Jump to content

Ρύθμιση θέμα


Diakoff D

Recommended Posts

Για σας , θα ήθελα να ρωτήσω στο back office από το μενού η ενότητα παράμετροι και η επίδοση κάτω κάτω έχει μια ρύθμιση caching. Μπορεί κάποιος να μου πει εάν πρέπει να την ενεργοποιήσω η όχι. Ευχαριστώ.

A.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του memcached στο σύστημά σας, πρέπει να διαμορφώσετε το PrestaShop για να το χρησιμοποιήσετε. Για να το κάνετε αυτό, ακολουθήστε τα εξής βήματα:

     Συνδεθείτε στο PrestaShop ως διαχειριστής.
     Στη γραμμή μενού, κάντε κλικ στην επιλογή ΠΡΟΗΓΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ και στη συνέχεια κάντε κλικ στην επιλογή Επιδόσεις.
     Μετακινηθείτε προς τα κάτω στη σελίδα CACHING.
     Στην ενότητα Χρήση της προσωρινής μνήμης, κάντε κλικ στο κουμπί ΝΑΙ.
     Κάτω από το Σύστημα προσωρινής αποθήκευσης, επιλέξτε Memcached.
     Κάντε κλικ στην επιλογή Προσθήκη διακομιστή. Εμφανίζονται πρόσθετες ρυθμίσεις.
     Στο πλαίσιο κειμένου Διεύθυνση IP, πληκτρολογήστε 127.0.0.1
     Στο πλαίσιο κειμένου Θύρα, πληκτρολογήστε 11211
     Στο πλαίσιο κειμένου βάρους, πληκτρολογήστε 1
     Κάντε κλικ στο κουμπί Προσθήκη διακομιστή.
     Κάντε κλικ στην επιλογή Αποθήκευση.

 

Πριν από κάθε ενέργεια πάρτε backup του filesystem και της DB

Το Memcached είναι ένα σύστημα προσωρινής αποθήκευσης αντικειμένων μνήμης ελεύθερου και ανοιχτού κώδικα που βοηθά τις μεγάλες εφαρμογές ιστού στη μείωση της εκτέλεσης και του χρόνου πρόσβασης στη βάση δεδομένων. Χρησιμοποιείται κυρίως για την επιτάχυνση των εφαρμογών ιστού που βασίζονται σε βάσεις δεδομένων, με την προσωρινή αποθήκευση δεδομένων που έχουν πρόσβαση συχνά, όπως τα αποτελέσματα των κλήσεων API, κλήσεων βάσης δεδομένων κ.λπ.

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Για σας, και ευχαριστώ γιε την βοήθεια . Σ ‘ αυτή τη επιλογή έχω διακομιστή με το IP της ιστοσελίδας μου να το αφήσω και να προσθέσω τον διακομιστή που μου λέτε η να τον αφαιρέσω και να προσθέσω τον καινούριο διακομιστή;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήστε για αρχή αν όντως η εταιρία hosting σας παρεχει τη δυνατοτητα χρησης memcache, συνήθως δεν παρεχεται σε shared hosting. Η διεύθυνση 127.0.0.1 είναι η πιο συχνή που χρησιμοποιείται στην php.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...