Jump to content

Αναζητώ κάποιον να δημιουργήσει ένα module


stokakis

Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα,

Όπως γράφω και στον τίτλο ενδιαφέρομαι να βρω κάποιον να φτιάξει ένα module, το module στην ουσία θα είναι για μεταφορικά.

Δηλαδή, θέλω να ορίσω κάποια ΤΚ ως ¨Θεσσαλονίκη¨ (όποιος ΤΚ αρχίζει απο 54,55,56 και 57) και ανάλογα για κάποια άλλα ΤΚ αντίστοιχα.

Τώρα την λέξη ¨Θεσσαλονίκη¨ την πάμε μέσα στο προϊόν και μέσα στην καρτέλα με την ¨Αποστολή¨, δίπλα στην λέξη ¨Θεσσαλονίκη¨ αφήνουμε ένα πεδίο που θα γράφω τα μεταφορικά για αυτό το προϊόν και για αυτή την πόλη συγκεκριμένα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χάρη και ανά νομό να το πάει απ την στιγμή που διαφέρει σε κάθε προϊόν το κόστος των μεταφορικών (υποθέτω), δεν θα τον καλύπτει η προεπιλεγμένη υλοποίηση της PrestaShop.

Ερώτηση: Οι 5 ομάδες που λέτε είναι με κάποιο κριτήριο (πχ νησιά, ηπειρωτική κτλ);

Από την άλλη τα προϊόντα που έχετε με βάση τι κριτήρια ορίζετε το κόστος αποστολής; 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 5 ομάδες, αν εννοείς 5 ομάδες χρέωσης τότε γίνετε.

Πηγαίνεις Admin --> International --> Locations --> Zones

Κάνε 5 zones π.χ. Greece Zone 1, Greece Zone 2,

Μετά πάνε στα states και βάλε κάθε νομό σε κάθε οικονομική ζώνη.

Και μετά από το carrier μπορείς να κάνεις τις χρεώσεις για κάθε ζώνη.

Θα πρέπει να βάλεις και την επιλογή του state να είναι υποχρεωτική κατά την παραγγελία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αρχικά ορίζω ότι Θεσ/νικη ειναι τα ΤΚ 54,55,56,57, έπειτα ορίζω 2η αποστολή απο Θεσ/νικη τα τκ 37,38... , μετά Αθήνα τα τκ 10,11,12,13... , μετά 2η αποστολή απο Αθήνα τα τκ  35,36... και τελευταίο τα νησιά τα τκ 81,82,83,84,85.

Έχω συγκεκριμένη και ολοκληρωμένη λίστα με τα τκ και δεν σας τα έγραψα όλα όπως τα έχω ορίσει ακριβώς.

Τώρα με βάση τις λέξεις "Θεσ/νικη", "2η Θεσ/νικη", "Αθήνα", "2η Αθήνα" και "Νησιά" θέλω με κάποιο τρόπο να μπουν στην καρτέλα αποστολή μεσα στο προιον και να έχει δίπλα έτοιμα πεδία για να ορίζω μεταφορικά για κάθε προιον συγκεκριμένα και για κάθε "περιοχή" συγκεκριμένα.

Λόγο το οτι το eshop είναι με έπιπλα δεν έχει κάποιο στάνταρ τρόπο για να ορίζω είτε ποσοστιαία είτε μια στανταρ τιμή για όλα.

Δείτε και στην φωτογραφία που επισυνάπτω τι ακριβώς εννοώ; 

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stokakis said:

Λοιπον, αρχικά ορίζω ότι Θεσ/νικη ειναι τα ΤΚ 54,55,56,57, έπειτα ορίζω 2η αποστολή απο Θεσ/νικη τα τκ 37,38... , μετά Αθήνα τα τκ 10,11,12,13... , μετά 2η αποστολή απο Αθήνα τα τκ  35,36... και τελευταίο τα νησιά τα τκ 81,82,83,84,85.

