Jump to content

Αλλαγή domain.


Kefa

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα (τι αλλαγές χρειάζεται στα αρχεία πριν το buckup και τι μετά το "στήσιμο" του buckup) ωστε να πάρω ένα eshop από το paliodomain.gr και να το μεταφέρω στο neodomain.gr, θα ήμουν ευγνώμων.

Υ.Γ. ξερω οτι υπάρχουν οδηγίες στα αγγλικά αλλά λόγω δύσκολολίας μου στην γλώσσα και εφόσον δεν το έχω ξανακάνει, θα προτιμούσα μια βοήθεια στα "ελληνικά".

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα kefa, τι κάνεις; καλή χρονιά εύχομαι. Αν θυμάμαι καλά κι αν κατάλαβα καλά εφόσον θέλεις να αλλάξεις το domain μόνο αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι στο νέο domain να πας και να βάλεις τις ip (nameservers) που έχει ο server που είναι το site σου. Φυσικά αφού το κάνεις αυτό θα σου πάρει από 2 ώρες μέχρι 1 μέρα για να φανεί το νέο domain. Αφού φανεί το νέο domain αφαιρείς τους nameservers από το παλιό domain. Παρόλα αυτά πάρε ένα backup του site απλά για να υπάρχει sql και αρχεία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλος, όλα καλά (αν εξαιρέσεις λίγο άγχος που προκύπτει από την δουλειά. :) ..)  ... καλή χρονιά!!!

Έχω ένα eshop με ονομα paliodomain.gr και θέλω να πάρω μπακαπ απο αυτό να κάνω εγκατάσταση σε ένα άλλο hosting (αυτό ξέρω να το κάνω αν παρέμενε ίδιο το domain) με όνομα neodomain.gr,  απλά το μπακαπ που θα πάρω θα έχει μέσα αρχεία από το "παλιό" domain... εκεί νομίζω χρειάζεται κάποιες "αλλαγές" ώστε να φαίνεται το "neodomain.gr".

Βρήκα αυτό το tutorial, απλά είπα να ρωτήσω ώστε να μην κάνω κάτι λάθος...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλαρακι,

λοιπον ακου πως εχουν τα πραγματα. Εκανα λαθος εχθες ειχα ξεχασει να σου πω για το κομματι που κανεις αλλαγες στις ρυθμισεις που δειχνει στα πρωτα λεπτα του βιντεο.

Εφοσον θα πας και σε αλλο hosting θα πρεπει να κανεις και αυτο που σου ειπα ετσι κι αλλιως. Τωρα οσον αφορα το site μολις πεταξεις το backup σου στο νεο server, αυτος παει και διαγραφει την cache. Αφου κανει αυτο παει μεσα στο config αρχειο του presta και αλλαζει τα στοιχεια της βασης(ονομα βασης, ονομα χρηστη βασης, κωδικο, και server). Αυτα θα πρεπει να τα εχεις δημιουρησει εσυ μεσα απο το server. Το site ειναι παραγωγικο; Εαν ναι πιστευω πως δε πρεπει να κανεις αυτο που κανει αυτος. Αυτος παει και βαζει το site σε κατασταση συντήρησης, αλλα δε ξερω αν πρεπει να το κανεις αυτο.  Εαν τωρα δεν το κανεις οπως το κανει αυτος πρεπει οταν περασεις την βαση μεσα στο phpmyadmin θα πρεπει να πας στον πινακα   _configuration να βρεις το πεδιο PS_SHOP_DOMAIN και PS_SHOP_DOMAIN_SSL ωστε να γραψεις το νεο domain. Εκει λογικα θα πρεπει να εχει το παλιο. Στη συνεχεια θα πρεπει να πας στον πινακα _shop_url και να βαλεις εκει παλι στη στηλη domain και domain_ssl παλι το νεο domain και διπλα στη στηλη physical_url λογικα θα το αφησεις με μια καθετο (/). Εαν το κανεις αυτο δεν θα εχεις προβλημα . Αφου κανεις αυτο το πραγμα κανονικα θα πρεπει να μπεις στο admin σου και να βλεπεις και το μπροστα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρήστο και sorry για την αργοπορημένη απάντηση....

Άλλες φορές μπορεί να είναι σε παραγωγικό site, άλλες όχι (συνήθως μπορεί να στήσω ένα site σε κάποιο hosting μέσω μπιλντερ και όταν γίνει το upload να το μεταφέρω αλλού για το "τελικό" hosting)....

Σε αυτό που λες: "στη συνεχεια θα πρεπει να πας στον πινακα _shop_url και να βαλεις εκει παλι στη στηλη domain και domain_ssl παλι το νεο domain και διπλα στη στηλη physical_url" , μιλάς για το admin στο "seo & url"?

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2019 at 9:01 AM, Kefa said:

Καλημέρα Χρήστο και sorry για την αργοπορημένη απάντηση....

Άλλες φορές μπορεί να είναι σε παραγωγικό site, άλλες όχι (συνήθως μπορεί να στήσω ένα site σε κάποιο hosting μέσω μπιλντερ και όταν γίνει το upload να το μεταφέρω αλλού για το "τελικό" hosting)....

Σε αυτό που λες: "στη συνεχεια θα πρεπει να πας στον πινακα _shop_url και να βαλεις εκει παλι στη στηλη domain και domain_ssl παλι το νεο domain και διπλα στη στηλη physical_url" , μιλάς για το admin στο "seo & url"?

Ναι αυτο ειναι κανονικα αλλα δεν ξερω αν θα μπορεις να μπεις απο τη διαχειρηση να το αλλαξεις οποτε γι αυτο σου ειπα να μπεις απο την βαση. Επισης καλο θα ειναι να μην χρησιμοποιεις builder για να το στησεις. Οι bulders συνηθως εχουν θεματα. Ελπιζω να εβγαλες ακρη 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...