Jump to content

Αποστολή, Παραλαβή, Πληρωμή


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Καινούργια και άσχετη με το Prestashop και γενικός άσχετη :blink:

Προσπαθώ να φτιάξω ένα μικρό καταστηματάκι ώστε να μαζευτούν λεφτά για αδέσποτα γατιά και σκυλιά στη Κύπρο.  

Το πιο πάνω το έγραψα για να μην προτείνετε ακριβές λύσεις και ξέρω ότι για να κάνω κάποια πράγματα που θέλω πρέπει ν' αγοράσω διάφορα.

  1. Όταν κάποιος βάζει στη κάρτα του κάτι που θέλει, του βγάζει "έξοδα αποστολής" ενώ ακόμη δεν έχει διαλέξει "τρόπο αποστολής".  Μου φαίνεται κάπως αυτό.   Πως μπορώ να το φύγω και να αυτό να βγαίνει στο τέλος αφού διαλέξει τρόπο κάποιος;
  2. Δεν θα υπάρχει υπηρεσία παράδοσης αλλά θα μπορούν να παραλάβουν τα προιόντα από διάφορα σημεία σε διάφορες πόλεις.  Για να βάλω επιλογή να επιλέξουν το τόπο παραλαβής ο μόνος τρόπος που βρήκε είναι με "custom fields".  Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;  Δοκίμασασα με τις χώρες/ζώνες κτλ αλλά δεν μου βγαίνει.
  3. Για πληρωμή μέσω paypal, δοκίμασα το δωρεάν module αλλά αυτό με παραπέμπει στο να δημιουργήσω εταιρικό προφίλ, κάτι που δεν μπορεί να γίνει ακόμη.  Υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να γίνονται πληρωμές στο λογαριασμό στο paypal που ήδη χρησιμοποιούμε;

    Edit:
  4. Πως μπορώ να ρυθμίσω να μην εμφανίζει τα προϊόντα που δεν υπάρχει στοκ;

 

Να σημειώσω ότι εχω εγκαταστησει το 1.7.3

 

 

Edited by alitogata (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

1. Δεν κατάλαβα τι θα πει "βάζει στην κάρτα" αλλά προφανώς για να μην εμφανίζεις τα έξοδα αποστολής θα πρέπει να τροποποιήσεις το template σου ανάλογα.

2. Θα πρέπει στο Shipping --> Carriers να φτιάξεις όλα τα καταστήματα σαν pick up stores.

3. Νομίζω γίνετε και χωρίς εταιρικό προφίλ.(τουλάχιστον παλιά γινόταν)

4. Δεν το έχω κάνει. Αλλά σίγουρα θα γίνετε μέσα στο model στο query που παίρνει τα product για το category view.

 

Edited by sanctusmob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...