Jump to content

[ΔΩΡΕΑΝ] Αντικαταβολή με χρέωση Plus για PS 1.6 και 1.7


sakgiok

Recommended Posts

[Το ίδιο post έγινε και στο Αγγλικό τμήμα του forum]

Επειδή χρειαζόμουν ένα πρόσθετο για αντικαταβολή με χρέωση, αποφάσισα να φτιάξω ένα δικό μου, βάζοντας όσα περισσότερα χαρακτηριστικά μπορούσα να σκεφτώ:

  • Συμβατό με πολλαπλά νομίσματα και καταστήματα.
  • Μπορείτε να βάλετε τη χρέωση στη χρέωση του μεταφορέα, ή να προσθέσετε ένα ψευτοπροϊόν στο καλάθι με τη χρέωση, ορίζοντας μάλιστα και το φόρο που θα έχει.
  • Για να εφαρμόσετε τη χρέωση, μπορείτε να ορίσετε διάφορες παραμέτρους (σύνολο καλαθιού, χώρα ή ζώνη παράδοσης, μεταφορέα, γκρουπ πελάτη, κατηγορία προϊόντων, κατασκευαστή και προμηθευτή).
  • Η χρέωση υπολογίζεται είτε σαν σταθερή, είτε σαν ποσοστό στο σύνολο του καλαθιού ή σαν συνδυασμός αυτών των δύο, λαμβάνοντας υπόψη μια ελάχιστη ή μέγιστη τιμή.
  • Ορίζετε συνθήκες με τις παραπάνω παραμέτρους και μπορείτε να εφαρμόσετε την πρώτη που θα περάσει τον έλεγχο ή να προσθέσετε τις χρεώσεις από αυτές που πέρασαν.
  • Μπορείτε να δοκιμάσετε σενάρια αγορών και να δείτε αν η χρέωση είναι αυτή που περιμένατε.
  • Μπορείτε να αποθηκεύσετε όλες τις συναλλαγές με αυτό το τρόπο πληρωμής και να δείτε σε κάθε μια πως ακριβώς υπολογίστηκε η τελική χρέωση.
  • Δυνατότητα για έλεγχο ενημέρωσης (και αυτόματα).
  • Πλήρως μεταφρασμένο στα Ελληνικά.

Για όποιον θέλει να διορθώσει κάτι ή να προσθέσει κάτι, υπάρχει στο github (sakgiok/codwfeeplus).

Παρακαλώ ενημερώστε με αν υπάρχει κάτι που δεν είναι σωστό ή αν νομίζετε ότι κάποιο άλλο χαρακτηριστικό θα ήταν χρήσιμο.

Edit: Στην έκδοση 1.0.9 και για το Prestashop 1.7 η προεπισκόπηση του καλαθιού περιλαμβάνει και τη χρέωση αντικαταβολής όταν επιλεγεί αυτή η μέθοδος.

Edit: Νέα έκδοση 1.0.10 που διορθώνει ένα θέμα με τους μεταφορείς, όταν έχουν εισαχθεί από ένα πρόσθετο.

Edit: Νέα έκδοση 1.1.0 που μπορείς πλέον να έχεις μια ή παραπάνω συνθήκες για να ελέγχεις αν θα απενεργοποιείς τον τρόπο πληρωμής.

Edit: Νέα έκδοση 1.1.1 με διόρθωση έτσι ώστε να εμφανίζονται σωστά οι φόροι.

Edit: Νέα έκδοση 1.1.2 με εισαγωγή κατάστασης παραγγελίας και κάποιες διορθώσεις και παραπάνω ελέγχους.

Edit: Νέα έκδοση που διορθώνει ένα πολύ σημαντικό bug.

Edit: Νέα έκδοση 1.1.4 που διορθώνει κάποια σημαντικα bugs.

Edit: Νέα έκδοση 1.1.5 που διορθώνει τη συμβατότητα με τις εκδόσεις 1.6.0.6 και 1.6.1.24.

Edit: Νέα έκδοση 1.1.6 που διορθώνει προβλήματα με κάποιες εκδόσεις μικρότερες από τη 1.6.1.0 και υποστήριξη για τη μελλοντική έκδοση 1.7.6.0

Edit: Νέα έκδοση 1.1.7 που εισάγει το πεδίο "Νομοί" στις συνθήκες.

Edit: Νέα έκδοση 1.1.8 που διορθώνει ένα σφάλμα, όπου δεν δούλευε το module όταν γινόταν εγκατάσταση από την αρχή.