Έχω συγκεκριμένη και ολοκληρωμένη λίστα με τα τκ και δεν σας τα έγραψα όλα όπως τα έχω ορίσει ακριβώς.

Τώρα με βάση τις λέξεις "Θεσ/νικη", "2η Θεσ/νικη", "Αθήνα", "2η Αθήνα" και "Νησιά" θέλω με κάποιο τρόπο να μπουν στην καρτέλα αποστολή μεσα στο προιον και να έχει δίπλα έτοιμα πεδία για να ορίζω μεταφορικά για κάθε προιον συγκεκριμένα και για κάθε "περιοχή" συγκεκριμένα.

Λόγο το οτι το eshop είναι με έπιπλα δεν έχει κάποιο στάνταρ τρόπο για να ορίζω είτε ποσοστιαία είτε μια στανταρ τιμή για όλα.

Δείτε και στην φωτογραφία που επισυνάπτω τι ακριβώς εννοώ; 

Untitled.jpg

Επειδή διαχειρίζομαι eshop με έπιπλα ίσως να σε βόλευε να κάνεις χρέωση ανάλογα με το βάρος. Προϋπόθεση βέβαια να έχεις βάλει βάρος σε όλα τα προϊόντα και μετά να φτιάξεις τους κανόνες χρέωσης ανάλογα το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάθε έπιπλο δεν σημαίνει και ένα πακέτο, μία ντουλάπα μπορεί να αποτελείται απο 3-4 μπορεί και 8-9 πακέτα.

Αυτό σημαίνει ότι το καθένα έχει διαφορετικό βάρος και διαστάσεις.

Σίγουρα μπορώ να βάλω το συνολικό βάρος των πακέτων σε όλα τα έπιπλα απλά μετά θα βγαίνει μια τιμή κατ'εκτίμηση και δυστυχώς ο μεταφορέας μου δεν τα υπολογίζει με τα κιλά. 

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεις το συνολικό βάρος και χρεώνεις σύμφωνα με την χειρότερη περίπτωση χρέωσης ώστε να μην μπαίνεις μέσα. Λογικά η μεταφορική χρεώνει βάση όγκου αλλά δεν νομίζω το prestashop να έχει πεδίο όγκοχρέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο του βάρους θα βάλεις το βάρος με βάση το οποίο χρεώνεσαι. Είτε πραγματικό είτε ογκομετρικό.

Αν χρεώνεσαι με το μεγαλύτερο από τα δύο, απλός θα βάλεις το μεγαλύτερο.

Οι χρεώσεις από την μεταφορική δεν μου φαίνονται σωστές. Χρέωση ανά ΤΚ σε μεταφορική πρώτη φορά βλέπω...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε sanctusmob δεν εχει δουλεψει με μεταφορικές που να σου λένε "κοιτα εγω εκει το παω με 50 ευρώ" και μετα απο ενα μηνα το ίδο ακριβώς πράγμα νομίζοντας εσύ οτι είναι στάνταρ η τιμή δεν επικοινωνείς με τον μεταφορέα περιμένεις να είναι 50 ευρώ η χρέωση και τελικά σε πατάει ένα 70+φπα και σε στέλνει αδιάβαστο. 

Απο εκεί και πέρα νομίζω οτι καλό είναι να μην αναλύσουμε πως να κάνω αυτο που θέλω χωρίς να δημιουργήσουμε κάποιο module.

Ας αναλωθούμε για το ποιος θα το κάνει και πόσα χρήματα θέλει!

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να το αναλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε ένα module που κάνει ογκομετρηση και βγάζει τα κιλά σύμφωνα με των όγκο.

Βάζεις το κανονικό βάρος του αντικείμενου εκεί που έχει το presta και της διαστάσεις του.

Το module κάνει αυτόματη ογκοχρεωσει και χρεώνει ανάλογα των όγκο ή το βάρος.

