Jump to content

aviz de insotire si factura


sorinsxtj

Recommended Posts

Buna ziua , folosesc versiunea 1.7.4.2 . Toate bune si frumoase. De facturat nu folosesc autofactura din Prestashop. doar avizul de insotire. Dintr-o data, fara nici o modificare, am vazut ca nu se mai genereaza automat avizele. Am activat facturile si am plasat o comanda . Nici facturile nu mai sunt generate. 

AM incercat sa clear cash  , nimic. am activat modul de depanare sa vad ceva erori . nimic. probabil vreun fisier  a luat-o razna. Dar care?

  Ma poate ajuta careva?

Link to comment
Share on other sites

Adrian salut ,

am verificat este la fel ca la inceput. tot pare OK. ( 1.jpg)

ce pot zice este ca , factura si delivery note sunt gri dar pot accesa butonul tiparire unde arata ca in 2.jpg. 

am copiat dintr-un backup mai vechi directorul PDF , si PDF.php.  Nimic nu s-a schimbat.  Mai incerc sa copii din nou  /Classes sau in utlima instanta ultimul backup facut (ceeea ce inseamna sa reiau de la capat o gramada de munca)

am mai citit undeva despre o problema similara  in versiune 1.5 . era legat de sigla.png.  

habar nu am unde sa ma indrept. totul functiona si nu a fost instalat nimic nou. acum nope. :(1.thumb.jpg.08602bcd9649693d1783d0bc9f7c296b.jpg2.thumb.jpg.cd27ef3d7de65564f255b0ba19668205.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, ai incercat sa schimbi stadiul ( statusul comenzii ) din comanda sa vexi daca se genereaza ? 

Din "In procesare " in " Expediat " sau sa activezi si dezactivezi bifa din stadii , si sau sa creezi un alt stadiu cu bifa activata la aviz de livrare ? 

Nu stiu , o sa ma uit sa vad poate imi vine vre-o idee dar cred totusi ca este ceva banal , din setari ... 

 

Link to comment
Share on other sites

:( nimic.  nu se genereaza nici un  PDF.

ce am mai incercat pana acuma: am recopiat Invoice .TPL din tema ,  directorul TCPDF din Vendors ,  si directoul pdf din Classes. 

am schimbat statusul comenzii  in diferite stadii , am creat un nou stadiu.

 sa incerc sa actualizez oare la versiunea 1.7.5 ?

 

Edited by sorinsxtj (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Victorie oarecum. Am incercat sa fac update la versiunea 1.7.5.0 ( 1 click nu a mers de la inceput, a trebuit sa schimb ceva permisiuni la fisiere bla bla). Dar am facut un backup la fisiere si baza de date inainte . Dupa update , site-ul crapa la orice click, in BO aveam acces doar la cateva meniuri restu;l eroare 500. DIn disperare si neputinta doar am copiat  inapoi fisierele din backup .

Totul a revenit la versiunea 1.7.4.2 si surpiza:  PDF-urile se genereaza acum normal parca nimic nu s-a intamplat.

Imi pare rau , ca nu am gasit  problema , dar is bucuros ca merge.

Cred ca vreun fisier o fi fost corupt sau modificat fara  stirea mea. care , nu pot sa fa zic. Deci morala , backup permanent.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...