Jump to content

Cum modific culoarea background!!!


kodu

Recommended Posts

Salut, am o rugaminte la cine stie cum pot modifica culoarea site-ului, si daca puteti sa-mi spuneti unde casesc codurile la culori, eu sunt incepator si chiar nu am idee cum sa fac astea. Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, am o rugaminte la cine stie cum pot modifica culoarea site-ului, si daca puteti sa-mi spuneti unde casesc codurile la culori, eu sunt incepator si chiar nu am idee cum sa fac astea. Multumesc


Coduri de culori gasesti la urmatoarea adresa : http://www.w3schools.com/html/html_colors.asp
Iar culoarea site-ului, adica?
Background?
Daca da : themes/prestashop/css/global.css , deschizi fila intr-un editor gen " Notepad++ "

LINIA 16 ( asa e la mine, poate sa difere dar nu mult, 1-2 rinduri), iar eu am poza in schimbul imaginii.


body {
background: url(../img/background.jpg);

Iar daca pe mijloc doresti sa ramana alb sau alta culoare :

#page {
   background-color: #fff;



#fff = e corespondent la alb

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca eu nu am in tabel nici Lei nici RON. Ce versiune de PrestaShop folosesti eu am descarcat PrestaShop v.1.3.7 .


Normal ca nu o ai, ca tu o creezi. De aceea ti-am spus sa apesi pe ADD NEW (Creaza nou). Dupa ce apesi acolo te duce in pagina sa adaugi o noua moneda. Completezi la fel cum vezi in poza de mai jos, si salvezi.
Iar dupa ce ai creat, daca vrei ca moneda de baza sa fie LEI, te duci pe CURRENCIES din nou selectezi LEI si salvezi.

39583_pLBKqzR9An6ShR2SSMYg_t

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

Am si eu o problema.
Am instalat prestashop versiunea 1.4.3.0 si tema "matrice"

Nu ma descurc cu traducerea in limba romana pentru front si back office, ma poate ajuta cineva, va rog frumos.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am si eu o problema.
Am instalat prestashop versiunea 1.4.3.0 si tema "matrice"

Nu ma descurc cu traducerea in limba romana pentru front si back office, ma poate ajuta cineva, va rog frumos.

multumesc


Back Office - Tools - Translations (Selectezi ce si cum doresti, si tradu in ro).
Sau detaliaza la ce te referi cu " nu ma descurc ....etc. ".
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, am rezolvat problema, dar... cand scapi de una apare alta...

Sunt novice si merg la relatiu, este vorba de "color picket", patratelul de culoare din pagina de produs care in momentul in care esti cu mous-ul pe ea iti selecteaza imaginea atribuita lui. Ei bine acel patratel de culoare imi apare negru si nu stiu unde sa introduc imaginea caracteristica produsului pe care il reprezinta.

Va multumesc pentru intelegere.

47882_EVImDfySDh1dUjX58Q4a_t

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot introduce imagini? La "Atribute" nu imi permite decat text. Eu as dori sa afisez imagine deoarece un produs poate fi multiplu colorat sau cu model ceea ce face dificila alegerea unei culori selectand textul.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am trei culori la un produs si mai multe marimi. Se poate sa folosesc "Color picker" doar pentru cele trei culori si sa corespunda tuturor marimilor aferente? Eu tot incerc acest lucru dar in zadar. De fiecare data cand introduc o marime imi afiseaza automat un nou "Color picker".

48065_2M3h86IG4EzhTBi63FC4_t

48066_fJOvEUBRamqFUNSiwonE_t

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am inteles ca la problema de mai sus nu exista rezolvare...

Acum a aparut alta, in momentul in care incerc sa finalizez comanda, nu imi permite pentru ca nu am "metode de livrare" si "metoda de plata", cum pot rezolva aceasta problema?
La transport/livrare as vrea fan curierul si posta romana, la plata ramburs si ordin de plata, stie cineva cum o pot rezolva?

Va multumesc.

48355_tbOQn5YCKe3HL90MNp5r_t

48356_2dAM3wozXqXJvFGODmNI_t

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
×
×
  • Create New...