Jump to content

Combinatii si atribute produse


Recommended Posts

In ultima saptamana am incercat o gramada de variante la configurarea combinatiilor pe produse, dar nu o scot la capat. Imi poate da cineva o mana de ajutor?

Este vorba de niste tablouri, care au preturi diferite in functie de modul de printare (canvas, hartie foto), de dimensiune (20x30, 30x40, etc), rama, passepartout.
Am creat grupuri de atribute pentru Media (Canvas, Print) si grupuri diferite pentru dimensiuni pentru canvas si dimensiuni pentru print (din pacate nu se pot face in aceleasi dimensiuni in acest moment).
De exemplu, pentru produsul [link], am urmatoarele date la combinatii:
Media - Canvas, Dimensiuni canvas standard - 30x50cm
Media - Canvas, Dimensiuni canvas standard - 40x60cm
Media - Canvas, Dimensiuni canvas standard - 50x70cm
Media - Canvas, Dimensiuni canvas standard - 60x90cm
Media - Canvas, Dimensiuni canvas standard - 70x100cm
Media - Print, Dimensiuni print standard - 20x30cm
Media - Print, Dimensiuni print standard - 30x40cm
Media - Print, Dimensiuni print standard - 40x50cm
Media - Print, Dimensiuni print standard - 50x70cm
Media - Print, Dimensiuni print standard - 70x100 cm
Este posibil sa imi apara dimensiunile doar pentru canvas sau doar pentru print, in functie de ce este selectat in primul camp? In varianta aceasta nu se actualizeaza preturile in functie de dimensiuni.

Am incercat si varianta in care toate dimensiunile sunt puse la gramada intr-un singur grup si adaug in combinatii variantele corecte: [link],dar acum clientul va trebui sa incerce toate variantele pana cand le descopera pe cele corecte. Nu mi se pare o varianta viabila.

Ceva idei? Ati testat vreun modul care sa-mi permita personalizarea mai usora a produselor?
Pe langa print si canvas, o sa mai am rame, culori la passepartout, etc ...

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

eu vad ca functioneaza, numai ca in anumite conditti acel produs nu exista!!!!
verificati setarile, ca ai gresit undeva!!!!
fa una buna sa functineze si da clonare sau duplicare dupa acea schimbi poza sau pui ca poza sa se poate incarca de catre client

Link to comment
Share on other sites

eu vad ca functioneaza, numai ca in anumite conditti acel produs nu exista!!!!
verificati setarile, ca ai gresit undeva!!!!
fa una buna sa functineze si da clonare sau duplicare dupa acea schimbi poza sau pui ca poza sa se poate incarca de catre client


La produsul cu id 4, combinatiile setate sunt:
Media - Canvas, Dimensiuni - 30 x 50 cm
Media - Canvas, Dimensiuni - 40 x 60 cm
Media - Canvas, Dimensiuni - 50 x 70 cm
Media - Canvas, Dimensiuni - 60 x 90 cm
Media - Canvas, Dimensiuni - 70 x 100 cm
Media - Print, Dimensiuni - 20 x 30 cm
Media - Print, Dimensiuni - 30 x 40 cm
Media - Print, Dimensiuni - 40 x 50 cm
Media - Print, Dimensiuni - 50 x 70 cm
Media - Print, Dimensiuni - 70 x 100 cm

Daca aleg in FO Canvas cu 20 x 30 cm, imi spune ca nu exista, ceea ce e corect, nu exista un astfel de produs si nu este adaugat la combinatii.
Daca ti se pare ca am introdus combinatiile gresit, m-ar ajuta sa-mi spui ce sa verific ....

Sau poate ai vreo idee cum ar trebui introduse ca sa mearga corect.

Multumesc.
Link to comment
Share on other sites


Am incercat si varianta in care toate dimensiunile sunt puse la gramada intr-un singur grup si adaug in combinatii variantele corecte: http://www.cristalstudio.ro/shop/product.php?id_product=4, dar acum clientul va trebui sa incerce toate variantele pana cand le descopera pe cele corecte. Nu mi se pare o varianta viabila.


asa e facut sa lucreaze prestashop, ofera combinatii de atribute chiar daca nu sunt produse disponibile
daca vrei ceva elegant iti recomand sa treci la jquery si sa deazactivezi optiuni.
Link to comment
Share on other sites


asa e facut sa lucreaze prestashop, ofera combinatii de atribute chiar daca nu sunt produse disponibile
daca vrei ceva elegant iti recomand sa treci la jquery si sa deazactivezi optiuni.


Multmesc pentru raspuns. Nu stiu jquery, e singura varianta?
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...