Jump to content

Zbliża się wsparcie WebP w PrestaShop

Recommended Posts

firefox_HGi08WX5RQ.png.ffedf11deedcce0a9d451c1f35aa28b1.png

No, nadeszła historyczna chwila, wsparcie .webp dostało się na listę ToDo

Ciekawe w jakiej wersji będzie już w Prestashop? 1.7.6?

webp-presta.gif.62d2a6aa85fbd90a4639e103f5450827.gif

PS. żeby w Windows 7 normalnie widzieć miniaturki i podgląd plików .webp trzeba zainstalować http://www.free-codecs.com/download/webp_codec.htm

Edited by Piotr Kaczor (see edit history)

• 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
6 hours ago, programista_presta said:

Tyle lat, a dalej brak obsługi WEBP raczej jest to rozwiązanie wspierane przez moduły $$,

Podałem powyżej prosty sposób. Sprawdziłem i działa bez zarzutu. Płatne moduły wykonują dokładnie to samo.

On 7/12/2020 at 7:33 PM, Thommen said:

Podałem powyżej prosty sposób. Sprawdziłem i działa bez zarzutu. Płatne moduły wykonują dokładnie to samo.

Cześć,

byłbyś w stanie rozwinąć co dokładnie to oznacza i jak wykorzystać Twoją wskazówkę? ;)

To jest komenda Linux, która wyszykuje pliki PNG, a następnie zamienia (MIME typ) znalezionych plików PNG na WEBP,  przy czym rozszerzenie (suffix) pozostaje bez zmian tj. .png. Analogicznie można wykonać tą samą czynność dla plików JPG.

Również można podpiąć ową komendę pod CRON i w godzinach nocnych uruchamiać polecenia, dla konwersji plików.

6 minutes ago, Thommen said:

To jest komenda Linux, która wyszykuje pliki PNG, a następnie zamienia (MIME typ) znalezionych plików PNG na WEBP,  przy czym rozszerzenie (suffix) pozostaje bez zmian tj. .png. Analogicznie można wykonać tą samą czynność dla plików JPG.

Również można podpiąć ową komendę pod CRON i w godzinach nocnych uruchamiać polecenia, dla konwersji plików.

Dziękuję za odpowiedź, ale czy to rozwiązuje problem np. Google PageSpeed Insights?

I druga sprawa, czy da się jednak coś zrobić, żebym mógł dodać plik w formacie webp jako zdjęcie produktu?

Just now, thehurricane said:

Dziękuję za odpowiedź, ale czy to rozwiązuje problem np. Google PageSpeed Insights?

To rozwiązanie wykonałem na potrzeby poprawy wyników Google PageSpeed Insights

Just now, thehurricane said:

I druga sprawa, czy da się jednak coś zrobić, żebym mógł dodać plik w formacie webp jako zdjęcie produktu?

Nie, dlatego jest na to sposób.

17 hours ago, Thommen said:

To rozwiązanie wykonałem na potrzeby poprawy wyników Google PageSpeed Insights

Nie, dlatego jest na to sposób.

Chyba jednak coś poszło nie tak, przynajmniej u mnie, bo po wykonaniu takiego crona w Google PageSpeed Insights dostałem komunikat:

Ostrzeżenia Unable to decode …images/

39 minutes ago, thehurricane said:

Chyba jednak coś poszło nie tak, przynajmniej u mnie, bo po wykonaniu takiego crona w Google PageSpeed Insights dostałem komunikat:

Napisałem do Ciebie na prywatną skrzynkę

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Po to jest forum aby budować wspólna bazę wiedzy. Jeżeli podana przez Ciebie strona wymaga dodatkowych akcji to trzeba o tym napisać. W innym wypadku usuń odnośnik.

• Like 1

• 2 months later...
  • 1 month later...
15 hours ago, marcin_jaworski said:

Nie każdy na hostingu ma dostęp do poleceń. 

Możliwości jest wachlarz, ja działam na linux, niemniej jeśli go nie posiadasz możesz mieć na windows linux i rsync dokonać synchronizacji plików. Możesz też mieć komercyjny moduł, który w większości przypadków na hostingu nie działa.

