Jump to content

[REZOLVAT] Inversare Localitate - Judet (City cu States)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
36 minutes ago, DanDobras said:

Nu merge. Am testat din nou dar tot eroare 500 imi da.

OK, am vazut ce am gresit. Am copiat gresit textul. Am luat si un {/if} care nu trebuia sa il iau.

Acum se incarca pagina dar nu se schimba nimic. Raman toate pe aceasi pozitie.

Am incercat sa inversez si alte field-uri dar nu se schimba nimic.

Am incercar si in authentication.tpl. Modificarea nu are nici un efect.

 

Link to comment
Share on other sites

On 07.10.2018 at 2:41 PM, Marius05 said:

Dezactiveaza cache in prestashop, fa-i modificarea pe care o vei, sterge cache din prestashop si din browser(CTRL+SHIFT+DELETE).

Am testat.

Am instalat si in localhost, am folosit si versiunile incognito de la browser.

Nu merge, locurile nu se schimba. Ce e interesant este ca in versiunea instalata in localhost STATE apare dupa COUNTRY iar in versiunea live apare dupa CITY iar sub STATE am COUNTRY.

 

Edited by DanDobras (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut, ma lovesc si eu de aceeasi problema. Am modificat in administrator -> tari in ordinea pe care as vreao (localitate dupa judet), de asemena am modificat in address.tpl, addresses.tpl, authentication.tpl ordinea  pe toate liniile (country, state, city) insa degeaba. Ramane in formatul acesta si primesc si o erare: introduc orasul scris de mana(nu din lista de orase) si dupa ce aleg judetul se sterge orasul si imi apare o lista alba. Am procesat o comanda de test iar la city primesc valoarea null.

Please HEEEELP :(( raman dator...

Multumesc

prob1.jpg

prob2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Era o intrebare. Ma intereseaza si pe mine cum sa fac sa nu mai fie free text. sa trebuiasca sa alegi din lista. cum este in pozele de mai sus.

vad ca toate 3 , state county city au lista de selectie drop down. Asa vreau sa fac si eu. Intrebarea este cum ati facut. Ati instalat un modul special de curier ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dandumit said:

Era o intrebare. Ma intereseaza si pe mine cum sa fac sa nu mai fie free text. sa trebuiasca sa alegi din lista. cum este in pozele de mai sus.

vad ca toate 3 , state county city au lista de selectie drop down. Asa vreau sa fac si eu. Intrebarea este cum ati facut. Ati instalat un modul special de curier ?

Salut,

Eu am instalat modulul de la Urgent-Cargus. (Am vorbit si cu o firma specializata sa imi faca modificarea dar din pacate nu am bugetul necesar)

Apare tot free text dar dupa ce selectezi judetul se schimba in drop-down. Intradevar este un delay mic de 1-2 secunde pana se schimba in drop-down dar macar functioneaza.

Daca sunt alte rezolvari va rog sa imi spuneti.

 

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca faceti confuzii: faptul ca modifici o portiune de formular si o transformi din text input in altceva nu rezolva problema.

Nu stiu sa existe modul care sa rezolve treaba asta, si editarea adresei nu are absolut nici o legatura cu modulul de transport.

Cum spuneam si mai sus, eu am facut modificarile necesare pentru versiunea 1.7, le-am facut pentru fancurier, pentru ca nu merge treaba la ei daca gresesti localitatea, si se pare ca sunt destui care nu sunt in care sa scrie corect localitatea.

Se poate testa la adresa https://ferico.ro/ - va rog sa tineti cont de faptul ca e un magazin live, nu plasati comenzi anapoda.

Link to comment
Share on other sites

Lista de localitati e extrasa din lista celor de la fan.

Am zis ca transportul e facut de fan, nu de alt curierat rapid, si se blocheaza procesul daca localitatea aleasa nu e identica cu localitatea din baza lor de date. Astfel ca a fost nevoie de o implementare de acest gen.

Edited by ploaie (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Imi place checout-ul , inteleg ca tine cont de KM exteriori insa (daca imi este permis) mi-as dori sa fie ceva mai interactiv, de exemplu sa imi spuna cati km exteriori are , si sa pot sa ma intorc la adresa de livrare sa o modific si sa pot sa vad ca este cu un cost standard /mai redus.

Acum daca vrei sa modifici adresa te duce intr-un alt meniu. Am vazut genul asta de functionalitate pe magento...

Multumesc,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca le incurci. Avem 2 chestii diferite:

1. adaugare/editare adresa
2. selectare transportator in procesul de comanda.

Eu am editat prima parte si atat. Modulul de la fan face estimarea de pret corecta in functie de localitatea aleasa. Dar cat e de interactiv sau ce facilitati are.... asta tine doar de cei de la fan si nu m-as baga pe editat acolo.

Exista module de  genul "checkout express" care iti permit sa  editezi adresa direct in procesul de plasare comanda, posibil ca asta sa doresti de fapt.

Vezi exemplu etelefon.ro

 

 

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la tot procesul de checout in general , este adevarat ca am plecat de la selectia de ORas, insa ma gandeam la implicatiile propagarii acesteia la costul de curier.

Imiplace supercheckout, cum faci daca este pers Juridica  ? daca are km exteriori multi ? 

Link to comment
Share on other sites

Exista modul pentru persona juridica din cate tin minte, sau tratezi la fel persona fizica cu juridica, doar ca cea juridica are mai multe campuri completate.

Daca costul estimat e prea mare, fiindca are km exteriori, va plati sau va selecta alta metoda de transport.

Prestashop nu va avea solutii minune de reducere a costurilor pentru unul care locuieste in varful dealului.... parerea mea.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...