Jump to content

πρόβλημα με Couriers


Iriathen

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση το eshop (https://stampa-stampa.com) μου μετά από μεταφορά από .gr σε .com από 1.6 σε 1.7.4.4

Και σχεδόν δεν δούλευε σωστά τίποτα.... μετά από 3 μέρες δουλειά το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με τις courier...

Στην προηγούμενη έκδοση είχα κάνει ξεχωριστές ζώνες για την Ελλάδα και τους Νομούς...


1) "Εντός πόλης"για την πόλη του καταστήματος μου και free shipping

2) Χερσαίοι προορισμοί με χρέωση.

3) Νησιώτικοι προορισμοί με χρέωση

4) Δυσπρόσιτοι προορισμοί  με χρέωση

Με αυτό τον τρόπο ανάλογα την διεύθυνση (ταχυδρομικό κώδικα) εμφάνιζε τον κατάλληλο courier.

Μετά την αναβάθμιση όμως ότι και να επιλέξω μου εμφανίζει μόνο 1) "Εντός πόλης",μάλιστα αν αφαιρέσω το free shipping και από αυτή την επιλογή δεν εμφανίζει ούτε αυτό...

Έχω διαγράψει και κάνει τις courier από την αρχή 100 φορές καθώς και τις ζώνες και πάλι τίποτα ...

Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι δεν δουλεύουν οι ζώνες/ διευθύνσεις, καθώς αν ενεργοποιήσω στις courier "Europe"  εμφανίζονται όλες κανονικά (φυσικά με μια χρέωση , αυτή της Europe)

Με έχει κουράσει πολύ το Prestashop τα τελευταία χρόνια και αν και έχω μάθει πολλά σκέφτομαι να πάω σε άλλη πλατφόρμα αν δεν βρώ άκρη..

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?
 

 

 

Edited by Iriathen (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα ηταν απο την αρχη του presta, καπου κατι δεν εχεις ματσαρει σωστα,και ειναι ολα κρεμασμενα κατω απο την europe.Δες απο την αρχη της ζωνες και τους νομους εαν τους εχει κρεμασει κανονικα.

* Το προβλημα δεν ειναι η acs,ολες εχουν διαφορετικες χρεωσεις δυσπροσιτες και νησιωτικους προορισμους,αλλες λιγοτερες αλλες περισσοτερες, η μονοι που δεν χρεωνει διαφορετικα σε ολη την ελλαδα ειναι μονο τα ELta courier.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Site-View said:

Αυτο το προβλημα ηταν απο την αρχη του presta, καπου κατι δεν εχεις ματσαρει σωστα,και ειναι ολα κρεμασμενα κατω απο την europe.Δες απο την αρχη της ζωνες και τους νομους εαν τους εχει κρεμασει κανονικα.

* Το προβλημα δεν ειναι η acs,ολες εχουν διαφορετικες χρεωσεις δυσπροσιτες και νησιωτικους προορισμους,αλλες λιγοτερες αλλες περισσοτερες, η μονοι που δεν χρεωνει διαφορετικα σε ολη την ελλαδα ειναι μονο τα ELta courier.

 Εμένα δε με χρεώνουν δυσπρόσιτα η ACS, τα ΕΛΤΑ και η γενική. Και έχω γνωστό μου στην Speedex ούτε εκείνο το χρεώνουν δυσπρόσιτα. Ενιαία χρέωση για όλη την Ελλάδα.  Μόνο στις μεταφορικές έχω αυτό το θέμα αλλά εκεί έχουν χρεώσει ανά νόμο, οπότε το έχω λύσει με τον default το μηχανισμό του prestashop. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2018 at 11:45 AM, sanctusmob said:

 Εμένα δε με χρεώνουν δυσπρόσιτα η ACS, τα ΕΛΤΑ και η γενική. Και έχω γνωστό μου στην Speedex ούτε εκείνο το χρεώνουν δυσπρόσιτα. Ενιαία χρέωση για όλη την Ελλάδα.  Μόνο στις μεταφορικές έχω αυτό το θέμα αλλά εκεί έχουν χρεώσει ανά νόμο, οπότε το έχω λύσει με τον default το μηχανισμό του prestashop. 

Ολα εξαρτονται απο της ποσες αποστολες κανεις ανα μηνα.

Εχω σε πελατη να χρεωνουν ολοι δυσπρόσιτα και σε αλλων με πολλες αποστολες να μην χρεωνει κανεις τους..ειναι αναλογα το ογκο αποστολων που εχει το καθε καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Site-View said:

Ολα εξαρτονται απο της ποσες αποστολες κανεις ανα μηνα.

Εχω σε πελατη να χρεωνουν ολοι δυσπρόσιτα και σε αλλων με πολλες αποστολες να μην χρεωνει κανεις τους..ειναι αναλογα το ογκο αποστολων που εχει το καθε καταστημα.

Γενικός ναι. Δεν μπορείς να το κάνεις με το άνοιγμα. Αλλά αν έχεις καιρό συνεργασία μπορείς να τους πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...