Jump to content

Προβλημα με την Επεξεργασια Διευθυνσης Πελάτη


pourouz

Recommended Posts

Καλημέρα Φίλοι

Αντιπετωπίζω ένα πρόβλημα όταν πάω να κάνω επεξεργασία τη διευθυνση ενος πελάτη που έχει κάνει μια παραγγελία. Η εκδοση του Prestashop μου είναι η 1.6.1.23. Παραθέτω το πρόβλημα:

To προβλημα εμφανίζετε σε πελάτες που ήταν ήδη εγγεγραμένοι αλλά έχουν διπλή εγγραφη γιατι εκαναν guest checkout. Οι πελάτες κάνουν κανονικά την εγγραφή τους και την παραγγελία τους απο το Front Office χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο back office όταν θέλω να ενημερώσω/διορθώσω κάτι στη διεύθυνση του πελάτη μόλις πατήσω το save πηγαίνει στη DB και δημιουργεί μια καινούρια εγγραφή στο ps_address με τα διορθωμένα στοιχεία αλλά χρησιμοποίεί το id_customer της παλαιότερης εγγραφής του πελάτη. Ως αποτέλεσμα αυτό εχει η τελευταία εγγραφη να μην εμφανίζει διευθυνση και η παλαιοτερη εγγραφή να έχει 2 πλεον).

Με μια πρώτη σκέψη, αν αυτό ισχύει, νομιζω ότι κάνει modify την διευθυνση με βάση το email του πελάτη και όχι το ID του.

Αν έχει συναντήσει κάποιος το συγκεκριμένο πρόβλημα ή αν γνωρίζει σε πιο αρχείο βρίσκετε ο κωδικας για την επεξεργασία διεύθυνσης να με καθοδηγισει λιγο να βρω το προβλημα θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...