Jump to content

Αναβάθμιση σε 1.7.5.0 - τι δεν μου άρεσε


Kefa

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση σε ένα eshop από 1.5.5.0 σε 1.7.5.0 και ενώ σαν λειτουργίες η έκδοση 1.7.5.0 είναι αρκετά πλούσια, έχει και κάποια πράγματα που τα θεωρώ αρνητικά.

Θα αναφέρω αυτά που ανακάλυψα (και αν θέλει κάποιος μπορεί να προσθέσει ότι δεν έχω δει ακόμα εγώ) ώστε όποιος είναι "ανυποψίαστος" να βοηθηθεί και να έχει καλύτερη εικόνα σχετικά με τα νέα χαρακτηριστικά.

1) (Ισχύει αν χρησιμοποιείτε τα χαρακτηριστικά σαν φίλτρα) Στα χαρακτηριστικά δεν υπάρχει επιλογή ώστε να βάζεις εσύ το url που θες (και φτιάχνει μόνο του από το όνομα του χαρακτηριστικού), αυτό έχει σαν παρενέργεια

α) Στο url να προσθέτει ελληνικούς χαρακτήρες αν το χαρακτηριστικό σου είναι γραμμένο στα ελληνικά..

β) Όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις αυτό το url κάπου ξέρουμε όλοι πως γίνεται λόγω των ελληνικών χαρακτήρων...

γ) Αν πας και αλλάξεις το όνομα του χαρακτηριστικού  πχ από "τύπος" σε "επιλογή" όλα τα url (που εμπλέκονται με αυτό) θα αλλάξουν, με αποτέλεσμα αν χρησιμοποιήσεις αυτά τα url σε διαφημίσεις στην google (γονική διαφήμιση είτε σε site link) να μην δουλεύουν πλέον.

2) Όταν κάνεις μια επιλογή στα φίλτρα εκτός του ότι αναφέρει την επιλογή σου (κόκκινο) γράφει και το γονικό όνομα του φίλτρου πχ αν κάποιος είχε γονικό όνομα "επιλέξτε μέγεθος", τώρα θα βγει ένα tag τύπου "επιλέξτε χρώμα: κόκκινο" και δεν είναι τόσο ωραίο (κατά την γνώμη μου, αλλά σε αυτό ίσως να υπάρχει και αντίλογος).

3) Όταν επιλέγεις σε κάποιο προϊόν να μην φαίνεται διαθέσιμο για αγορά (δεν εννοώ να είναι απενεργοποιημένο), συνεχίζει να φαίνεται το κουμπί της προσθήκης στο καλάθι.

Κάνω μια μικρή στάση εδώ να συνεχίσω το projec και θα επανέλθω.. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το 1 και το 2 δεν είναι τίποτα. Για το 1α) έτσι το θυμάμαι και στην 1.6 ....

Το 3 μάλλον έχει να κάνει με το theme.

Για εμένα με το μεγαλύτερο μειονέκτημα (μακράν) στην 1.7 είναι ότι αφαίρεσαν τα warehouses και έγινε module επί πληρωμή (250 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Στην 1.6 δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί σε άφηνε να επιλέξεις εσύ το url, οπότε μπορούσες να βάλεις λατινικούς χαρακτήρες στο όνομα ή το όνομα στα αγγλικά.

Δεν είναι πρόβλημα? Θα έρθεις να αλλάξεις εσύ 150 sitelinks στο adwords?... :P

Όσον αφορά το 3, για κάνε μια δοκιμή σε παρακαλώ να μου πεις, γιατί και στο defualt που το κοίταξα την ίδια συμπεριφορά έχει (εννοώ συνεχίζει να εμφανίζεται ακόμα και αν κάποιος έχει απο-επιλέξει την επιλογή "διαθέσιμο για παραγγελία".

49.thumb.png.05333719c561ebaa0f735ecd648bf5d5.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kefa said:

Στην 1.6 δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί σε άφηνε να επιλέξεις εσύ το url, οπότε μπορούσες να βάλεις λατινικούς χαρακτήρες στο όνομα ή το όνομα στα αγγλικά.

