Jump to content

ΠΩς θα βρούμε το Σελίδα XML Feed της σελίδας μας?


Recommended Posts

το χεις δοκιμάσει? λειτουργει για όλες τις φωτό? γιατί απο τις εικόνες του module δεν δείχνει να λειτουργεί..θέλω δηλ να πάρω μερικές εικόνες και όχι όλες....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει support από το site που το πουλά και η μέχρι τώρα εμπειρία μου, μου λέει πως θα βοηθήσουν αν παραστεί ανάγκη. Ωστόσο κάνε τους μια ερώτηση πριν την αγορά, εκθέτοντας το πρόβλημα και ρωτώντας τους κατά πόσο σε καλύπτουν.

Όσον αφορά το να πάρεις κάποιες εικόνες και όχι όλες, μάλλον είναι το εύκολο μέρος.
Απλά θα πρέπει να ανοίξεις το παραγόμενο (xml υποθέτω) και να διαγράψεις τα άχρηστα.

Καλό θα ήταν να επιλέξεις για αυτή τη δουλειά κάποιον editor που να υποστηρίζει utf-8 και όχι ascii (όπως ο editpad pro κυρίως για μεγάλα αρχεία, ή τον rapid php) και να τα κάνεις save σε utf-8 without BOM.

Link to comment
Share on other sites

agapiti mairi to agora apo to prestashop modules addons kai moy bgazei ayto to minima

The output location is invalid.
Cannot write to /var/www/vhosts/minisys.gr/shop/elskroutze.xml
No Feed Generated
No feed file has been generated at this location yet!

Link to comment
Share on other sites

Απλά σου λέει πως ο φάκελος, δεν είναι εγγράψιμος κάντον δηλαδή 777 (και το xml)

Αν όμως έχεις πρόβλημα, ίσως θα μπορούσα να βοηθήσω :) στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γενικά το module δεν παίζει σωστά και το χειρότερο είναι οτι η υποστήριξη έστω η επικοινωνία με το prestashop.addons είναι μηδαμινή Εδώ και 2 εβδομάδες έχω στείλει mails για να με φέρουν σε επαφή με τον developer ή έστω να τους πώ ότι το module δεν είναι αυτό που δείχνει και απάντηση ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται κάτι τέτοιο για το Module και θα έπρεπε ο developer (αλήθεια ποιός είναι?) να το αναφέρει πρίν πληρώσεις και δεν εμφανιστεί ξανά. Αναγκάστηκα να πληρώσω ξανά τα χρήματα σε τεχνικό που όχι μόνο το module σωστά μου έφτιαξε αλλά μου το άλλαξε χωρίς χρέωση 2-3 φορές όπως θα το ήθελα. Αυτός είναι επαγγελματίας και όχι αυτός που ανέβασε στο addons ένα και καλά skroutz (εκμεταλεύεται το όνομα) module το οποίο δεν παίζει όπως πρέπει (τουλάχιστον για την έκδοση που έχω εγώ 1.4 και πάνω) δεν παραμετροποιείται (γιατί το skroutz ζητά αλλαγές) και δεν είναι και επώνυμο. ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΤΕ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΝΩΝΥΜΑ MODULES ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ADDONS.PRESTASHOP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας,

 

πρώτη φορά γράφω στο forum.

και εγώ την πάτησα με αυτό το module!

Έστειλα 2-3 μαιλ στους Presashop'άδες και στον developer που το έφτιαξε χωρίς απάντηση φυσικά.

Τους πήρα τηλ στο τέλος και μου είπανε πως θα ειδοποιήσουμε τον developer και εάν δεν απαντήσει στα μαιλ θα τον διαγράψουν!

Όλα αυτά μου πήρανε 1,5 - 2 μήνες. (είχα και άλλες δουλειές να κάνω . .)

 

Βρήκε κανείς σωστή λύση για xml feed γενικός? (οχι μόνο για Skroutz)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Παιδιά για την έκδοση 1.4 και πάνω θα πρέπει να πάτε στην γραμμή 333 μέχρι την 355 στο .php,να αντικαταστήσετε των παρακάτω κωδικά.

Για να δουλέψουν η φωτογραφίες θα πρέπει να της κάνετε move από το image του backoffice.

