Jump to content

Skroutz XML που να παράγει τόσα προιόντα όσα τα attributes


hkikis

Recommended Posts

Πριν 2 χρόνια είχα αγοράσει ένα skroutz xml το οποίο έφτιαχνε για κάθε προιόν 1 εγγραφή xml.

Το skroutz ζητούσε 1 προιόν με 10 attributes να το παράγει το xml ως 10 προιόντα

product title - attribute1, product title - attribute2 , product title - attribute3  κτλ

Τώρα πια έχει βγει κανένα καλο skroutz xml που να το φτιάχνει όπως το ζητάει το skroutz?
Θα ήθελα επίσης αν γίνεται να μπορώ να διαλέγω και ποιές κατηγορίες να παράγει και ποιές όχι...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κατάλληλο για προϊόντα μόδας

Μάλλον εννοεί ότι δεν κάνει για combinations.
Πρέπει στο xml 1 προιον με πολλά combination να το γράψει ως πολλά προϊόντα διαφορετικά για το skroutz

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 15/9/2018 at 2:20 AM, hkikis said:

 sanctusmob Ούτε γνώσεις τρελές έχω ούτε χρόνο έχω πολύ.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το module

https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html

Ρώτησε τον πρώτα, γιατί μπορεί να μην κάνει ούτε αυτό.

Αυτό λέει ότι είναι συμβατό με τα προιόντα μόδας https://www.netcraft.gr/product/xml-feeds-moda-skroutzgr , βέβαια με προβληματίζει λίγο που δεν είναι στα επίσημα addons, αλλά μπορείς να του ζητήσεις να το δεις σε κάποιο demo site.

Εγώ έχω αυτό https://addons.prestashop.com/en/data-import-export/5732-xml-feeds-pro.html , έχει αρκετές δυνατότητες (βλέπεις δεν είναι φτιαγμένο μόνο για skroutz) αλλά δεν κατάφερα να βγάλω ξεχωριστο προιόν για κάθε συνδυασμό.

Του έστειλα μήνυμα στο support αλλά επειδή δεν το έχω καλά με τα αγγλικά, δεν το συνέχισα το θέμα για να μην χαθούμε στην μετάφραση, οπότε και σε αυτό που πήρα εγώ θα μπορούσες να ρωτήσεις αν μπορεί να βγάζει το κάθε χρώμα σαν ξεχωριστή εγγραφή (εφόσον το έχεις με τα αγγλικά).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι υπάρχει έλλειψη ενός *σωστού module για το skroutz και απορώ πως και δεν έχει ασχοληθεί κάποιος ώστε να το φτιάξει και να το βάλει και στα επίσημα addons και να καρπωθεί και τις αντίστοιχες πωλήσεις.

* Να εξαιρεί προιόντα με βάση κατηγορία/κατασκευαστή/κωδικό/τιμή (γενικώς να υπάρχει ευελιξία στο να επιλέγει τι προιόντα θα στέλνει στο skroutz).

* Να πληροί τις προδιαγραφές για μεγέθη, χρώματα και mpn (πχ. ένα προιόν με συνδυασμό άσπρο/κόκκινο/μαύρο/ και ξεχωριστό mpn για τον κάθε συνδυασμό, να δίνεται σαν ξεχωριστή εγγραφή και με την σωστή εικόνα και το σωστό "απόθεμα").

* Να υπάρχει ευελιξία στα πεδία, αν κάποιος θέλει να αφαιρέσει κάποιο πεδίο που δεν απαιτείται.

* Να γίνονται άμεσα τα update όταν ο skroutz ζητάει αλλαγές (ακόμα και αν ζητείται έξτρα χρέωση σε αυτόν που το έχει αγοράσει για να πάρει την νέα vesion).

* Να έχει ενσωματωμένο (ή έστω σαν δεύτερο module με μια μικρή επιβάρυνση) το skroutz analytics, που επίσης θα πρέπει να είναι συμβατό με τις απαιτήσεις του skroutz και να έχει και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις ώστε κάποιος να μπορεί να επιλέξει αντικαταβολές και ότι άλλο χρειάζεται χωρίς καστομιές.

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

sanctusmob

Γεύσεις σε προιόντα ή μεγέθη κτλ

Έχω βάλει τελικά ένα module το οποίο ειναι οκ και ο δημιουργός του ήταν τρομερά εξυπηρετικός.
Ότι ζητούσε το σκρουτζ το διόρθωνε. Στο bestprice ήταν πολύ πιο απλά τα πράγματα.

Το module λεγεται https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html
 

Μετά από πολύ κόπο και πολλές αλλαγές που ζητάει το skroutz να γίνουν γενικά στο site και στα προιόντα από μέρα σε μέρα θα είμαι online.
Σήμερα μου ζηταγαν να διορθώσω και το analytics για να με ενεργοποιήσουν. Το έκανα και αυτό. Άντε να δούμε τι θα πουλήσουμε τελικά εκεί μέσα.
Πάντως το best price μου έδωσε καμια 15αρια κλικ την μέρα. Τίποτα σπουδαίο δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα που ρωτάγατε και εσείς λεπτομέρειες για skroutz module.

Το συγκεκριμένο module και προιόντα αφαιρεί... και κατηγορίες αφαιρεί.. Και για μεγέθη χρωματα γεύσεις κτλ φτιάχνει ξεχωριστό προιόν κάθε φορά όπως το skroutz ζητά... και μπορείς να γράψεις το δικό σου κειμενάκι για προιόντα in stock και out... και μπορείς με ένα κλικ να μην σου βάζει τα out of stock προιόντα στο xml.. Και cron κάνει... Και τέλος ο δημιουργός είναι τρομέρα εξυπηρετικός.. Ότι θα ζητήσεις θα στο κάνει..

Μια χαρά βολεύτηκα!! Ενω παλιότερα με το netcraft δεν έκανε αυτό με τα combinations και αναγκάστηκα τότε να μην μπω στο σκρoυτζ και πήρα τα λεφτά μου πίσω.
Με λίγα λόγια τώρα μπορεί να ήμουν πλούσιος χαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...