Jump to content

Απορία για καθορισμό μεταφορικών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Στήνω ένα eshop στο οποίο ο καθορισμός των μεταφορικών γίνεται με βάση το βάρος.

Υπάρχουν έξοδα διεκπεραίωσης σε κάποιες μεθόδους αποστολής (κόστος αντικαταβολής δηλαδή) + το κόστος των μεταφορικών βάσει βάρους.

Το θέμα είναι ότι ο καταστηματάρχης θέλει να υπάρχουν δωρεάν μεταφορικά πάνω από 150€ προϊόντα, αλλά να ισχύουν τα έξοδα διεκπεραίωσης (αντικαταβολή) . Το θέμα είναι ότι αν οριστεί αυτή η επιλογή μέσα από τις προτιμήσεις αποστολής, μηδενίζει τελείως το ποσό και αφαιρεί και τα έξοδα διεκπεραίωσης.

Για όποιον δε το κατάλαβε, θέλουμε:

Προϊόντα < 150 €:
================
Αντικαταβολή 3 € + μεταφορικά βάσει βάρους

 

Προϊόντα >150€:
===============
Αντικαταβολή 3€ + δωρεάν μεταφορικά.

 

Καμιά ιδέα για το πως θα γίνει αυτό γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Lou.

Έτσι το ορίζω, το θέμα είναι ότι όταν περνάει τα 150 € τότε μηδενίζει και τα έξοδα διεκπεραίωσης. Εγώ θέλω να μηδενίζονται μόνο τα έξοδα που ορίζονται μέσα στον μεταφορέα και όχι της διεκπεραίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

κενά τα πεδια η δωρεαν αποστολή ξεκινα στις και στις αποστολές ενεργοποιημένα τα εξοδα διεκπεραίωσης  κακαι δημιουργια πεδιων   > 0,1   <  1  =χ ευρω

> 1   <  2  =χ ευρω  και  > 2    =0

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι επειδή τα μεταφορικά υπολογίζονται με βάρος, πρέπει να φτιάξω τις κατηγορίες με βάση το βάρος. Και εκεί δεν έχω όριο στα κιλά. Δηλαδή ενώ το κόστος μεταφορικών βγαίνει με βάρος, το πότε ξεκινούν τα δωρεάν είναι βάσει τιμής.

Βρήκα ένα module που υποτίθεται μου επιτρέπει να αφήσω το handling cost, αλλά κοιτάω μήπως βρεθεί κάτι χωρίς κόστος:

https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/7490-freelivery-free-delivery.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το πεδίο αποστολή/προτιμήσεις  αφορά σταθερά έξοδα  πχ  κοστος αντικαταβολής 3 ε  και εφαρμόζεται στο εύρος που μας ενδιαφέρει

Το πεδίο αποστολες ρυθμίζει το κόστος μεταφορικών με την συνάρτηση "if" and "or"  που σημαίνει οτι μπορείς να δημιούργησεις πολλούς κανόνες για  την ιδια ομαδα πελατων-τροπου αποστολης-τροπου πληρωμης-χωρα -βαρος-συνολική τιμή-απο τιμη σε τιμη  κτλ

Δηλαδη κανεις και κανόνα μεταφορέα απο 150 ευρω και πανω δωρεαν μεταφορικα

Ελπιζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει τρελό σκάλωμα. Από ότι είδα μου προτείνεις πάνω λύση με βάση το Presta 1.7. Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι σε 1.6.

Δε μπορώ να βρω πουθενά το σημείο που αναφέρει για πολλαπλούς κανόνες στο 1.6... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...