Jump to content

HTTP Hatası 500 (Internal Server Error): PrestaShop v.1.4.0.4 için

cancskn

Recommended Posts

Merhaba;
Sizin sunucu

Apache/2.2.16 (Unix) mod_ssl/2.2.16 OpenSSL/0.9.8e-fips-rhel5 mod_auth_passthrough/2.1 mod_bwlimited/1.4 FrontPage/5.0.2.2635 PHP/5.2.14 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.8.8 Server at www.c2style.net Port 80

olarak görünüyor.
eğer Apache/2.2.16 kullanıyorsanız php 5.3.+ veya 5.2.14 de denerseniz çalısacaktır. Ayrıca mod_rewrite açık olmayabilir sizde. .htaccess dosyası varsa sunucuda silip deneyin. Ben 5.3 de bug tracking için 3-4 kere alpha kurdum sorun çıkmadı.

Sorunun ne olduğuna gelince. Biraz teknik detay vereyim :)
yeni sürümde ini_set ve header fonksiyonları çok kullanılmış. Bunların bir çoğunda artık php nin gözden çıkardığı parametreler kullanıyor (LLC TYPE gibi). Tools::redirectLink fonksiyonunun bazı sunucularda çalışlmaması buna en iyi örnektir. (64 bit makinalarda php 5.2.6 authentication hatası ve sipariş sonunda sipariş geçmişi sayfası yerine boş sayfa veya yönlendirme kısır döngüsü)

Safa nın dediği gibi yapabileceğiniz en iyi şey beklemek. Sonuçta prestashop ekibi yazılımı sizin sunucularınıza uygun hale getirecektir. Siz ona uygun hale getirmekle uğraşmayın.

kolay gelsin

• 1 month later...

Merhaba arkadaşlar benim kullandığım vers. 1.3.1.1 aynı hatayı alıyorum son 1 gündür site boş bir sayfa olarak açılıyor. yönetim panelinde hiçbir sorun yok hatasız çalışıyor. fakat önsayfa hiçbirşey yüklemiyor dgdizayn arkadaşın dediğini yaptım yönetim panelinden kardeş url fonksiyonunu kapattım fakat hiçbir şey değişmedi. başka bir blogda init php dosyasında bazı editlemeler ile çözüleceği yazıyordu ama oda olmadı sayfa kapanmadan önce değişiklik yaptığım bi yer yok durduk yere oluştu aynı serverda yer alan diğer sitelerim sorunsuz çalışıyor.

konu ile ilgili fikri olan varmı?

gelen hata "HTTP 500 Internal Server Error"

Şimdiden teşekkürler...

ömer yine kızacaksın ama :) diğer arkadaşlarında işine yarayacağı için yazıyorum.
500 hatası script çalışma hatası dır.
tomer arkadaşım kendi sayfasında buna 3 neden getirmiş.
http://www.presto-changeo.com/content/13-fixing-error-500

benim başımada sık sık geliyor.
bunlara ek olarak genelde yazma izinlerinden ve türkçe dil dosyası için init.php den kaynaklanıyor bu durum.

yazma izinlerini bir kontrol etmende yara var diye düşünüyorum.

Kolay gelsin

Kesinlikle sana kızmıyorum safa aksine hızlı cevabın için teşekkürler tomer'in sitesindeki yazısını okudum modules klasörü ve alt dosyaları 755 olarak izin verin demiş yaptım fakat işe yaramadı htaccses dosyasını sildim kardeş url yi kaldırdım olmadı init.php deki editlemeleri denedim yine olmadı. şu an hala sorunun sebebini aramaktayım.

Arkadaşlar sorunun sebebini sonunda buldum.

basitçe anlatmak gerekirse HTTP 500 hatasının kaynağını görebilmek için
/config/config.inc.php dosyasında yer alan
4.satırdaki

@ini_set('display_errors', 'off');

parametreyi "on" olarak değiştirmek bu sayede browser ile siteyi açmak istediğinizde hataya ulaşabiliyorsunuz.
bende hata veren dosya rss modülü idi dışarıdan blog yazılarını çağırdığım modül, modülü kaldırdım sorun düzeldi.
anlayamadığım konu ise durup dururken bu modülün böyle bi hata vermesi

kolay gelsin...

en son çre olarak hosting hata loglarına bakmata bir yarar var. aklıma başka birşey gelmiyor.
eğer burdanda bir çözüm almassan. update sorununu çözür diye düşünüyorum.
1.3.6 yükseltebilirsinin.
ama ilk önce yedeğini almayı unutma.
http://www.prestashop.com/wiki/Installing_And_Updating_PrestaShop_Software/#Update_PrestaShop

çok can sıkıcı bir durum bu.
Allah kolaylık versin

• 4 months later...

Merhaba;
Geç bir cevap ama herkes sorun yaşamaya devam ediyor diye biliyorum.
Bunun aslında hata gösterim modu ile ilgilisi yok. Zaten 500 hatası derleme başlamadan oluşan hatadır ki bu hata gösterimine bile izin vermez.
Safa nın ve Tomreg in bahsettiği gibi dizin / dosya izinlerinden kaynaklanıyor. Klasörleri 755 dosyaları 644 yapmanız gerekiyor. Hem de hepsini.
Server loglarında şöyle bir hata mesajı alacaksınız

File "/home/****/***/prestashop/****.php" is writeable by group

Türkçe meali: dosya grup (apahce gibi bir sub sistemin kullanıcı demeti) tarafından yazılabilir durumda.
Türkçe tevsiri: bu dosyayı düzenlemeye kapatın :)

Bu sorunu yaşayan arkadaşların sevinmesi gerekiyor çünkü bu sizi zorla güvenlik açıklarını kapatmaya itiyor. Eğer bu hata düzeltilmezse 16 yaşında bi bebe gelip sitenizin dosyalarına saçma sapan nicini yazabilir. Sonra ergenus arkadaşlarıyla forumlarda kikirdiyorlar.

Özellikle index.php dosyalarında bu uyarıya kulak verin. Çünkü piyasadaki hacker denen cücükler exploit kullanıyor ve bu exploitler index isimli bütün dosyalara yazı yazıyor. Bazıları işi kariyerden ziyade ticarete dökebilir. Hacked by bilmemn ne yazmak yerine iframe virüsü denen ufak bir reklam kodu ekleyip sessiz sedasız gidiyorlar.

(Bütün hosting firmaları bu explotileri ilk çıktığı gün indirip incelerler. Biz ayrıca hackerları da inceliyoruz. Her yıl bir iki tanesini yakalayıp yumşuruyoruz. Firmamızın bünyesine şamar oğlanı olarak istihtam ettiğimiz bile var şu an.)

neyse arkadaşlar hatay alacaklar çözer umarım

Herkese bol satışlı günler