Download:

codwfeeplus_1.1.8.zip

Demo:

https://ps17demo.sakgiok.gr/admin107ak3oho

Username: [email protected]

Password: demodemo

Edited by sakgiok
Νέα έκδοση 1.1.8 (see edit history)
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστούμε πολύ! Θα το δοκιμάσω πολύ σύντομα. Έψαχνα πριν μήνες κάτι αντίστοιχο και αναγκάστικα να στραφώ σε ένα commercial module για να λύσω το πρόβλημά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα .Ενω κατεβασα το αρχειο σας και το εγκατεστησα στα προσθετα οταν παω στην παραγγελια μου και παταω αντικαταβολη μου βγαζει χρεωση 0€.Τι μπορει να φταει;

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Maria Mpalamwth said:

Καλησπερα .Ενω κατεβασα το αρχειο σας και το εγκατεστησα στα προσθετα οταν παω στην παραγγελια μου και παταω αντικαταβολη μου βγαζει χρεωση 0€.Τι μπορει να φταει;

Καλησπέρα,

Τι συνθήκες έχεις βάλει στις ρυθμίσεις; Επίσης, έχεις βάλει στις συνθήκες κάποια χρέωση; Μπορείς να κάνεις δοκιμή από τη σελίδα των ρυθμίσεων, βάζοντας τα στοιχεία που μπορεί να έχει μια παραγγελία και θα σου εμφανίσει αναλυτικά πως υπολογίζει τη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Εχθες δοκίμασα το module σε εκδοση 1.6.1.17 και ενω δουλευει κανονικα,δεν δουλευουν οι αποκλεισμοι σε κατηγορίες και γκρουπ πελατών.

Καλο θα ηταν να μπορούσες να επιλέξεις σε ποια κατάσταση να πηγαίνει η παραγγελία αφου γινει, γιατι το να πηγαίνει κατευθείαν σε προετοιμασία παραγγελίας δεν βολεύει πάντα πχ σε αναμονή.

 

YΓ.το βρήκα δουλεύει με εξαιρέσεις.

Edited by Site-View (see edit history)
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρησιμοποιώ το module σας και αντιμετωπίζω το εξής. Στο σύνολο των μεταφορικών και το μου προσθέτει το κόστος αντικαταβολής. Με αποτέλεσμα αν έχω θέμα και με το Skroutz στο τι τους στέλνω. Μπορεί να γίνει να το δείχνει ξεχωριστά??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα , πολυ ωραιο το προσθετο. επειδη χρησιμοποιω onepage checkout, υπαρχει τροπος να εμφανιζεται το κοστος αντικαταβολης στην συνοψη και να εμφανιζεται στο συνολο της παραγγελιας πριν την ολοκληρψση της παραγγελιας εχω prestashop 1.7.5.2

image.png

Edited by jpalks (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, απ' ότι βλέπω, χρησιμοποιείς κάποιο module για να εμφανίσεις αυτή τη σελίδα... Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Στη default opc σελίδα του Prestashop, όταν εμφανίζεται το summary, εμφανίζεται και η χρέωση αντικαταβολής, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρχει ο κώδικας του module που χρησιμοποιείς και να αλλάξει η javascript στο δικό μου πρόσθετο.

Link to comment
Share on other sites

το προσθετο που χρησιμοποιώ εχει στις ρυθμίσεις να βαλεις JAVASCRIPT override.js αυτο εννοεις κι αν ναι τι θα βαλω απο το δικό σου προσθετο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό, η javascript αλλάζει ανάλογα με το πως εμφανίζει την ιστοσελίδα το κάθε πρόσθετο, τι classes και ids χρησιμοποιεί κτλ. Στείλε μου pm τη url του site σου και θα δω τι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
11 minutes ago, George Mouratidis said:

Καλημέρα

Prestashop 1.7.7.1 το δοκιμάζω αλλά αφού κάνει εγκατάσταση μου βγάζει σφάλμα (φωτό) όταν πάω στην διαμόρφωση.

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις σχετικά;2021-04-04_12-34-39.thumb.png.d1c4994965e352c398c40217946390fe.png

Τελικά έπαιξε μετά από clear cache και απενεργοποίηση της cache...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα! Κατέβασα το πρόσθετο και λειτουργεί μια χαρά με την τελευταία έκδοση του Prestashop. Το μόνο που ήθελα επιπλέον ήταν να κρύβεται η μέθοδος αν έχουν επιλεγεί μέθοδοι αποστολής όπως παραλαβή από το κατάστημα. Το πρόσθεσα στον κώδικα, αλλά θα μπορούσε να προστεθεί και σε μελλοντική έκδοση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα,

το module λειτουργεί μια χαρά. ευχαριστούμε.

θέλω να προσθέσω μια γραμμή κώδικα που να λέει αν η παραγγελία ειναι ανω τον 200 ευρώ απενεργοποίησε την αντικαταβολή.

 

Πως μπορώ να το κάνω αυτό ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορείς να βάλεις μια καινούργια συνθήκη τύπου Module Deactivation και στο Validation Rules να βάλεις τη τιμή που θέλεις στο σύνολο καλαθιού. Όποτε οι συνθήκες που βάλεις στο Validation Rules επαληθευτούν, θα απενεργοποιείται το module.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας,

Κατέβασα το module και στις εξαιρέσεις για να απενεργοποιηθεί όταν επιλέγει κάποιος "Παραλαβή από το κατάστημα" ή "Πρακτορείο" το εμφανίζει ακόμα.

Με μηδενική χρέωση, αλλά το εμφανίζει.

Υπάρχει κάποιος τρόπος;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έβαλα σε μια εγκατάσταση με 1.7.8.8 και δουλεύει μια χαρά.

Ευχαριστούμε και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...