Jump to content
Oktay

UPGRADE (GÜNCELLEME) SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN AYARLAMALAR

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

bir çok kullanıcının karşılaştığı ve Prestasop' tan bizleri soğutan Upgrade (Güncelleme) sıkıntılarını hepimiz zaman zaman yaşıyoruz. Sorunsuz bir güncelleme neredeyse yapamıyoruz. Sürekli hatalar ve internette geçen saatler, hatta günler bizi sıkıntıya sokuyor. Yaptığım araştırmalar neticesinde bulduğum bir kaç ayarlamayı yaparak bir çok güncelleme sorunu ortadan kaldırılabiliyor. Benim sorunlarımı çözen ayarlamaları aşağıya, sıkıntı çeken bir çok arkadaşa yol gösterici olması bakımından yazıyorum.

LÜTFEN BU KONUDA BAŞKA SORUN YAŞAYAN VE BU SORUNU ÇÖZEN ARKADAŞLAR DA BURAYA, SORUNLARINI VE ÇÖZÜM YOLLARINI YAZSINLAR. BÖYLECE PRESTASHOP UN BÜYÜK SIKINTILARINDAN BİRİNDEN PAYLAŞARAK ÇÖZÜME ULAŞMIŞ OLALIM.

UPGRADE ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN BAZI TEMİZLİK VE AYARLAMALAR.

Herşey den önce temiz bir yedek almamız lazım.Server dan ve Presta nın içinden ayrı ayrı alınırsa daha iyi olur. 

TÜM AŞAĞIDAKİ İŞLER BİTİRİLİNCE “ULUSLARARASI” ,“YERELLEŞTİRME’ DEN TÜM DİL AYARLARI İNGİLİZCE YE ÇEVRİLECEK. TEMİZLİK İŞLERİ BİTİRİLMEDEN BU YAPILIRSA SİSTEM DİL DEĞİŞTİKTEN SONRA YAVAŞLADIĞINDAN, İŞLEMLER ÇİLEYE DÖNÜŞEBİLİR. BU YÜZDEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ ADIMLAR YAPILMALI SONRA DİL DEĞİŞTİRME VE EN NİHAYETİNDE “GÜNCELLEŞTİRME” YAPILMALI.

1. "PS Cleaner module" ü kuralım.  Türkçe Prestalarda modülü aratırken Türkçesi (Prestashop Temizleyici)
  2. on Functional integrity constraints option press “Check & Fix

Türkçesi FONKSİYONEL BÜTÜNLÜK KISITLAMALARIkontrol et & düzelt

1. on Database cleaning option press “Clean & Optimize

Türkçesi VERİTABANINI TEMİZLE  “ temizle & optimize et”

Daha sonra "1-click Upgrade" i modüllerden bulalım, modülü kaldıralım ve yeniden kuralım.

"1-click Upgrade" modül içinde,  Disable non-native modules - Türkçesi - Prestashop' a ait olmayan modülleri pasif et.

HEPSİ BU KADAR. DİLİ VE DİL AYARLARINI İNGİLİZCE YE ALMAYI UNUTMAYIN. 

Yükseltmeyi başlatın ve İnşallah sizin de sorunsuz bir şekilde işleminiz tamamlanmış olacak.

Herkese hayırlı işler dilerim.

• Like 2

Yararlı olmuş elinize sağlık. 

1 aydır ben de aynı dertten müzdariptim, dün ilk defa deneme yanılmalarla test serverındaki kopyamda dili değiştirmeyi denedim ve oldu. Sonrasında Türkçe olarak ben de bakayım hala yapamayan varsa ileteyim dedim sizin yazınızı gördüm. Keşke önce Türkçe forumlarda arasaymışım sorunun cevabını :) 

• Like 1

bilgi paylaşımı için çok teşekkürler.

• Like 1

Ben öncelikle bahsettiğiniz eklentiyi bulamadım fakat sistemimde yüklü olan Database Optimization v1.1 - by MyPresta.eu ile yapıyorum tüm güncelleme yönergeleri bitiyor ve sayfayı açmak istediğimde 

Bu sayfa çalışmıyor www.******esign.com şu anda bu isteği işleme alamıyor.
HTTP ERROR 503

hatası alıyorum birde /tr/ ye yönleniyor domain