Δεν είναι πρόβλημα? Θα έρθεις να αλλάξεις εσύ 150 sitelinks στο adwords?... :P

Όσον αφορά το 3, για κάνε μια δοκιμή σε παρακαλώ να μου πεις, γιατί και στο defualt που το κοίταξα την ίδια συμπεριφορά έχει (εννοώ συνεχίζει να εμφανίζεται ακόμα και αν κάποιος έχει απο-επιλέξει την επιλογή "διαθέσιμο για παραγγελία".

49.thumb.png.05333719c561ebaa0f735ecd648bf5d5.png

 Μεγάλη βλακεία που είχε seo URL και αφαιρέθηκε.  Δεν το θυμόμουν. 

 Καμπάνιες να κάνεις πάνω σε seo URL και μετά το seo url να το κανείς redirect όπου θελεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Site-View said:

Μήπως άπλα το απενεργοποιησαν? ..όπως εκαναν και για το Meta keywords στο 1.6

Τα meta keywords είναι διαθέσιμα στο 1.6 και 1.7 μέσω του web service. Ακόμη τα πεδία υπάρχουν κανονικά στην βάση και γίνονται χρήση από το default theme ώστε να εμφανίζει στα meta data τα keywords.  Απλός τα έχουν αφαιρέσει από το admin.

Τα feature και option url δεν υπάρχουν στο web service στην 1.7. Και για το που αποθηκεύονται στην DB στο 1.6 δεν το βρήκα για να δω αν υπάρχουν τα πεδία και στην 1.7 . Θα έπρεπε να είναι στο feature_lang...

Για το warehouses  πρέπει να το ξήλωσαν εντελώς.

 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου και κάτι άλλο.... Όταν είσαι από κινητό και σκάσεις μέσα σε μια "γονική κατηγορία", υπάρχουν link από τις υποκατηγορίες ώστε να πας εκεί που θες ή πρέπει να πας στο κύριο μενού και να επιλέξεις προσεχτικά να σου ανοίξουν οι υποκατηγορίες ώστε να πας απευθείας σε μια από αυτές?

Μιλάω για default...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω μερικά ακόμα στοιχεία που με "προβλημάτισαν":

1) Στην λίστα των προιοντων στο admin οι τιμές πλέον φαίνονται μόνο χωρίς φπα.

2) Στο url του προιοντος τραβαει αυτόματα και το barcode (γιατί να κάνει κάτι τέτοιο?)....

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kefa said:

Αναφέρω μερικά ακόμα στοιχεία που με "προβλημάτισαν":

1) Στην λίστα των προιοντων στο admin οι τιμές πλέον φαίνονται μόνο χωρίς φπα.

2) Στο url του προιοντος τραβαει αυτόματα και το barcode (γιατί να κάνει κάτι τέτοιο?).... 

 

Το 2 γίνετε παραμετροποίηση από το Traffic and SEO --> Schema of URLs και υπάρχει από την 1.6 τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sanctusmob said:

Το 2 γίνετε παραμετροποίηση από το Traffic and SEO --> Schema of URLs και υπάρχει από την 1.6 τουλάχιστον.

Αυτό είναι η αλήθεια ότι δεν το είχα προσέξει στην 1.6 (βασικά αν τα προιόντα έχουν barcode μόνο στους συνδυασμούς δεν το δείχνει ούτε στο 1.6, ούτε στο 1.7, οπότε δεν το είχα προσέξει).

Οπότε "άκυρο" αυτό.

Link to comment
Share on other sites

sanctusmob Πάντως το warehouses νομίζω είναι πιο χρηστικό τώρα (αν κάποιος δεν έχει τρομερές απαιτήσεις).. Εννοώ για απλές περιτπωσεις που κάποιος δεν ενδιαφέρεται για ξεχωριστές αποθήκες, αλλά μόνο για προσθήκη/αφαίρεση ποσοτήτων.

Τώρα μπορείς να κάνεις μαζικές προσθήκες τεμαχίων σε διαφορετικά προϊόντα με βάση κάποια φίλτρα (και σε προϊόντα με συνδυασμούς).... Στο παλιό γινόταν αυτό?

