Jump to content
Alex Neacsu

Probleme in admin la editarea produselor

Recommended Posts

Salutare comunitate!

As avea neavoie de un sfat privind urmatoarea problema:

- am un arbore de categorii foarte stufos, iar la acesarea paginii de editare a produsului sau incercarea de creare a unui produs nou, primesc eroare 500. Banuim ca aceasta survine din faptul ca la incarcarea oricarei dintre cele doua pagini platforma incearca sa incarce tot arborele de categorii (si mai mult face "expand all" prima data). Pentru a evita acest lucru ma gandesc sa implementez un modul in care arborele de categorii sa fie structurat intr-o serie de liste dropdown. 

Ma puteti sfatui cum as putea face acest lucru? Exista un modul gata facut? S-a lovit cineva de aceasta problema?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si ajutor!

Alex

Posted (edited)

Salut Alex,

Am avut aceeasi problema cu alte magazine, si am implementat solutia urmatoare:

1. Am renuntat de tot la arborele de categorii din backoffice (remove direct din controller, nu ascuns cu js sau css)
2. Am implementat selectia de categorii intr-un modul, cu un select2 cu search pe baza de ajax (vezi atasament).

image.thumb.png.deff747a118460a5d29a65d99e93074a.png

E ceva de munca, mai ales ca controller-ul AdminProducts e facut cu symfony si va trebui sa-ti bagi nasul in core pentru a renunta la arborele de categorii, dar e solutia potrivita!

O alta solutie, cu pastrarea arborelui, este incarcarea progresiva a radacinilor, pe baza ce ele sunt selectate. Dar implica mult mai multa munca, in special pe partea de salvare date (pentru a atunci cand arborele nu este incarcat complet, si sunt selectate categorii care nu au checkbox-urile incarcate in DOM, nu se vor mai trimite catre controller, prin urmare produsele vor fi scoase din categoriile respective): https://i.imgur.com/ysSTKSg.gifv

Edited by Geo Burlibasa (see edit history)

7 minutes ago, Geo Burlibasa said:

Salut Alex,

Am avut aceeasi problema cu alte magazine, si am implementat solutia urmatoare:

1. Am renuntat de tot la arborele de categorii din backoffice (remove direct din controller, nu ascuns cu js sau css)
2. Am implementat selectia de categorii intr-un modul, cu un select2 cu search pe baza de ajax (vezi atasament).

image.thumb.png.deff747a118460a5d29a65d99e93074a.png

E ceva de munca, mai ales ca controller-ul AdminProducts e facut cu symfony si va trebui sa-ti bagi nasul in core pentru a renunta la arborele de categorii, dar e solutia potrivita!

O alta solutie, cu pastrarea arborelui, este incarcarea progresiva a radacinilor, pe baza ce ele sunt selectate. Dar implica mult mai multa munca, in special pe partea de salvare date (pentru a atunci cand arborele nu este incarcat complet, si sunt selectate categorii care nu au checkbox-urile incarcate in DOM, nu se vor mai trimite catre controller, prin urmare produsele vor fi scoase din categoriile respective): https://i.imgur.com/ysSTKSg.gifv

Multumesc frumos!

Gasesc undeva pasii de urmat pentru remove direct din controler?

Gasesc undeva acest modul? Sau este dezvoltat de tine?

Alex

Salut,

Nu gasesti nicaieri pasii de urmat pentru remove direct din controller, ai nevoie de cunostinte de programare si muuulta rabdare. Modulul nu-l gasesti nicaieri, e dezvoltat de mine.

29 minutes ago, Geo Burlibasa said:

Salut,

Nu gasesti nicaieri pasii de urmat pentru remove direct din controller, ai nevoie de cunostinte de programare si muuulta rabdare. Modulul nu-l gasesti nicaieri, e dezvoltat de mine.

Ok.

Cu remove direct din controller ma descurc eu cumva.

Zi-mi te rog cum facem cu modulul... Fa-mi te rog o oferta!

Merci