Jump to content

Modificare preturi 'la gramada' / export > excel + import inapoi


vla3d

Recommended Posts

Ma intereseaza cum se pot exporta produsele din baza de date catre un fisier xls/csv pentru a putea face modificarea preturilor mai usor + importul fisierului updatat inapoi in baza de date.

Exista un modul special pentru asta? A incercat cineva?
Mi se schimba preturile saptamanal si dureaza foarte mult timp modificarea online produs cu produs.

De asemenea ma intereseaza posibilitatea crearii unei liste de pret gen catalog de produse (in acelasi mod: export/import)

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza cum se pot exporta produsele din baza de date catre un fisier xls/csv pentru a putea face modificarea preturilor mai usor + importul fisierului updatat inapoi in baza de date.

Exista un modul special pentru asta? A incercat cineva?
Mi se schimba preturile saptamanal si dureaza foarte mult timp modificarea online produs cu produs.

De asemenea ma intereseaza posibilitatea crearii unei liste de pret gen catalog de produse (in acelasi mod: export/import)

Multumesc!


Poate te ajuta acesta -> http://www.prestashop.com/forums/viewthread/37900/modules___development/module_product_export_module_v0_dot_1_free
Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza cum se pot exporta produsele din baza de date catre un fisier xls/csv pentru a putea face modificarea preturilor mai usor + importul fisierului updatat inapoi in baza de date.

Exista un modul special pentru asta? A incercat cineva?
Mi se schimba preturile saptamanal si dureaza foarte mult timp modificarea online produs cu produs.

De asemenea ma intereseaza posibilitatea crearii unei liste de pret gen catalog de produse (in acelasi mod: export/import)

Multumesc!


Poate te ajuta acesta -> http://www.prestashop.com/forums/viewthread/37900/modules___development/module_product_export_module_v0_dot_1_free



Multumesc de raspuns, observ ca esti saritor sa ajuti (ti-am vazut si alte postari).
Modulul de care amintesti are optiune doar de export, nu si de import inapoi cum m-ar fi interesat pe mine dupa eventuala modificare de preturi. In plus, cu acest modul nici macar nu am reusit sa export altceva decat capul de tabel, fara produse (poate am gresit ceva la configurare?).

Eu vreau sa repet solicitarea, mi se pare imposibil ca nimeni sa nu mai aiba nevoia pe care o am si eu:

Oameni buni, cunoaste cineva posibilitatea schimbarii preturilor mai usor, exportand produsele si preturile catre un tabel xls/csv, modificandu-l pe tot odata dar si posibilitatea importului inapoi in baza de date a tabelului updatat?

Astept raspuns cu precadere de la cineva care chiar lucreaza in acest mod in mod curent, solutie testata.

Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Pana vine cineva care chiar lucreaza in acest mod in mod curent, poate te ajuta si teoria pe care o stiu eu.
Modulul functiona intr-o vreme, daca tu ai probleme cu el ar trebui sa citesti topicul sa vezi daca au mai avut si altii si cum le-au rezolvat.
Modulul respectiv nu face import deoarece prestashop are integrata in el functia de import in BO - Tools - Import, si aia functioneaza sigur daca ai cateva ore la dispozitie ca sa o inveti. Ce exporti cu modulul poti importa inapoi prin prestashop.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
×
×
  • Create New...