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sanctusmob said:

Όποιος έχει και φυσικά καταστήματα (έστω και ένα) πρέπει να έχει warehouses...

Ανάλογα τις ανάγκες. Έχω 2 eshop (που έχουν και από ένα φυσικό κατάστημα το καθένα) και δεν χρησιμοποιούν το "παλιό warehouse".

Βέβαια δεν λειτουργούν με ξεχωριστά αποθέματα για το eshop και ξεχωριστά για το φυσικό κατάστημα... είναι "κοινό" το απόθεμα...

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kefa said:

Ανάλογα τις ανάγκες. Έχω 2 eshop (που έχουν και από ένα φυσικό κατάστημα το καθένα) και δεν χρησιμοποιούν το "παλιό warehouse".

Βέβαια δεν λειτουργούν με ξεχωριστά αποθέματα για το eshop και ξεχωριστά για το φυσικό κατάστημα... είναι "κοινό" το απόθεμα...

 

Και φαντάζομαι όταν μιλάμε για μικρά καταστήματα θα έχουν ταμειακή... Δεν θα έχουν κάποια πρόγραμμα για διαχείριση αποθήκης - erp - κτλ.

Και όταν πουλάνε κάτι στο φυσικό κατάστημα πως ενημερώνουν την αποθήκη στο eshop? Με το χέρι?

Το 80-90% των αρνητικών κριτικών στο skroutz είναι λόγο λανθασμένης διαθεσιμότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις πωλήσεις στο ένα έχω βάλει αυτό https://addons.prestashop.com/en/point-of-sale-pos/13654-rockpos-point-of-sale-and-omnichannel.html (σκανάρεις -> πατάς ολοκλήρωση παραγγελίας και είσαι οκ- πιο γρήγορα και από εμπορικό :P ) και στο άλλο ένα αντίστοιχο αλλά πιο οικονομικό...

Οτιδήποτε άλλο νομίζω είναι "δύσχρηστο".

EDIT: Ουσιαστικά χρησιμοποιούν το ίδιο το prestashop σαν "εμπορικό" για να διατηρούν σωστά τα αποθέματα (εφόσον δεν έχουν ανάγκες μηχανογράφησης κτλπ).

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kefa said:

Για τις πωλήσεις στο ένα έχω βάλει αυτό https://addons.prestashop.com/en/point-of-sale-pos/13654-rockpos-point-of-sale-and-omnichannel.html (σκανάρεις -> πατάς ολοκλήρωση παραγγελίας και είσαι οκ- πιο γρήγορα και από εμπορικό :P ) και στο άλλο ένα αντίστοιχο αλλά πιο οικονομικό...

Οτιδήποτε άλλο νομίζω είναι "δύσχρηστο".

EDIT: Ουσιαστικά χρησιμοποιούν το ίδιο το prestashop σαν "εμπορικό" για να διατηρούν σωστά τα αποθέματα (εφόσον δεν έχουν ανάγκες μηχανογράφησης κτλπ).

Αυτό γενικός ακούγετε ωραίο. Άνετα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το presta σαν εμπορικό. Έχει τα πάντα.

Απόδειξη ποιος βγάζει?

Υ.Γ. Μην συγκρίνεις με εμπορικό.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sanctusmob said:

Αυτό γενικός ακούγετε ωραίο. Άνετα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το presta σαν εμπορικό. Έχει τα πάντα.

Απόδειξη ποιος βγάζει?

Υ.Γ. Μην συγκρίνεις με εμπορικό.

Απόδειξη η ταμειακή.

Προφανώς δεν μιλάω για καταστήματα που έχουν ανάγκη μηχανοργάνωσης/φορολογικών μηχανισμών...

Μιλάω για καταστήματα που τους ενδιαφέρει να κρατάνε σωστά αποθέματα στο κατάστημα και site (μας και όπως είπες είναι λόγος αρνητικών σχολίων ή λάθος διαθεσιμότητα). Να ξέρεις ότι έχω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις που το εμπορικό το έβαλαν με μόνο σκοπό τα "σωστά αποθέματα" και όχι για φουλ μηχανοργάνωση, οπότε σίγουρα αυτό δεν είναι κάτι "σπάνιο".

