Jump to content

Προβλημα με αλλαγη Domain Name


Recommended Posts

Γεια σας...

Εκανα αλλαγη Domain και ολα πηγαν καλα. Το site λειτουργει κομπλε με το νεο ονομα... αλλα μου εμφανιζει παντου το παλιο Domain. Μεχρι και την φωτο λογοτυπου μου στα αρχεια img μεσα στον FileZilla την περναει με το παλιο ονομα....  Ξερει κανεις πως μπορω να το διορθωσω??  Πρεπει να διορθωσω τιποτα στην DB ή σε καποιο αρχειο μεσα στο FileZilla...???   Ευχαριστω.

Screenshot_2019-07-08 Θέματα • Thetida.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου @Patras Icon,

Δοκίμασε να πας στο Προτιμήσεις -> Seo & URL's. Εκει, στο  ΟΡΙΣΜΟΣ URL ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ενημέρωσε με το καινούργιο σου domain, ριξε και ενα καθάρισμα στην cache και δες αν διορθώθηκαν τα προβλήματα σου!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, George Bazz said:

Γεια σου @Patras Icon,

Δοκίμασε να πας στο Προτιμήσεις -> Seo & URL's. Εκει, στο  ΟΡΙΣΜΟΣ URL ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ενημέρωσε με το καινούργιο σου domain, ριξε και ενα καθάρισμα στην cache και δες αν διορθώθηκαν τα προβλήματα σου!

Αυτα τα εχω ηδη κανει, οπως και στο επαφες καταστηματος... η σελιδα λειτουργει κανονικα με το νεο domain , ομως στο FileZilla μου βγαζει το παλιο domain σε αρχεια οπως την φωτο του logo... ( .../public_html/img/your-beauty-tools-logo-1562613479.jpg ) ενω το νεο ονομα ειναι Thetida.com  Το ξερω οτι ειναι κουφο αυτο αλλα φοβαμαι μην εχω κανενα προβλημα με το google search ή πουθενα αλλου. Νομιζω οτι καπου μεσα σε καποιο αρχειο ειναι γραμμενο το παλιο ονομα και πρεπει να το διορθωσω, αλλα δεν παει το μυαλο μου που μπορει να ειναι.

Screenshot_2019-07-09 SEO URLs • Thetida.png

Edited by Patras Icon (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Άλλαξες μόνο domain name ή άλλαξες και πάροχο hosting? Στο filezilla μπορείς να δηλώσεις ip κόμβου σύνδεσης και αν βλέπει τα παλιά, είναι γιατί δηλώνεις την παλιά ip. Αν δεν άλλαξες, τότε στον κόμβο μην βαζεις το παλιό domain name πχ. ftp://myprevioussite.server.gr αλλά βάλε πχ. ftp://111.222.333.444 . Αυτά στα λέω, γιατί μου έκανε εντύπωση που είπες ότι το filezilla βλέπει αλλού

έλεγξε τις εγγραφές στο αρχείο httpdocs(ή root ή όπως αλλιώς το έχει ο σερβερ)/config/settings.inc.php

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, helpdeskED said:

Καλησπέρα! Άλλαξες μόνο domain name ή άλλαξες και πάροχο hosting? Στο filezilla μπορείς να δηλώσεις ip κόμβου σύνδεσης και αν βλέπει τα παλιά, είναι γιατί δηλώνεις την παλιά ip. Αν δεν άλλαξες, τότε στον κόμβο μην βαζεις το παλιό domain name πχ. ftp://myprevioussite.server.gr αλλά βάλε πχ. ftp://111.222.333.444 . Αυτά στα λέω, γιατί μου έκανε εντύπωση που είπες ότι το filezilla βλέπει αλλού

έλεγξε τις εγγραφές στο αρχείο httpdocs(ή root ή όπως αλλιώς το έχει ο σερβερ)/config/settings.inc.php

Μονο domain αλλαξα... δεν ειναι θεμα hosting. Ολα ειναι καλα με ftp και με settings.inc.php , συνδεεται με την db... Καπου στα αρχεια Prestashop ειναι το θεμα...  Κοιτα την φωτο... αλλιως ειναι το νεο ονομα και αλλιως βγαζει το ονομα στην φωτο του logo... οπως και στα θεματα..... εχει κολλησει οτι το ονομα καταστηματος ειναι το παλιο ονομα... που στο κερατο ειναι αυτο να το αλλαξω... σε ποιο αρχειο ειναι?

khi.png

1288860265_Screenshot_2019-07-08Thetida.png.9de22b81d5a3b153d274a633c4365bb8.png

Edited by Patras Icon (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

H Λύση είναι μια.

Ανοίγεις την βάση με phpmyadmin .

Πας στην αναζήτηση και βάζεις το παλιό όνομα του domain.

Θα στο εμφανίζει σε 2 σημεία, το αλλάζεις με το χέρι με το καινούργιο και είσαι έτοιμος.

Το κρατάει η βάση σε κάποια σημεία που δεν αλλάζει αλλιώς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Site-View said:

H Λύση είναι μια.

Ανοίγεις την βάση με phpmyadmin .

Πας στην αναζήτηση και βάζεις το παλιό όνομα του domain.

Θα στο εμφανίζει σε 2 σημεία, το αλλάζεις με το χέρι με το καινούργιο και είσαι έτοιμος.

Το κρατάει η βάση σε κάποια σημεία που δεν αλλάζει αλλιώς.

Μπραβο φιλε μου....  αυτο ηταν τελικα.  Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...