Jump to content

Açılış Performansı ve Yüklenme Hızı

Orhan

Recommended Posts

Merhaba,

Öncelikle önbellekleme tamamen kapalı durumda. Bazı sorunlar yaşadığım için hiç açmıyorum. Anasayfanın açılış süresi biraz yüksek. Şuan ürünlerin url'leri ve resimlerin alt bilgilerini düzenliyorum. Geçen hafta bütün resimleri manuel olarak jpeg formatında sıkıştırıp yeniledim, ancak pek etki etmedi. Şuan yaptığım işten sonra newsletters pro modülü ile popup çalışması yapacağım. ardından sitenin performansını iyileştirmek ve daha hızlı açılmasını sağlamak istiyorum. Bu konuda neler yapabilirim? tecrübeli arkadaşlardan destek bekliyorum. Birde seo adına birkaç bir şey sormak istiyorum. henüz seo için hiç çalışma yapmadım, elimde seo expert ve rich snippet modülleri var. kurulumunu gerçekleştirmedim daha. test amaçlı anasayfanın meta açıklamasını girdiydim,

Google görünümü: http://prntscr.com/kco11m

Yandex görünümü: http://prntscr.com/kco1rt

Yandex slayt açıklamalarından kelimeler çekiyor, niye belirlediğim meta açıklamaları kullanmıyor?

Site: watergold.net

Cevap verme zahmetine giren herkese şimdiden teşekkürler.

56 minutes ago, askinjew said:

Merhaba sitenizde hız istiyorsanız ccc leri açmanız gerekir.

ccc derken cache mi? önbelleği açınca üründe yapılan değişikliklerin kaydolması uzun sürüyor, hemde baya uzun sürüyor. hatta genel olarak yapılan değişikliklerin kaydolmasında sorun yaşıyorum, bazen fazla uzun sürüyor 500 hatası veriyor.

hocam Apache optimizasyonu açık, diğerleri kapalı bende. yalnız dikkatimi çekti smarty için sizde daha fazla yapılandırma ayarı var, benim ekranımda böyle gözükmekte http://prntscr.com/kebd7w 1.6.1.20 bir kaç düzenleme daha yapmam gerekiyor, onları yapıp kaydedeyim, dediğiniz gibi açayım önbelleği. ardından sonucu bildiririm.  gerçekten 1 ürünü 3 dakika da falan kaydediyor öyle olduğunda. gerçi ilk kurduğumda (5ay önce) öyleydi, belki yanlış bir şey yapıp gözden kaçırdım o zaman.

hosting natro da. hiç memnun değilim ayda bir bilemediniz en geç iki ayda bir sunucuları ya kapanıyor, ya çalışmıyor. daha geçen hafta kendi sitesi ile birlikte bi 20 dakika kadar kapalı kaldılar, tabi onların çalıştırdığı internet siteleride öyle.

edit:

dediğiniz şekilde ayarları yaptım önbelliği temizle dedim, bakalım nasıl olacak. birde en altta http://prntscr.com/kejjev böyle bir opsiyon vardı, bilgim olmadığı için açmadım.

edit:

dediğiniz gibi apache'yi kapatınca admin panelinde sorun yaşamadım teşekkür ederim. ancak sayfa hızı testi yaptım google pagespeed tools da, hız eskisine göre daha da düştü. smart hariç diğerlerini kapattım. mobil hız için 80/100 sonuç verdi. Ayrıca sitenin anas ayfasındaki ürünler carousel kancalar ile gelmekte ve hareket etmekteydi, sıkıştır ve önbellekle dedikten sonra hepsi bozuldu, tek sütün haline geldiler. ana sayfadaki slayta ortadan kalktı. smarty dışında kapatınca oda düzeldi.

Edited by Orhan (see edit history)

Anladığım kadarı ile düzeldi. Benim tercihim önbelleklemeyi kapatıp smarty de önbelleği açmaktır. Eğer sisteminizde memcache ve memcached kurulu değilse  ve eğer kurulu ise ayarları yapılmadı ise sisteminizi yavaşlatır.. 

dediğiniz şekilde çalışıyor site şuanda. ancak hala yeterli değil. resimlerin hepsini tek tek elimle güncelledim daha önce. jpeg yapıp sıkıştırdım. 15-20 kb. dosya boyutları var. yinede anasayfa için ortalama 10 mb resim indiriliyor gözükmekte. admin panelinden resimleri yeniden boyutlandırıda kullanamıyorum, 500 hatası veriyor. bu hatayı aldıktan sonra error log'a bir kayıt düşmüyor. bu arada cevaplarınız için teşekkür ederim.

500 hatası aldığınızda tekrar resimleri oluştur dediğinizde eski tırnak resimlerini sil seçeneğini kaldırınız. Daha sonra 500 hatası aldığınızda f5 ile sayfayı yenileyip tamam  dedikten sonra işleminiz devam edecektir. Bu işlemi sonuca ulaşana kadar tekrarlayınız. Unutmayınız ki 500 hatası aldığınız zaman sistem hala çalışıyor olacak .  Linux sistemlerin bir özelliğidir. işlem bitiğinde ana ekran gelecektir. Resim oluşturmaları kısım kısım yapınız. Kategori - ürünler- firmalar olarak ayrı ayrı güncelleyiniz. Sistem de herhangi bir sorun olmadığından dolayı log kaydı düşmez. Anasayfada sılayt var ise bu resimlerin büyüklüğünü küçük tutunuz. 10mb anasayfa için fazla. Mümkün olduğu kadar resimleri azltınız. Bence max 3-4mb olmalı. Eğer sitenizin adresini pm atarsanız boş bir zamanımda inceleyebilirim.

Daha önce bu durumu araştırdım, bir sürü şey denedim olmadı. dediğinizi yapmıştım sonuç alamadım. Ürün resimlerinin hepsini manuel olarak sıkıştırılmış jpeg yapıp tekrar siteye yükledim. 15-55 kb arasında resimler. Resim boyutlandırma da bütün seçenekler sorunsuz çalışmakta, sadece ürünler de problem var. site watergold.net

1. Şu an sanırım leo market teması kullanıyorsunuz . Leo teması çok tavsiye edilen bir tema değildir. Ana sayfanızda sadece 65 tane temadan kaynaklı hata görünüyor.

2. Satış amaçlı bir site kuruyorsanız bunun .com uzantılı bir alan adı olması benim gözümde önemli. Net uzantılı siteler network amaçlıdır sadece bizlere mahsus satış amaçlı kullanılmaya çalışılmaktadır.

3. Dışında temanızın hızı şuan makul seviyelere yakın görünüyor.

4. Son konuda Anasayfanızı Tüm ürünleri göstermeye çalışmak yerine Ana Ürün kategorilerine yönlendirmek amacı ile kullanmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde daha çok randıman alırsınız.

Edited by askinjew (see edit history)

.com alanadı alındığı için net almışlar. alternatif bir domain bizim için şuan yok, com.tr'e gecebiliriz en fazla. dediğiniz gibi bazı ürünleri kaldırsam anasayfadan iyi olur. önerebileceğiniz bir tema var mı? ayrıca bir hız test daha yaptım, bakıp fikir vermek isterseniz diye buraya bağlantısını bırakıyorum. https://gtmetrix.com/reports/watergold.net/f7zktHKX

• 3 months later...