Jump to content

Linie separata de discount promotie pe comanda


Recommended Posts

Salut,

Am un caz destul de obisnuit pentru toata lumea:

Promotie activa pe produsul x: de la 100 de lei la 80 de lei

Problema: atunci cand intra comanda, in backoffice am o singura linie cu produsul si pretul de 80 de lei.

Mie imi trebuie o linie cu produsul in valoare de 100 de lei si o linie separata cu discountul de 20 de lei.

Voi aveti problema asta? Exista o configurare pentru asta sau un modul care face asta?

Mentionez ca lucrez deja cu Smartbill, insa acolo imi ajung exact ce linii am in backoffice.

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles prea bine ce e cu linia aia. Dar daca e pentru contabilitate, in sensul in care se doreste ca reducerea sa apara separata de valoarea produsului iar tu doresti sa apara reducerea cu eticheta pe site, atunci ma tem ca nu ai alta varianta decat sa angajezi pe cineva sa iti faca sapaturi in prestashop.

Daca nu tii neaparat sa ai eticheta de reducere pe site la acel produs, poti sa folosesti "reguli de cos" ca atunci cand se da comanda de acel produs, la sfarsitul comenzii sa apara reducerea (produsul va fi facturat la valoarea de 100 lei, iar reducerea de 20 lei va apare la sfarsitul facturii, pe o linie separata).

Varianta 2, pe care o poti folosi cu succes, este ca sa inregistrezi in contabilitate valoarea produsului de vanzare de 100 lei, apoi o schimbi in contabilitate la 80 lei daca nu se vinde. Pe site te vei duce la produs si aplici reducerea de 20% sau 20 lei. Vei pastra astfel eticheta de reducere la produs. Pe factura nu va apare linia separata de 20 lei reducere, dar si pe factura si in contabilitate vei avea la valoare de vanzare 80 lei. Trebuie sa ai regula de promotie pe site, cf. legislatiei.

Asta zic eu, dar daca or fi experti sa zica ca e si alta solutie, sa ne spuna si noua, ca sunt si eu interesat.

PS: sa imi zici si mie daca asta era problema.

Edited by mildoriel (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...