Jump to content

Inserare script java in campul "Descriere Completa"


droso

Recommended Posts

Incerc de ceva vreme sa introduc in cadrul campului "Descriere Completa" o secventa de cod ce contine si ceva javascript.

Este ceva simplu care schimba culoarea unor celule intr-un tabel in functie de butonul radio apasat.

Mai jos pun codul: daca se poate insera cumva as fi foarte recunoscator daca ma ajutati

Multumiri

>
<head>
[removed]
function check(x)
{
document.getElementById("glow").bgColor=x
}
[removed]
</head>
<body>

What's your favorite browser:
<form>
<input type="radio" name="name">Blue

<input type="radio" name="name">Red

<input type="radio" name="name">Yellow

<input type="radio" name="name">White





<input type="radio" name="name">gray




</pre>
<table>slfhsljdfslfhsljdfajlsfhjksdsjdfhsdf</table>
<br></form><br></body>Table row "glow" is highlighted whatever color you select.<br><br




Butoanele apar, tabelul apare dar daca selectezi o culoare nu se intampla nimic. In acelasi timp daca introduci scriptul intr-o pagina web independenta totul functioneaza asa cum ar trebui.

L.E.
Chiar nu ma poate ajuta nimeni in problema asta?
Sau astept o solutie prin care pot schimba backgroundul imaginilor afisate in functie de butonul radio selectat; se poate face asa ceva?

LLE
Ce mi se pare interesant este ca se poate previzualiza corect/functional codul inserat in fereastra popup "prewiew" de la editarea descrierii produsului dar in momentul salvarii datelor apare eroare.

Mii de multumiri

Link to comment
Share on other sites

Invalid html field, javascript is forbidden


Eroarea de mai sus o primesc cand incerc sa adaug javascript in html-ul de descriere produs.
Inseamna ca asa s-au configurat campurile de descriere?
Se pot reconfigura?
Ajutati, va rog, un incepator.

Link to comment
Share on other sites

Salut. In principiu codul introdus cu forta in .tpl sau .php va genera erori. incearca cu {literal} cod JavaScript {/literal} direct in pagina sau adauga codul separat pt JS intr-un .js salveaza-l in folder-ul pt JS apoi prin {$js_dir} il chemi in pagina unde ii spui ce sa faca in tabelul tau.

Link to comment
Share on other sites

Problema rezolvata. Am reusit sa produc un modul flash care sa modifice culorile asa cum doream. Schimbarile ce trebuiau facute magazinului pt a accepta cod javascript imi depaseau cunostintele. Multumesc celor care mi-au dat sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...