Jump to content

Link για το Admin Panel


TedTen

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους επειδή δεν έχω δουλέψει ποτέ σε Prestashop (έχω στήσει πολλά eshop σε OpenCart) και ανέλαβα να διαχειριστώ και να βελτιώσω ένα eshop που είναι σε Prestashop, θα θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από εσάς σε κάτι βασικό. Το απλό ερώτημα είναι πως μπορώ να δω ποιο είναι το link που οδηγεί στο Admin Panel.

Έχω τους κωδικούς από τη σελίδα αλλά δεν γνωρίζω το link που από ότι κατάλαβα είναι custom. Αν βοηθάει να μου λύσετε την απορία, η σελίδα είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλτατε και καλώς ήρθες στο μικρό παρεάκι μας,

συνήθως ο admin φάκελος είναι κάποιος admin(και κάτι ακόμη).

Αν δεν ανήκεις σε αυτήν την περίπτωση και είναι κάτι άλλο τότε στείλε screenshot τους φακέλους που έχεις να σε πούμε ποιος απ όλους είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα διαχειριστής και θα βελτιώσεις κάτι που δεν έχεις ξαναδεί? Δεν έχει καμία σχέσει το OC με το PS.

Υ.Γ. Μπες στο directory του domain (με ftp, ssh, panel) και θα δεις adminXΧΧXXXΧΧX όπου Χ random alnum. Εκτός αν το έχει κάνει rename σε κάτι άλλο (που είναι λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατ΄αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Παρέλειψα να σας πω ότι δεν έχω FTP πρόσβαση αφού η σελίδα είναι σε άλλον σέρβερ και όχι στο δικό (μπορεί να το μεταφέρουμε αλλά υπάρχουν κάποια ζητήματα που πρέπει να λυθούν), πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορώ να δω τον φάκελο που αναφέρετε. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που ζήτησα τη βοήθειά σας σε αυτό το ζήτημα και έδωσα και το λινκ της σελίδας. Ίσως εσείς σαν πιο έμπειροι έχετε τον τρόπο να δείτε τον φάκελο που λέτε ποιος είναι.

Όσον αφορά το ερώτημα σου @sanctusmod θα σου πω το εξής χωρίς δόση κομπασμού. Οι σελίδα ανήκε σε μία εταιρεία που οι συνέταιροι για κάποιο λόγο χώρισαν. Ο καθένας πήρε κι από κάτι και οι άνθρωποι που πήραν την σελίδα αυτή, μου ανέθεσαν κάποια πράγματα μεταξύ αυτών και το συγκεκριμένο κομμάτι. Αυτοί δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως από όλα αυτά αφού διαχειριστής ήταν άλλος. Νομίζω ότι ένας άνθρωπος που ασχολείται 11 χρόνια με προγραμματισμό και έχει στο porfolio του γύρω στα 50 accounts όπως εγώ, έχει λίγη περισσότερη εμπειρία από αυτούς για να βοηθήσει σε κάποια τέτοια θέματα. Ειλικρινά δεν σου απαντώ με ειρωνεία αλλά νομίζω ότι με δεδομένο ότι θα ήθελα να μάθω συγχρόνως και το αξιοπρεπέστατο κατά τη γνώμη μου Prestashop είναι μια ευκαιρία για μένα.

Επίσης ένα από τα θέματα που καλούμαι να λύσω είναι το ότι η σελίδα δέχεται αυτοματοποιημένες εγγραφές (προφανώς γιατί δεν υπάρχει capcha στην φόρμα εγγραφής) και αυτό το συμπεραίνω από ένα email που μου έδειξε ο πελάτης. Υπάρχουν κι άλλα, αλλά δεν είναι της παρούσης, προέχει το να αποκτήσω πρόσβαση αυτή τη στιγμή.

Σας ευχαριστώ και πάλι και θα εκτιμούσα αν μου βρίσκατε ένα τρόπο να βρω αυτό το περιβόητο λινκ της διαχείρισης.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το link του admin αυτό είναι το θέμα... Να μην μπορεί να το βρει κάποιος που δεν πρέπει. Ο τρόπος να το δεις είναι αυτός που σου ανέφερα.

Από εκεί και πέρα μπορείς να το αλλάξεις. Αλλά πάλι θέλει πρόσβαση με έναν από τους παραπάνω τρόπους που σου ανέφερα (Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχει πουθενά στην βάση).