• 2 months later...
On 7/15/2020 at 10:46 AM, thehurricane said:

Udało się naprawić ten błąd?

18 minutes ago, Thommen said:

Jaki błąd?

Cytowałem z poprzednich postów: 

9 minutes ago, lukash4 said:

Cytowałem z poprzednich postów: 

W jaki sposób konwertujesz pliki oraz podaj też adres sklepu

On 2/9/2021 at 11:48 AM, Thommen said:

W jaki sposób konwertujesz pliki oraz podaj też adres sklepu

Pliki przekonwertowałem podanym powyżej poleceniem t.j.

find ./ -type f -name '*.jpg' -o -name '*.png' | xargs -P 9 -I {} sh -c 'cwebp $1 -o $1 || true' _ {} \;

pliki zmniejszyły swój rozmiar ale nie zmieniło się ich rozszerzenie czyli zostało.jpg - tak miało być?

42 minutes ago, lukash4 said:

Pliki przekonwertowałem podanym powyżej poleceniem t.j.

find ./ -type f -name '*.jpg' -o -name '*.png' | xargs -P 9 -I {} sh -c 'cwebp $1 -o $1 || true' _ {} \;

pliki zmniejszyły swój rozmiar ale nie zmieniło się ich rozszerzenie czyli zostało.jpg - tak miało być?

Dokładnie tak. W ten sposób zmieniasz MIME type dla pliku, a rozszerzenie zostaje bez zmian. Wejdź do katalogu "cd img/p", na następnie wykonaj "file *". Po wykonaniu powyższej ↑ komendy powinien mieć zbiór podobny do:

vn-default-small_default.jpg:  RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 98x98, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
vn.jpg:                        RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 250x250, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-cart_default.jpg:   RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 125x125, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-home_default.jpg:   RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 250x250, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-large_default.jpg:  RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 800x800, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-medium_default.jpg: RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 452x452, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-small_default.jpg:  RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 98x98, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp

57 minutes ago, Thommen said:

Dokładnie tak. W ten sposób zmieniasz MIME type dla pliku, a rozszerzenie zostaje bez zmian. Wejdź do katalogu "cd img/p", na następnie wykonaj "file *". Po wykonaniu powyższej ↑ komendy powinien mieć zbiór podobny do:

vn-default-small_default.jpg:  RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 98x98, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
vn.jpg:                        RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 250x250, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-cart_default.jpg:   RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 125x125, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-home_default.jpg:   RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 250x250, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-large_default.jpg:  RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 800x800, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-medium_default.jpg: RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 452x452, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp
zh-default-small_default.jpg:  RIFF (little-endian) data, Web/P image, VP8 encoding, 98x98, Scaling: [none]x[none], YUV color, decoders should clamp

Mam tylko to:

img.jpg:  RIFF (little-endian) data

5 hours ago, Thommen said:

Wykonaj na jednym pliku komendę 'cwebp' i pokaż wynik 'file ten_plik'

pokazałem już wyżej:

[img]$ file banner.jpg
banner.jpg: RIFF (little-endian) data

A na lokalnym hoście masz Linux, jeśli nie to czy masz dostęp do SSH (dla rookt) VPS, jak nie czy możesz postawić wirtualizację na swoim OS, za pomocą np: VirtualBox?

Ja działam u siebie na Arch Linux u mnie ta metoda dla moich Klientów sprawnie działa, trzeba ustalić komplikację.

Edited by Thommen (see edit history)

Dokonaj przez SSH na VPS instalacji z repozytorium cwebp i spróbuj konwertować jedną grafikę.

Napisz jeszcze jaką komendę wykonujesz do skonwertowania jednej grafiki.

• 2 months later...

Witam,

Próbowałem wykonać komendę przez ssh, ale właściwie nic się nie wydarzyło.
Czy komenda musi być wykonywana konkretnie w katalogu z obrazkami?
Czegoś nie wiem?