Jump to content
  • 0

Usuwanie produktów


mrvirek

Question

Cześć. Mam pewien problem. Mamy na sklepie około 12tys produktów które musimy aktualizować codziennie tak aby nowe produkty się dodawały, a stare usuwały. To już prawie się udało, ale rodzi się inny problem.. Produkty zostają w sklepie, zdjęcia również. Czy istnieje jakiś moduł, szybki sposób na usunięcie zalegających plików ze zdjęciami? Widziałem moduł pscleaner, ale on usuwa również kategorie które powinny zostać. Mam nadzieję, że uda nam się rozwiązać problem.

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Witam,

Mam następujący problem. Zrobiliśmy migrację starego sklepu 1.5 do 1.7. W starym sklepie było mnóstwo produktów (prawie 8000 rekordów w ps_products). Po przejściu na nowy sklep, aktywnych produktów mam 88. :). Z BO wykasowałem niepotrzebne produkty. W sklepie już ich nie widzę. Jakże było moje zdziwienie, gdy przy kopii bazy danych zobaczyłem, że te produkty ciągle tam są... W jaki prosty sposób mogę wyczyścić bazę danych z produktów, których już nie mam i mieć nie będę? Z poziomu sklepu BO już ich nie widzę... ręczne kasowanie ze wszystkich ps to chyba nie jest dobre rozwiązanie... 

tak duża baza z pewnością wpływa na dłuższe mielenie systemu...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Dnia 8.01.2021 o 4:05 PM, Artur PL napisał:

Witam,

Mam następujący problem. Zrobiliśmy migrację starego sklepu 1.5 do 1.7. W starym sklepie było mnóstwo produktów (prawie 8000 rekordów w ps_products). Po przejściu na nowy sklep, aktywnych produktów mam 88. :). Z BO wykasowałem niepotrzebne produkty. W sklepie już ich nie widzę. Jakże było moje zdziwienie, gdy przy kopii bazy danych zobaczyłem, że te produkty ciągle tam są... W jaki prosty sposób mogę wyczyścić bazę danych z produktów, których już nie mam i mieć nie będę? Z poziomu sklepu BO już ich nie widzę... ręczne kasowanie ze wszystkich ps to chyba nie jest dobre rozwiązanie... 

tak duża baza z pewnością wpływa na dłuższe mielenie systemu...

 

Jeśli kasowałeś je z poziomu panelu to powinny się pousuwać wszystkie wpisy niepotrzebne.

Powyższe zakładam, że te 8k produktów nie miało żadnej historii zamówień. Jeśli miało to zostały te produkty jedynie ukryte w BO, a w bazie dalej widnieją. Aby się ich definitywnie pozbyć musiałbyś usunąć wszystkie zamówienia stare, które je zawierały. A także wszelkie powiązania z klientami (np koszyki). W skrócie bez czyszczenia bazy ręcznie się raczej nie obejdzie. O ile mówimy o przypadku kiedy czyścisz wszystko by śladu nie było po niepotrzebnych produktach.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hmm

Tak, w nowym sklepie nie będzie tych produktów i nie jest mi potrzebna historia ich zamówień (dla ewidencji zawsze będzie można zajrzeć do starego sklepu, którego nie będziemy kasować). Chciałbym jedynie pozostawić klientów, którzy takie zestawy kupili.

Właśnie obawiam się zabawy ręcznej, i nie mogę znaleźć informacji co muszę wykasować, żeby było to "wszystko" a jednocześnie żeby czegoś nie zepsuć (rozintegrować).

Mógłbyś mi podpowiedzieć skąd mam co usunąć?

Podejrzewam, że gra jest warta świeczki, bo teraz system musi przy zapytaniach przelatywać przez całą bazę (niepotrzebnie)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Wszystko zależy jakim serwerem dysponujesz. Na wydajnych serwerach nie będziesz miał większej różnicy. Na podstawowych konfiguracjach albo co gorsza "udziwnieniach hostingowych", bo takowe też istnieją presta chodzi kiepsko bez względu na ilość produktów.

Do czyszczenia tablice (kropki oznaczają wszystkie tablice rozpoczynające się od takiej nazwy)

ps_product...

ps_specific....

ps_guest

ps_cart....

ps_order....

ps_contact.....

ps_feature....

ps_image......