 

$items .= "<product>\n"

   . "<id>".$Product['id_product']."</id>\n"
   . "<name><![CDATA[".strip_tags(html_entity_decode($Product['name'])).'('.$Product['reference'].')'.$Product['supplier_reference']."]]></name>\n"
   . "<category id='".$Product['id_category_default']."'><![CDATA[".$product_path1."]]></category>\n"
   . "<description><![CDATA[".$product_desc1."]]></description>\n"
   . "<legend>".$Product['reference']."</legend>\n";

   if (Product::getQuantity(intval($Product['id_product'])) >= 1){
  $items .="<instock>".'Y'."</instock>\n"
 ."<availability><![CDATA[".$Product['available_now']."]]></availability>\n";
   }else{
 $items .="<instock>".'N'."</instock>\n"
 ."<availability><![CDATA[".$Product['available_later']."]]></availability>\n";
   }
   if (isset($image[0]))
 $items .= "<image>".'http://'.$domain.$psdir.$image[0]['id_image'].'-home'.'/'.$Product['link_rewrite'].'.jpg'."</image>\n";
   $items .= "<link>".$product_link."</link>\n"
   . "<price>".Product::getPriceStatic(intval($Product['id_product']))."</price>\n";

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

για την δημιουργία το xml feed με τα προιόντα μας ώστε αυτά να φορτώνονται στο skroutz.gr και στο bestprice.gr

έχω δημιουργήσει το module total xml exporter κατ 'αρχας για να φορτώνονται τα προιόντα του δικού μας site shopbay.gr (80.000 προιόντα) σε bestprice.gr, skroutz.gr, cartvalue.gr κτλ πλέον το total xml exporter πωλείται από το prestashop addons

 

http://addons.prestashop.com/en/marketplace-prestashop-modules/6646-Total-XML-exporter.html η μπορείτε

 

να το παραγγείλετε κατευθείαν από το site μας:

 

http://www.netcraft.gr/product.php?id_product=1

 

 

Επίσης είμαστε πάντα στην διαθέση σας για οποιαδήποτε βοήθεια, τροποποίηση κλτ χρειαστείτε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...

για τα προιοντα μόδας ρούχα παπούτσια κτλ το skroutz απαιτεί  να υπάρχουν δυο extra πεδία στο xml για κάθε προιον το

<Size> </Size> και το <color> </color> 

 

Αυτό έχει υλοποιήθει σαν module και μπορείτε να το βρείτε εδώ: xml feeds for skroutz module

 

επισης το total xml exporter module  για την έκδοση 1.6.1.x και πάνω υπάρχει εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από ότι κατάλαβα οι εταιρείες που φτιάχνουν τα Module για το skroutz έχουν ξεχωριστό Module που βγάζει size και color για προϊόντα μόδας. Γιατί έτσι ρε παιδιά?
Υπάρχει κάποιο Module Που να περιέχει και τα 2?

 

Επίσης βλέπω πως κανένα Module δεν ενημερώνει το XML μόνο του κάθε μέρα αλλά μόνο χειροκίνητα. Υπάρχει κάποιο Module που να το κάνει αυτόματα ή μπορεί κάπως να χρησιμοποιηθεί το Cron tasks manager του prestashop για να κάνει την ενημέρωση?

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μαρία για δοκίμασε το παρακάτω ειναι δωρεάν module και έυκολο στην χρήση

 

https://www.prestashop.com/forums/topic/276093-module-prestacenter-xml-export-free-ps-15x/

 

Μην σε προβληματίζει που γράφει 1.5V. Αν πας στην σελίδα τους θα δεις ότι υποστηρίζει μέχρι την τελευταία έκδοση Prestashop.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρω μαγαζιά όπου δουλεύουν με το total xml exporter

 

Σε λίγο καιρό θα δημοσιεύσω δικό μου module για feeds σε skroutz και bestprice.

Είναι είδη φτιαγμένο και το χρησιμοποιουν πελάτες μου απλά πρέπει να το αναβαθμίσω λίγο ακόμα να περάσω και τις προδιαγραφές της prestashop και να δημοσιευτεί. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά σε δωρεάν λύση υπάρχει κάτι?

Έχω βρει το συγκεκριμένο repo στο github https://github.com/panvagenas/prestashop-skroutz-xml-feed

Αλλά δεν έχει οδηγίες εγκατάστασης και δεν ξέρω αν  είναι up to date και με ποιες εκδόσεις του prestashop είναι συμβατό.

 

Επίσης το Module PrestaCenter XML Export Free είναι ενδιαφέρουσα λύση. Το έχει δοκιμάσει κάνεις? Μπορεί να συνεργαστεί με το skroutz?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...