Όποιος έχει ανάγκες μηχανοργάνωσης χρειάζεται erp και γέφυρα (με ότι συνεπάγεται αυτό), αλλά εκεί πάλι πάμε αλλού και δεν έχει σχέση με το warehouse.

Είπαμε διαφορετικές ανάγκες/διαφορετικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 2/13/2019 at 8:37 AM, sanctusmob said:

Αυτό γενικός ακούγετε ωραίο. Άνετα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το presta σαν εμπορικό. Έχει τα πάντα.

Απόδειξη ποιος βγάζει?

Υ.Γ. Μην συγκρίνεις με εμπορικό.

Η ταμειακή. Νόμιζα ότι ήταν κατανοητό ότι μιλάμε για καταστήματα χωρίς μηχανοργάνωση και ανάγκη "φορολογικών μηχανισμών".

Ούτως ή άλλως αν έχεις τέτοιες ανάγκες πάλι δεν σε καλύπτει το παλιό warehouses νομίζω και θέλεις καθαρό erp+γέφυρα επικοινωνίας με prestashop (με ότι συνεπάγεται αυτό σαν κόστος/ευκολία ή δυσχρηστία).

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια με κάτι που ίσως να αλλάζει, αλλά η default κατάσταση λειτουργίας είναι σκ@τ@....

1) Στο meta title του προϊόντος δείχνει τα στοιχεία του συνδυασμού, με αποτέλεσμα στην google αντί να βλέπεις title "το προιόν μου", βλέπεις "το προιόν μου - χρώμα κόκκινο - μέγεθος 46" που "τραβάει" από τον προεπιλεγμένο συνδυασμό.

Δηλαδή ο άλλος στην google βλέπει σαν "διαθέσιμο" μόνο έναν από τους συνδυασμούς που διαθέτει το προιόν.

Επίσης το όλο σκηνικό γίνεται ακόμα χειρότερο από το γεγονός ότι "τραβάει" το "κρυφό" όνομα του συνδυασμού και όχι το δημόσιο.

2) Η αλλαγή στο product page από τον έναν συνδυασμό έχει μεγάλη καθυστέρηση (κυρίως με 1.5 και 1.6 που γινόταν ακαριαία) και αυτό φαίνεται εύκολα στον χρόνο αλλαγής του url κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2019 at 11:44 AM, Kefa said:

Συνέχεια με κάτι που ίσως να αλλάζει, αλλά η default κατάσταση λειτουργίας είναι σκ@τ@....

1) Στο meta title του προϊόντος δείχνει τα στοιχεία του συνδυασμού, με αποτέλεσμα στην google αντί να βλέπεις title "το προιόν μου", βλέπεις "το προιόν μου - χρώμα κόκκινο - μέγεθος 46" που "τραβάει" από τον προεπιλεγμένο συνδυασμό.

Δηλαδή ο άλλος στην google βλέπει σαν "διαθέσιμο" μόνο έναν από τους συνδυασμούς που διαθέτει το προιόν.

Επίσης το όλο σκηνικό γίνεται ακόμα χειρότερο από το γεγονός ότι "τραβάει" το "κρυφό" όνομα του συνδυασμού και όχι το δημόσιο.

2) Η αλλαγή στο product page από τον έναν συνδυασμό έχει μεγάλη καθυστέρηση (κυρίως με 1.5 και 1.6 που γινόταν ακαριαία) και αυτό φαίνεται εύκολα στον χρόνο αλλαγής του url κάθε φορά.

Και τα 2 αυτά διορθώνονται στην 1.7.5.1

http://build.prestashop.com/news/prestashop-1-7-5-1-maintenance-release/?fbclid=IwAR0v3Kjq4Gy-RdxyVQvBYiY9ZCTbetQzW6OsdshHe0TFEHuyCn5rJA62ZNM

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...