Jump to content

Zlý výpočet DPH a sumy na úhradu pri obj. viac ks tovaru


pecosk

Recommended Posts

Zdravím, pokúšam sa rozbehnúť PS 1.3.7 a stojím na zásadnom probléme a to je divný výpočet DPH a teda aj celkovej ceny na úhradu. Ak je jednotková daň niektorého produktu zaokrúhlená na stotiny, tak pri nákupe viac ks takéhoto produktu je výsledná daň počítaná ako násobok takejto zaokrúhlenej dane.

Napr. pri tovare s cenou bez DPH 3,33€ je DPH 0,67€ (zaokruhlene z 0,666) a cena s DPH je teda 4€. Pri nákupe 5ks Presta vypočíta daň 5*0,67=3,35 a cenu s DPH 5*4=20€
To je myslím nesprávne ... podľa zákona o DPH sa daň počíta z daňového základu, teda
daňový základ 5*3,33=16,65 potom daň 0,2*16,65=3,33 a výsledná cena s DPH 16,65+3,33=19,98€

Na priloženom obrázku je ukážka, ako rovnaký nákup počíta Presta a ako účt. program.
Nie je dobré, ak kupujúci v shope by bol vyzvaný na uhradu prevodom 224€ a skutočná faktúra bude na 223,92€.

Otázky pri znalých v účtovaní: Je výpočet Presty správny? Čo by na to povedala kontrola DÚ? ;)
Otázky pre programátorov: Má niekto upravený/vie niekto upraviť kód tak, aby v ajax košíku, v pokladni a košíku (order.php), v mailoch - hlavne v príkaze na úhradu a faktúre boli počítané DPH a celková cena tak, ako počíta účt. program?

40070_TA0EV2bczVgORD9n9uQ6_t

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Zdravím,

zajímalo by mě jak jste tento problém vyřešil. Já jsem právě po konzultaci s daňovým poradcem narazil na úplně stejný problém ato ve verzi Presty 1.5.2.

Bylo mi sděleno že všechny doposavad vystavené faktury a na nich uvedené hodnoty daně jsou v rozporu s platnou Českou legislativou (předpokládám tedy i se Slovenskou...).

Pravidlo zní: sečíst základ daně všech položek a na závěr ze sumy vypočítat DPH. Toto číslo se teprve zaokrouhluje.

Presta to děla ale takto: spočítá daň z jednotlivých položek košíku, tu zaokrouhlí na 2 desetiny a na závěr to sečte. Tím může vzniknout chyba na dani u KAŽDÉ položky košíku maximálně 0,01 dané měny (u nás Kč, na Slovensku v EUR). Podle počtu položek se může tato chyba vyšplhat do velkých čísel.

 

Kontrola z finančního úřadu toto určitě nebude tolerovat. Jedná se o SYSTEMATICKOU chybu výpočtu daně, ne nějakou nahodilou chybku....

 

! ! !

Výpočet DPH v systému PRESTASHOP je v rozporu se zákony ČR (i jiných zemí) a proto nelze používat faktury z tohoto systému pro seriózní firemní účetnictví.

! ! !

 

Já to budu nejspíš řešit tak, že faktury budu od teď už vytvářet jenom ve svém účetním programu, ale už nikdy v PrestaShopu... jenom tak mám jistotu, že je to v souladu s našimi zákony.

 

Dospěl jste Vy k nějakému jinému řešení?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Zdravím,

zajímalo by mě jak jste tento problém vyřešil. Já jsem právě po konzultaci s daňovým poradcem narazil na úplně stejný problém ato ve verzi Presty 1.5.2.

Bylo mi sděleno že všechny doposavad vystavené faktury a na nich uvedené hodnoty daně jsou v rozporu s platnou Českou legislativou (předpokládám tedy i se Slovenskou...).

Pravidlo zní: sečíst základ daně všech položek a na závěr ze sumy vypočítat DPH. Toto číslo se teprve zaokrouhluje.

Presta to děla ale takto: spočítá daň z jednotlivých položek košíku, tu zaokrouhlí na 2 desetiny a na závěr to sečte. Tím může vzniknout chyba na dani u KAŽDÉ položky košíku maximálně 0,01 dané měny (u nás Kč, na Slovensku v EUR). Podle počtu položek se může tato chyba vyšplhat do velkých čísel.

 

Kontrola z finančního úřadu toto určitě nebude tolerovat. Jedná se o SYSTEMATICKOU chybu výpočtu daně, ne nějakou nahodilou chybku....

 

! ! !

Výpočet DPH v systému PRESTASHOP je v rozporu se zákony ČR (i jiných zemí) a proto nelze používat faktury z tohoto systému pro seriózní firemní účetnictví.

! ! !

 

Já to budu nejspíš řešit tak, že faktury budu od teď už vytvářet jenom ve svém účetním programu, ale už nikdy v PrestaShopu... jenom tak mám jistotu, že je to v souladu s našimi zákony.

 

Dospěl jste Vy k nějakému jinému řešení?

Prisiel uz niekto na to, ako upravit danu chybu? Dakujem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

No neviem mne presta počíta daň dobre. viď obrázok . Z modulu slovenská faktúra.

 

Ja používam Prestashop 1.6.0.11 a DPH mi počíta zle. V nákupnom košíku je iná suma celkovej DPH ako vo faktúre a pritom ani jedna táto suma nie je správna (viď. priložený obrázok.). Už si neviem rady, čakal som na verziu 11 ale nijako mi to nepomohlo. Budem vďačný za akékoľvek rady a typy.

 

post-863168-0-72785300-1422464301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...