Ακόμη δες από το history στον browser του πελάτη αν μπορείς να βρεις το admin.

1 hour ago, TedTen said:

Όσον αφορά το ερώτημα σου @sanctusmod θα σου πω το εξής χωρίς δόση κομπασμού. Οι σελίδα ανήκε σε μία εταιρεία που οι συνέταιροι για κάποιο λόγο χώρισαν. Ο καθένας πήρε κι από κάτι και οι άνθρωποι που πήραν την σελίδα αυτή, μου ανέθεσαν κάποια πράγματα μεταξύ αυτών και το συγκεκριμένο κομμάτι. Αυτοί δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως από όλα αυτά αφού διαχειριστής ήταν άλλος. Νομίζω ότι ένας άνθρωπος που ασχολείται 11 χρόνια με προγραμματισμό και έχει στο porfolio του γύρω στα 50 accounts όπως εγώ, έχει λίγη περισσότερη εμπειρία από αυτούς για να βοηθήσει σε κάποια τέτοια θέματα. Ειλικρινά δεν σου απαντώ με ειρωνεία αλλά νομίζω ότι με δεδομένο ότι θα ήθελα να μάθω συγχρόνως και το αξιοπρεπέστατο κατά τη γνώμη μου Prestashop είναι μια ευκαιρία για μένα.

Όσες γνώσεις και να έχεις όταν είναι να κάνεις υποστήριξή σε κάτι που είναι σε production θέλει και εμπειρία. Σου εύχομαι καλή ευκολία να έχεις.

1 hour ago, TedTen said:

Επίσης ένα από τα θέματα που καλούμαι να λύσω είναι το ότι η σελίδα δέχεται αυτοματοποιημένες εγγραφές (προφανώς γιατί δεν υπάρχει capcha στην φόρμα εγγραφής) και αυτό το συμπεραίνω από ένα email που μου έδειξε ο πελάτης. Υπάρχουν κι άλλα, αλλά δεν είναι της παρούσης, προέχει το να αποκτήσω πρόσβαση αυτή τη στιγμή.

Για το παραπάνω δες εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, sanctusmob said:

Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχει πουθενά στην βάση

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Όσον αφορά το ιστορικό του browser το σκέφτηκα κι εγώ αλλά όπως ανέφερα στο σύντομο ιστορικό παραπάνω, δεν έχει ασχοληθεί με αυτό ποτέ ο ίδιος οπότε δεν μπήκα καν στη διαδικασία να ρωτήσω.

Θα τον ρωτήσω όμως μήπως και είμαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2019 at 1:06 PM, TedTen said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Όσον αφορά το ιστορικό του browser το σκέφτηκα κι εγώ αλλά όπως ανέφερα στο σύντομο ιστορικό παραπάνω, δεν έχει ασχοληθεί με αυτό ποτέ ο ίδιος οπότε δεν μπήκα καν στη διαδικασία να ρωτήσω.

Θα τον ρωτήσω όμως μήπως και είμαι τυχερός.

Καλησπέρα

Εαν το presta είναι σε 1.5 ή 1.6  και έχεις πρόσβαση στην βάση, τότε μέσα στο πινάκα ps_configuration ψάχνεις /index.php?controller=AdminModules&configure=

Μπροστά θα δεις /adminxxxx/index.php?controller=AdminModules&configure= 

Το μπροστά είναι ο φάκελος του administrator και βασικά αυτό που ψάχνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Site-View said:

Εαν το presta είναι σε 1.5 ή 1.6  και έχεις πρόσβαση στην βάση

Σε ευχαριστώ για το post αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση ούτε FTP ούτε cPanel.

Link to comment
Share on other sites

Just now, TedTen said:

Σε ευχαριστώ για το post αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση ούτε FTP ούτε cPanel.

Από τι στιγμή που δεν έχεις πρόσβαση πουθενά απολα αυτα..τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Πες του ότι των ρίξανε, γιατί του μοίρασαν ένα eshop που είναι άχρηστο.

Η μοναδικη λυση που σκεφτομαι, ειναι να σου δωσει backup του cpanel η εταιρια που κανει την φιλοξενια, οποτε να εχεις βαση και αρχεια ,και να το σηκωσεις αλλου...εαν φυσικα ειναι η φιλοξενια στο ονομα του,αλλιως απλα ξανα στήνει νεο eshop.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...