ερώτημα είναι το εξής,
Ανέβασα κανονικά τα ελληνικά μέσω του admin panel και import.
Μετά που έφτιαξα όμως ένα προϊόν και ενώ στα blogs στο πλάι εμφανίζονται κανονικά στο κέντρο της σελίδας μου τα βγάζει ως εξής
prestashopprovlima.jpg

Καμία ιδέα?
Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

25364_Td5PHrcBtqTgOG0XBJSu_t

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου irmaiden,
Προσωπικά δεν βλέπω καθαρά ποιο είναι το πρόβλημα γιατί η εικόνα που δημοσιεύεις δεν είναι ξεκάθαρη. Αν είναι όμως αυτό που υποψιάζομαι δοκίμασε να γράψεις το συγκεκριμένο κείμενο με κεφαλαίους χαρακτήρες.
Απ΄ ότι παρατήρησα το PrestaShop ορισμένα κείμενα τα μετατρέπει αυτόματα, όχι ορθά, σε κεφαλαία με αποτέλεσμα στα front end κάποια μυνήματα να μην είναι γραμματικά σωστά γιατί φαίνονται λέξεις με κεφαλλαία γράμματα να είναι τονούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Αν κάνεις κλικ πάνω στην εικόνα που σε πάει τότε μεγαλώνει και φαίνεται ξεκάθαρα το πρόβλημα μου.
Ηλιακός είναι κανονικά η λέξη και αυτό μου εμφανίζει

Ηλιακ\... (κ το κάνει κ)


Οπότε έχει να κάνει με το encoding φαντάζομαι.

P.S δεν έχω πρόβλημα με τα κεφαλαία και τους τόνους αν αυτό νόμιζες ότι είναι τι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο, σίγουρα έχει να κάνει με το encoding.

Υποθέτω ότι:
a. Έχεις δημιουργήσει την Ελληνική γλώσσα (Tools->Languages->Add new)
b. Φόρτωσες και το αρχείο της ελληνικής μετάφρασης (Tools->Translations->Import a language pack)
c. Ρύθμισες την εξ΄ ορισμού γλώσσα σε Ελληνικά (Tools->Languages->Default language)

Αν τα έχεις κάνει αυτά δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά τα βήματα ακολούθησα.
Μπορεί κάποιος που δεν έχει πρόβλημα με τα ελληνικά στην έκδοση 1.3 να με ενημερώσει τι κωδικοσειρά έχει δηλώσει στην DB?

Link to comment
Share on other sites

Τα Ελληνικά μου δουλέυουν άψογα με την 1.3.1
Επειδή δεν είμαι έμπειρος με τη χρήση του PrestaShop πες μου πως μπορώ να το ελέγξω για να σου απαντήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Η λυση στο προβλημα σου ειναι στο αρχειο product-list.tpl sto prestashop theme και θα βρεις το σημειο (product.name|escape:'htmlall':'UTF-8'|truncate:35) και το 35 θα το κανεισ 70 η 140 αν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Η λυση στο προβλημα σου ειναι στο αρχειο product-list.tpl sto prestashop theme και θα βρεις το σημειο (product.name|escape:'htmlall':'UTF-8'|truncate:35) και το 35 θα το κανεισ 70 η 140 αν χρειαζεται


Σε ευχαριστώ πολύ, όντως με αυτή την αλλαγή 35 ->70 Λύθυκε το πρόβλημα.
Τώρα πρέπει να λύσουμε και το θέμα με τα ελληνικά που βγαίνουν σαν
δ

κτλ.
Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα τα short description και τα titles να εμφανίζονται κομμένα γιατί κάθε ελληνικό γράμμα μετατρέπεται σε 5 και 6 χαρακτήρες.
Ο μόνος τρόπος είναι να αυξήσουμε το όριο των char απο την DB?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατί δεν το ποστάρετε σαν bug στον bug tracker. Όποια λύση και να βρούμε εμείς το πρόβλημα θα εξακολουθήσει να υφίσταται και στις μελλοντικές εκδόσεις εκτός αν λυθεί από τους "κατασκευαστές". Επισης το "δ" είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα για τις μηχανές αναζήτησης - απλά δεν θα σας βρίσκουν. Πρέπει να λυθεί χθές. Ήδη πόσταρα bug αλλά δεν έχει υπάρξει ανταπόκριση. Μήπως πρέπει να ποστάρετε και εσείς τα προβλήματα αντί να προσπαθούμε να τα διορθώσουμε μόνοι μας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ένα "μπακαλοτρόπο" για να εμφανίζεται το ελληνικό short description στα Featured products (Προτεινόμενα Προϊόντα) στην αρχική σελίδα

Κάνετε edit το αρχείο /modules/homefeatured/homefeatured.tpl

Βρίσκετε αυτό:

{$product.description_short|strip_tags|truncate:130:'...'}




Και το αντικαθιστάτε με αυτό:


{$product.description_short|strip_tags}




Ελπίζω να μην έχει αντίκτυπο σε άλλα θέματα αυτό το edit
Εγώ το έκανα σε mode theme αλλά και στο default του prestashop πρέπει να δουλεύει
Κάντε ένα backup το homefeatured.tpl καλού κακού...
Το δοκίμασα σε ΙΕ8 και Mozilla 3.6.6 και δουλεύει

26997_oaWCp4LtOrcoDtfWjWxt_t

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Το θέμα με τα ελληνικά στην έκοδη 1.3.1 είναι αρκετά μεγάλο και νομίζω πολύ χειρότερο από την έκδοση 1.2χχ.

Στο control που γίνεται η εισαγωγή της περιγραφής των προϊόντων(στο TinyMCE text editor αναφέρομαι), αν γράψουμε μια περιγραφή στα Ελληνικά και μετά πατήσουμε HTML μορφή, τότε όλο το κείμενο γίνεται url encode(κοινώς aplha%bita κτλ). Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι το κείμενο αποθηκεύεται με αυτό τον τρόπο στη βάση. Δεν είναι θέμα τις βάσης αλλά του περιεχομένου που στέλνει το prestashop.

Από τη στιγμή που ολό το encoding του site είναι σε UTF-8 στο front-page όλα δουλεύουν καλά και φαίνονται καλά(με μικρά θεματάκια πχ στις περιγραφές εμφανίζει αμέσως τις 3 τελέιες), δουλεύει ακόμη μέχρι και το search του site.

Το πάρα πολύ κακό είναι ότι το περιεχόμενο των προϊόντων αχρηστεύεται, οπότε και το bug να φτιακτεί θα πρέπει να ξαναπεραστεί όλο το περιεχόμενο.....Για τις search engines δε το συζητώ.......

Νομίζω ότι ο maccent έχει απόλυτο δίκιο και θα πρέπει να ποστάρουμε στο κεντρικό forum για να βρεθεί μια λύση.....

Βέβαια, από την άλλη μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι υπάρχουν forum σε τσέχικα, ισπανικά κλπ.... Λογικά θα πρέπει να αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα.....Δε μπορώ όμως να βρω καμία αναφορα:(

Το καταχώρησα ως bug: http://www.prestashop.com/bug_tracker/view/5148/

Μια γρήγορη πάντως λύση είναι να κάνουμε disable το control και να γράφουμε σε απλό text box με τη μορφή html(όχι και ότι καλύτερο). Για να το κάνουμε αυτό πάμε: ./js/ και κάνουμε rename τον φάκελο tinymce σε κάτι διαφορετικό πχ tinymce_130, το control έτσι γίνεται disable.
Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο work around αλλά δεν είχα χρόνο να το ψάξω παραπάνω.,...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...