Το module είναι αυτό και λειτουργεί άψογα :https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/8827-dimensional-weight.html

Υπάρχει και κάτι ποιο εξελιγμένο αλλά είναι λίγο ακριβό : https://addons.prestashop.com/en/sizes-units/29512-multi-dimensional-product-area-weight-volume-etc.html

Νομίζω ότι και με ένα Module που χρεώνεις ανά ΤΚ ή ομάδα ΤΚ θα κάνετε την δουλειά σας.

Ένα τέτοιο module είναι αυτό https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/20794-extra-shipping-cost-by-post-codes-pro.html

ΥΓ.

Το κομμάτι της μεταφοράς είναι πικρή ιστορία στην Ελλάδα,οι περισσότερες μεταφορικές χρεώνουν με το μάτι και με τα κέφια τους.

Πάντως εάν σας έχουν δώσει προσφορά και κάθε φορά έχετε άλλη τιμή, αλλάξτε τους και βρείτε κάποια λίγο ποιο αξιόπιστη μεταφορική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σταθερή χρέωση για όλη την Ελλάδα σε δύο ζώνες με βάση το βάρος. Μία ζώνη Θράκη, Μακεδονία, Θεσσαλία, Αθήνα και μία ζώνη τα υπόλοιπα. Και η διαφορά στις δύο ζώνες είναι γιατί έχει μεταφόρτωση και πάει +3 ευρώ. Αποστολές από Βόρεια Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ @Site-View πιστευω οτι στην κατάσταση που ειμαι δεν με ενδιαφέρει τόσο πολυ το πόσο κοστίζει η "λυση" του προβληματος αλλά το να βρούμε την λύση.

Εχουμε την ίδια μεταφορική και courier μαζί @sanctusmob και αν εισαι απο την Δράμα σίγουρα ξέρεις και το αφεντικό, αν θες τα υπόλοιπα να τα πούμε σε πμ και όχι εδώ.

Η intralink μεταφερει φαρμακα και για αυτο το λόγο είναι πολυ καλή και νομίζει  η μοναδική "μεταφορική" σε όλη την Ελλάδα που παραδίδει σε ιδιώτη, επίσης δεν ειναι μεταφορική είναι πρωτα logistics για τα φαρμακα και έπειτα μεταφορική.

 

Ανατωτιέμαι αν ειναι τόόόόόσο δύσκολο να υλοποιήσει κάποιος αυτό που θέλω, το να περάσω όγκο και βάρος σε 4000+ προιόντα είναι πολύ δύσκολο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 2/5/2019 at 7:50 AM, sanctusmob said:

Όταν λες 5 ομάδες, αν εννοείς 5 ομάδες χρέωσης τότε γίνετε.

Πηγαίνεις Admin --> International --> Locations --> Zones

Κάνε 5 zones π.χ. Greece Zone 1, Greece Zone 2,

Μετά πάνε στα states και βάλε κάθε νομό σε κάθε οικονομική ζώνη.

Και μετά από το carrier μπορείς να κάνεις τις χρεώσεις για κάθε ζώνη.

Θα πρέπει να βάλεις και την επιλογή του state να είναι υποχρεωτική κατά την παραγγελία.

Ερώτηση πάνω σε αυτό για να μην ανοίγω νέο θέμα. Αν είναι λάθος μου λετε να ανοίξω νέο.

Έχω πληρωμή με alpha bank και μεταφορικά με 2 χρεώσεις (Αθήνα και Επαρχία).

Εχω φτιάξει 2 zones (Αθήνα και Επαρχία) και το κάθε zone το έχω συνδέσει με τα αντίστοιχα states. Country υπάρχει μόνο Ελλάδα enabled.

01. Σε ποιο zone θα συνδέσω την Ελλάδα που μου το ζητάει σαν επιλογή?

