Jump to content

Order edit hook - action 1.7


sanctusmob

Recommended Posts

Καλημέρα.

Φτιάχνω ένα module.

Πιο είναι το hook ή action όταν γίνετε edit μία παραγγελία από το admin?

Δοκίμασα το actionOrderEdited αλλά μάλλον δεν είναι το σωστό γιατί δεν κάνει trigger.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @sanctusmob,
ορίστε μια λίστα με τα hooks για 1.7.

https://devdocs.prestashop.com/1.7/modules/concepts/hooks/list-of-hooks/

Και μεταξύ μας, αν δεν βρεις το hook, κάνε μια if στον controller μέσα που να ελέγχει αν επεξεργάζεσαι την παραγγελία και να εκτελεί το προγραμματάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tapanda.gr said:

Καλημέρα @sanctusmob,
ορίστε μια λίστα με τα hooks για 1.7.

https://devdocs.prestashop.com/1.7/modules/concepts/hooks/list-of-hooks/

Και μεταξύ μας, αν δεν βρεις το hook, κάνε μια if στον controller μέσα που να ελέγχει αν επεξεργάζεσαι την παραγγελία και να εκτελεί το προγραμματάκι σου.

Τα έχει δει αυτά Κώστα. Όπως ανέφερα "Δοκίμασα το actionOrderEdited αλλά μάλλον δεν είναι το σωστό γιατί δεν κάνει trigger."

Δεν πειράζω controller εκτός αν δεν υπάρχει άλλη λύση. Κάνω τα updates συχνά...

Υ.Γ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ρε συ (που δεν ήρθες).

Btw τι θέλεις να κάνεις σε τι αλλαγή να τραβάει; Σε αλλαγή του Status;

Έχεις δοκιμάσει την actionOrderStatusPostUpdate (σε περίπτωση που είναι αυτό το θέμα);

Όσο για το update σε τι σε ενοχλεί να κάνεις "πατέντα";

Link to comment
Share on other sites

Θέλω όταν αλλάζει κάτι στην παραγγελία να ενημερώνετε το εμπορικό. Το status δεν με απασχολεί, ίσως και να μη το θέλω.

Με ενδιαφέρει όταν αλλάζει κάτι από τα παρακάτω να ενημερώνω το εμπορικό.

Στοιχεία αποστολής - τιμολόγησης, προϊόντα, τρόπος πληρωμής, τρόπος αποστολής.

Βασικά μου έδωσες ιδέα. Θα το κάνω για το καθένα με ξεχωριστά...

Edited by sanctusmob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο εμπορικό μιλάμε αν επιτρέπεται;

Επίσης κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι module  με ξεχωριστό controller το οποίο θα έχει αυτά τα 4-5 στοιχεία που θες και σε οποιαδήποτε αλλαγεί θα έχεις function εντός του module controller (που θα χτυπάει στο εμπορικό) η οποία θα ενημερώνει παράλληλα και τα μανίσια πεδία του Presta.

PS. Ετοιμάζω γραφείο ώστε να έχουμε ένα Presta σημείο αναφοράς στην περιοχή :D

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2018 at 3:51 PM, sanctusmob said:

Soft1

Η γέφυρα που κάνεις θα δίνει την δυνατότητα αμφίδρομης σύνδεσης σε prestashop και εμπορικό?

Πχ. Αν αλλάζω τιμή ή διαθεσιμότητα στο prestashop, θα ενημερώνεται και το εμπορικό και ανάποδα....ή μόνο ένα από τα δυο θα δίνει εντολή προς το άλλο..?

EDIT: Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν κάνεις γέφυρα ή κάποιο άλλο module, ενημέρωσε με αν θες πως γεφυρώνεις prestashop με softone και πως λειτουργεί σε σχέση με αυτό που ρώτησα αρχικά..

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kefa said:

Η γέφυρα που κάνεις θα δίνει την δυνατότητα αμφίδρομης σύνδεσης σε prestashop και εμπορικό?

Πχ. Αν αλλάζω τιμή ή διαθεσιμότητα στο prestashop, θα ενημερώνεται και το εμπορικό και ανάποδα....ή μόνο ένα από τα δυο θα δίνει εντολή προς το άλλο..?

EDIT: Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν κάνεις γέφυρα ή κάποιο άλλο module, ενημέρωσε με αν θες πως γεφυρώνεις prestashop με softone και πως λειτουργεί σε σχέση με αυτό που ρώτησα αρχικά..

 Φτιάχνω γέφυρα στο Soft1 με το prestashop.  Σκοπός της γέφυρας είναι να διαχειρίζεσαι ολόκληρο το eShop χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στο διαχειριστικό του.

 Αυτό που λες είναι το ανάποδο δηλαδή γέφυρα του prestashop με το Soft1.  Παρόλαυτα το να αλλάζει τιμή στο διαχειριστικό και να αλλάζει και στο Soft1 γίνεται.  Χωρίς να επηρεάζεται σε κάτι γέφυρα που έχω κάνει. Είναι δύο ξεχωριστά πράγματα.  

Όσον αφορά την διαθεσιμότητα εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά. Για να αλλάξεις ποσότητα στο  Soft1  Θα πρέπει να πέσει παραστατικό ( Αγορών η πωλήσεων ). 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι αν δίνει την εντολή το erp για τα διαθέσιμα υπόλοιπα, τι γίνεται με τις παραγγελίες που πέφτουν ηλεκτρονικά?

Πρέπει να πάει κάποιος να τις αφαιρέσει απο το erp ή δίνει την εντολή το prestashop προς το erp?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kefa said:

Αυτό που λέω είναι ότι αν δίνει την εντολή το erp για τα διαθέσιμα υπόλοιπα, τι γίνεται με τις παραγγελίες που πέφτουν ηλεκτρονικά?

Πρέπει να πάει κάποιος να τις αφαιρέσει απο το erp ή δίνει την εντολή το prestashop προς το erp?

Όταν πέφτει παραγγελία από το prestashop στο soft1 στην ουσία πέφτει παραστατικό. Οπότε δεσμεύετε η διαθέσιμη ποσότητα από τα προϊόντα. Όταν κοπή απόδειξη από το soft1 τότε αφαιρείτε. Πάντα δίνει εντολή το soft1 για το απόθεμα. Το prestashop δεν γνωρίζει τι πωλήσεις έχουν γίνει στα φυσικά καταστήματα. 

Όσο για το addon είναι απλός ένα store manager.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να το κάνω με το actionOrderEdited. Αλλά δεν τρέχει όταν γίνετε αλλά στην διεύθυνση αποστολής ή τιμολόγησης.

Για αυτά δεν βρήκα κάποιο hook. Το έκανα με αλλαγή στο controllers/admin/AdminOrdersController.php που γίνετε το submit submitAddressShipping και submitAddressInvoice (πρόσθεσα  απλός μία γραμμή).

Πως να το ενσωματώσω αυτό μέσα στο module που έχω κάνει? Override?

Edited by sanctusmob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα αντέγραφα το αρχείο το αντίστοιχο θα έβαζα μέσα τα έξτρα πράγματα (πχ ....../modules/sansctus/override/AdminOrdersController.php).

Κατά την εγκατάσταση θα έπαιρνα backup το γνήσιο αρχείο στον ίδιο φάκελο με το όνομα έστω backup.php και θα το αντικαθιστούσα με το πειραγμένο.
Κατά την ενδεχόμενη απεγκατάσταση, ανάποδη πορεία (γι αυτό και τηρούμε αντίγραφο ασφαλείας)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...