Jump to content

Product URL with attributes με ελληνικό value


Recommended Posts

Καλησπέρα σε prestashop 1.7 έχω  πρόβλημα με τα url των προϊόντων. Δηλαδή έχω ένα product με attributes ΠΛΕΥΡΕΣ, ΤΕΜΑΧΙΑ και ΤΡΟΠΟ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ. Σε αυτά έχω την επιλογή του Name - Public Name οπότε μπορώ να έχω αγγλικά σαν name (που το παίρνει και στο url) και ελληνικά στο public name αλλά στα values έχει μόνο Value οπότε το product link γίνετε brelok/62-69-100-tmx-cars-key-ring#/28-pieces-100/37-sides-1_/38-imprint_method- . Στα περισσότερα μπορώ να το αλλάξω και για παράδειγμα από value 1 ΠΛΕΥΡΑ μπορώ να το αφήσω απλά το νούμερο αλλά στον τρόπο εκτύπωσης που είναι για παράδειγμα "χαραξη" δεν γίνεται κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να βγαίνει το /38-imprint_method- στο url. Το έχετε ξανασυναντήσει και εάν ναι τι κάνατε σε αυτήν την περίπτωση ? 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Έκανα το attribute σε greecklish ώστε να το βγάζει σωστά στο url και θα φτιάξω ένα ακόμη πεδίο στην βάση που θα τραβάει από εκεί για τα φίλτρα και όπου αλλού χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο που σκεφτόμουν και εγώ ένα display name ακόμα για το value και να δείχνει αυτό. Το έχω αφήσει λίγο σε 2η μοίρα τώρα αυτό οπότε άμα το κάνεις στείλε το πως ! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...