Jump to content

problema comenzi


sorinsxtj

Recommended Posts

Buna ziua,

 folosesc  versiunea 1.7.4.2 si am o problema destul  de enervanta care a aparut din senin. Atunci cand fac o comanda pe site pe langa produsul ales ,la finalizarea comenzii se mai adauga automat 2 produse aleatorii. pretul comenzii este cel corect dar mai apar doua produse.

In BO la comenzi , este o varza totala. cele 2 produse aleatorii  au statusul IN PROCESARE si  UNULAT dar  cu o data mai veche 24.09.2018 iar produsul comandat statusul  IN PROCESARE cu data corecta.  De asemni nu se genereaza nici o factura sau aviz de livrare.

 dar  o sa adug cateva poze poate isi da cineva seama ce se intampla si ma poate ajuta. Poate fi baza de date corupta?  HELP!

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Buna Geo ,

 eu nu am facut nimic , problema a aparut deodata. am facut un backup la fisiere si la baza de date ( Din BO) in momentul cand a aparut problema dar banuiesc ca nu ajuta,

 de la ultimul backup cand totul era OK am facut foarte multe modificari la produse si categorii.

se poate remedia problema fara sa restaurez   o baza de date veche?

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema. Daca cineva dintre incepatori este interesat am sa o descriu.

Ajungand la ideea ca baza de date  a fost corupta dintr-un motiv necunoscut , am reincarcat o baza de date mai veche . Site-ul a revenit la normal , problemele au disparut ,dar evident fara ultimele produse adaugate , si modificarile la structura de categorii ( o saptamana de munca).

Am creat inca  o baza de date  in Cpanel in care am importat baza de date corupta. Apoi export  doar  la tabelele PS_CAtegory_ Lang+Group+Shop si la PS_Products +Lang+Group si mai ce era acolo din PS_products.

In baza de date a magazinului am importat acea baza doar cu categoriile si produsele. SI gata , merge.

Singurule lucruri care nu au revenit la normal din ce am vazut pana acum sunt cantitatile si produsele asociate .  Nu stiu ce tabele sa export/import pentru asta , dar nu e asa o mare problema asta pentru mine.

Edited by sorinsxtj (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut am rezolvat problema cred ca definitiv de data asta. dupa multe incercari de restaurare  fisiere si baza de date ajungeam pana la urma in acelasi punct.  problema reaparea.

 Suport asupra acestei probleme nu am gasit nicaieri. Cunostinte de programare PHP sau SQL la mine=zero. Asa ca am luat baza de date la puricit si m-am axat pe DATA afisata si locul de unde vine problema. AM sesizat ca exista diferente intre PS_Order si PS_Order DEtails. in sensul ca in PS_ORDER aveam 70 de ID-uri iar in celalalt mult peste 100. la fel am observat ca atunci cand fac o comanda ,automat se adauga  un produs  din cele peste 100 de ID-uri din PS_Orders_Details. asa ca am sters din PS_Order_details surplusul.  NU stiu cum sa ma fac mai clar sa intelegeti, dar pot sa va zic de unde au aparut acele ID-uri orfane care mi-au scos peri albi.

CAnd am creat site-ul am facut si eu ca toata lumea o multime de comenzi test. AM vrut sa scap de ele si le-am sters prin inlocuire in  "&vieworder&token"  cu "&deleteorder&token". EI bine , comenzile au fost sterse din PS_ORDER dar nu si din PS_Order_Detail.  Urmarea , dupa ce magazinul a inceput sa vanda si am ajuns la un numar mai mare de comenzi ati vazut in pozele de mai sus. chiar daca restauram baza de date , si mergea totul ok , cand ajungeam la comanda cu ID 69 incepea sa imi bage produsele de la comenzile cu ID orphan. De asemni a trebuit sa fac curat si in PS_Order_Invoice ca Presta sa genereze din nou facturile.

 ma rog,  am scris mult si probabil prost, dar mi-am rezolvat problema. Ideea este sa nu folositi metoda asta &vieworder&token"  cu "&deleteorder&token" ca   o sa aveti probleme .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...