02. Εχω προσπαθήσει να φτιάξω και 2 countries (Ελλάδα Αθήνα για zone Ελλάδα Αθήνα και Ελλάδα Επαρχία για zone Ελλάδα Επαρχία) και να τα συνδέσω με τα αντίστοιχα states αλλά υπάρχει θέμα με τις πληρωμές της Alpha bank όπως μου έστειλαν:

Βάση νέων οδηγιών,  το billState θα είναι προαιρετικό καθώς δεν υπάρχει σε όλες τις χώρες, όπως στην Ελλάδα. Αναλυτικά, οι οδηγίες που έχουν δωθεί είναι οι εξής 


billState (προαιρετικό πεδίο): Βάση EMVCo προδιαγραφών, στη συγκεκριμένη παράμετρο, οι αποδεκτές τιμές ορίζονται σύμφωνα με το ISO 3166-2. Ωστόσο, για την Ελλάδα (κατ’ όπιν επιβεβαίωσης των σχημάτων) θα πρέπει να παραλείπεται το συγκεκριμένο πεδίο καθώς δεν είναι applicable στη δημογραφική δομή της χώρας. Ως εκ τούτου, παρακαλώ όπως προχωρήσετε σε αλλαγή της παραμέτρου σε προαιρετική και αν επιλεχθεί να αποστέλλεται, να ακολουθεί τα ISO 3166-2 standards για χώρες πλην της Ελλάδας.


billCountry (υποχρεωτικό πεδίο): Θα πρέπει να ακολουθούνται οι προδιαγραφές του τεχνικού εγχειριδίου. Ενδεικτικά, για Ελλάδα η σωστή τιμή ειναι GR (300) και όχι πχ EL (000). Αναλυτικά η λίστα σύμφωνα με τα ISO standards https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_3166_country_codes"

 

Επίσης όταν πάω στα states για επεξεργασία πχ Βοιωτίας στο dropdown Country δεν υπάρχει η Ελλάδα

Έχουμε κάποια λύση για αυτό έστω και με module?

 

Ευχαριστώ

screenshot-countries.png

screenshot-states01.png

screenshot-states02.png

Link to comment
Share on other sites

@alexis_gyf

01. Σε ποιο zone θα συνδέσω την Ελλάδα που μου το ζητάει σαν επιλογή?

Δεν έχει σημασία. Εγώ έχω ένα ξεχωριστό zone. Europe (Greece)

02. Εχω προσπαθήσει να φτιάξω και 2 countries (Ελλάδα Αθήνα για zone Ελλάδα Αθήνα και Ελλάδα Επαρχία για zone Ελλάδα Επαρχία) και να τα συνδέσω με τα αντίστοιχα states αλλά υπάρχει θέμα με τις πληρωμές της Alpha bank όπως μου έστειλαν:

Δεν θα πρέπει να έχεις δύο countries.

Τα states και τα countries είναι συγκεκριμένα. Zones κάνεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sanctusmob said:

@alexis_gyf

01. Σε ποιο zone θα συνδέσω την Ελλάδα που μου το ζητάει σαν επιλογή?

Δεν έχει σημασία. Εγώ έχω ένα ξεχωριστό zone. Europe (Greece)

02. Εχω προσπαθήσει να φτιάξω και 2 countries (Ελλάδα Αθήνα για zone Ελλάδα Αθήνα και Ελλάδα Επαρχία για zone Ελλάδα Επαρχία) και να τα συνδέσω με τα αντίστοιχα states αλλά υπάρχει θέμα με τις πληρωμές της Alpha bank όπως μου έστειλαν:

Δεν θα πρέπει να έχεις δύο countries.

Τα states και τα countries είναι συγκεκριμένα. Zones κάνεις ότι θέλεις.

Οκ θα το δοκιμάσω 

 

Αυτό που λένε για το bill state είναι για το τι θα στέλνει στην alpha bank στην πληρωμή ή τι θα επιλέγει ο customer στον λογαριασμό του στα στοιχεία του για την αγορά?

Γιατί αν είναι στον λογαριασμό του customer τότε αν δεν επιλέξει το state του υποχρεωτικά, δεν θα μπορούν να υπολογιστούν τα μεταφορικά αναλόγως.

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...