Jump to content

Redukcja ilości zdjęć


zmora.vip

Recommended Posts

Witajcie,

Posiadam instalacje z 25 tyś. produktów. Zauważyłem, że zaczęła generować dużą ilość zdjęć (w katalogu "p"). Zastanawiające jest to dla mnie ale nie mam wpływu na ilość zdjęć do produktów więc chce zredukować generowanie ich miniaturek. Proszę o pomoc aktualnie liczba plików na serwerze przekracza milion, a same zdjęcia ważą ponad 40G. Co mogę zrobić żeby ją zmniejszyć?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Można spróbować zmniejszyć kompresję JPG (np. do 80) i wygenerować zdjęcia ponownie, to powinno zmniejszyć zajmowaną przestrzeń na dysku.

Inny pomysł to przejrzenie szablonu i sprawdzenie, czy wszystkie miniatury jakie są generowane są rzeczywiście w szablonie używane, czasem są na sklepie jakieś pozostałości po starych szablonach.

Dla dużych zdjęć może też troszkę pomóc generowanie ich bez białych pasów (modułem Perfect Thumbnails), które niepotrzebnie zwiększają rozmiar zdjęcia, a przez to też i jego wagę na dysku.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dziękuje za odpowiedź. Zastanawia mnie czy jest możliwość zweryfikowania, które miniaturki mi się powtarzają zbędnie załączam screen pokazujący aktualną listę. Czy jest możliwość usunięcia ich wszystkich i wprowadzania ręcznie każdą następną, którą uznam za stosowna w taki sposób by na początku usunąć wszystkie wygenerowane miniaturki, a potem na bieżąco dogenerowywać te które uznam za potrzebne?

 

Screenshot_13.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Daresh said:

You would need to review your theme, check which images actually appear in the code and which are not in use.

Also some images may be used for exporting some data to external services, like some kind of price comparison sites.

Rozumiem, ale to nie mogę usunąć wszystkich, które uważam za zbędne i wprowadzać spowrotem jeśli zauważę po ponownym wygenerowaniu wszystkich miniatur, że brakuje w jakiś modułach?

Nie wiem czy dobrze myślę ale np z w/w screena tm_small_default bym usunął i w module tm wprowadził bym zmiany by wyświetlał small_default skoro ma takie same proporcje. Analogicznie bym zrobił dla innych powtarzających się tm. Dobrze myślę?

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za trafną podpowiedź.

Mam jeszcze pytanie, czy mógłbym prosić o wytłumaczenie znaczenia znaczników przy każdym z formatów zdjęć? W dokumentacji jest napisane tylko że cyt. "Określ dla jakiego typu zawartości należy go stosować."

Rozumiem też, że nie mogę usunąć wszystkich miniatur bez generowania nowych?

Link to comment
Share on other sites

Znacznik np. Product oznacza, że ta miniaturka zostanie utworzona dla produktu, jeżeli nie jest zaznaczony to nie będzie tworzona.

Ja czasem usuwam miniatury bez generowania nowych, ale mam do tego skrypt, który jedzie przez wszystkie obrazy w danym formacie i je wywala jak leci.

Zauważyłem, że presta potrafi wygenerować te obrazki na żądanie. Czyli nawet jak wywalę wszystkie thickbox_default ze sklepu to nie generuję ich ponownie, jak będą potrzebne to presta sobie wygeneruje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...