Jump to content

Atasament in formular contact


Recommended Posts

Bună ziua, eu am formularul de contact, de la site, puţin modificat, fiind un site de piese auto.
M-ar interesa, dacă ştie cineva, cum aş putea adăuga un nou câmp " ATAŞAMENT ", ca persoana care completează acel formular să poată ataşa un fisier (Ex: Copie dupa CERTIFICATUL DE INMATRICULARE).
Şi acel fişier/filă să vină împreună cu e-mail`ul.

Mulţumesc.

Link to comment
Share on other sites

Poti folosi asta:
http://www.presto-changeo.com/free-prestashop-modification/55-contact-form-with-attachment.html

Sau poti face upgrade la 1.4 care vine cu atasament din default, daca tin bine minte.


Mulţumesc, dar mi-e îmi trebuie doar linia pentru ataşament. Fiindcă modulul contact e modificat de mine, nu e varianta standard, sânt cateva câmpuri în plus adăugate.
Link to comment
Share on other sites

Super. Downloadezi acel contact-form cu atasament si compari fisierele din el cu ce ai tu. Identifici liniile care adauga atasamentul si le copiezi in formularul tau.

Daca tu ai facut acele campuri aditionale in formular inseamna ca stii cum arata codul, altfel il downloadez eu si iti zic ce trebuie sa completezi. Sa ma anunti daca nu te descurci.

Link to comment
Share on other sites

Super. Downloadezi acel contact-form cu atasament si compari fisierele din el cu ce ai tu. Identifici liniile care adauga atasamentul si le copiezi in formularul tau.

Daca tu ai facut acele campuri aditionale in formular inseamna ca stii cum arata codul, altfel il downloadez eu si iti zic ce trebuie sa completezi. Sa ma anunti daca nu te descurci.


Ştiu cum arată, dar undeva greşesc, nu-mi iese, nu-s expert în php :(.
Adică apare câmpul ataşament, pot adăuga filă care să vină cu e-mail, dar când primesc e-mail, nu primesc şi ceea ce am ataşat.
Dacă mă poţi ajuta, îţi mulţumesc frumos.
Ataşez aici o arhivă, în care pun filele originale de pe site de la mine, şi celelalte.

Filele.zip

Link to comment
Share on other sites

cred ca problema la tine e ca ai uitat sa modifici in .tpl formularul, inlocuieste cu linia asta si o sa mearga:

<form action="{$request_uri|escape:'htmlall':'UTF-8'}" method="post" class="std" enctype="multipart/form-data">

Link to comment
Share on other sites

cred ca problema la tine e ca ai uitat sa modifici in .tpl formularul, inlocuieste cu linia asta si o sa mearga:
<form action="{$request_uri|escape:'htmlall':'UTF-8'}" method="post" class="std" enctype="multipart/form-data">



Am modificat şi acel rând spus de tine, şi tot nu vine ataşamentul... :(
Link to comment
Share on other sites

Sincer, n-am nici eu idee de ce nu mergea. Dar am luat-o in sens invers si am facut modificarile tale in fisierele de contact care mergeau.
Am adaugat variabilele tale in modulul cu atasament.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Poti edita fisierul contact-form.tpl din tema ta iar la sfarsit poti scrie ceea ce vrei .... (vezi pagina mea http://jocuriconstructie.ma-ra.ro/contact-us).

 

 

Bafta.

 

exemplul meu....

 

 

<h4>{l s='SC '}</h4>

<h4>{l s='CIF: '}</h4>

<h4>{l s='Reg.Com.: '}</h4>

<h4>{l s='Adresa: str. '}</h4>

<h4>{l s='E-mail: '}</h4>

<h4>{l s='Tel: '}</h4>

<h4>{l s='Web-site: http://jocuriconstructie.ma-ra.ro'}</h4>

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Multumesc de indrumare, dar nu functioneaza. am deschis fisierul si am adaugat jos detot linile din exemplul tau , urmand ca apoi sa inlocuiesc cu datele mele. Am salvat dar apare pe pagina tot fara ele. Ce pot sa mai fac ? E ok sa adaug liniile chiar jos sau trebuie in alt loc lipite ? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...