... to tak na początek :) Bezpieczniej będzie jednak postawić czysty sklep i przenieść bazę klientów oraz aktywne produkty np poprzez CSV.  Usuniesz coś za dużo i potem będą same problemy.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

OK

A co w przypadku, gdy będę "ostrożnie" kasował i nie wykasuję wszystkiego ze wszystkich tablic? Czy system się pogubi gdy nie trafi na jakiś element i będzie jeszcze gorzej?

Mam niby dobry hosting (Cyberfolks)... może zostawić to w cholerę?

Czystego sklepu teraz raczej już postawić nie mogę - muszę działać na wersji produkcyjnej stąd te moje obawy. Za dużo jest modyfikacji do robienia w innych obszarach (modyfikacje bieżące) 

Przepięcie sklepu między bazami jest skomplikowane? Może powinienem zrobić sobie kopię, posprzątać w niej i na koniec przepiąć do sklepu? Jak nie będzie działać, to wrócę do starej? 

Tylko jak zrobić kopię, żeby można było ją "wygodnie" edytować... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na cyberfolks masz coś takiego jak klonowanie sklepu (o ile masz go dodanego do instalatrona). Przepięcie bazy nie jest trudne, jednak jej dostosowanie może być problematyczne, bo nie wystarczy tylko przepiąć bazy by wszystko działało jak trzeba. Trzeba też pozmieniać trochę rzeczy, jak np adresy sklepu.

Poza tym, w chwili kiedy będziesz bawił się na kopii, a w międzyczasie na produkcyjnej pojawią się zamówienia, czy rejestracje klientów to co wtedy zrobisz ? Przepięcie bazy wyczyści Ci wszystko co się zmieniło w produkcyjnym.

Ja bym zrobił full kopię sklepu z instalatrona i czyścił sklep krok po kroku. Czy się coś może posypać. Niestety tak. Usunięcie z bazy np produktów, które masz w jakimś koszyku spowoduje wywalenie błędu 500 przy wejściu do listy koszyków. Mówiąc krócej i bardziej ogólnie. Jeśli usuniesz wpisy, do których odwołania gdzieś są w sklepie to będzie w tym miejscu waliło błędami. Dlatego też tak jak pisałem wcześniej przeniósłbym klientów i ich konta oraz same produkty na nowy sklep. To jest dużo bezpieczniejsza metoda.

Nie wiem jakich modyfikacji dokonywałeś (czy na plikach, czy w jakichś modułach). Ale jak np w plikach to przecież stawiając drugi sklep na tej samej wersji możesz bez problemu przekopiować pliki ze starego sklepu (poza cache) i będzie to działać.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Tak właśnie myślałem - wykasowanie elementu może posypać błędy na innych tablicach, gdzie nie będzie odwołania...

No cóż, pozostaje mi kiedyś zrobienie kopii sklepu i usuwanie ręczne ze sprawdzeniem, czy coś się nie posypało. Niestety nie mam dodanej presty do instalatora (może mogę jeszcze dodać - zaraz poszukam). Migracja była duża i chciałem skopiować wszystko. Wydawało mi się, że w nowej wersji wystarczy, gdy wykasuje z BO te produkty...

Z tego co czytam to widzę, że kasowanie muszę zacząć od koszyków i zamówień, które zawierały te produkty. Dopiero w następnej kolejności same produkty.

Muszę spróbować kasować ręcznie na na klonie i patrzyć, czy coś się nie wysypie. Później powtórzyć to na produkcji. Masz rację, że codziennie robią się zmiany na bazie w aktywnym sklepie i nie nadążyłbym z poprawianiem, gdyż pojawiłyby się w między czasie nowe wpisy. Niestety to nie jest taki sobie excel, że wpiszę sobie linijkę i mam...

Spróbuję zacząć od wykasowania starych zamówień z tymi produktami z BO. Porzucone koszyki już jednym z modułów oczyściłem...

Teraz się w sumie zastanawiam, że jest to więcej roboty niż korzyści wynikających z przyspieszenia serwisu... Chyba pozostawię oczyszczenie tej bazy do następnej migracji na kolejną wersję presty ;) Może 1.50.50.0 będzie już miała automatyzację czyszczenia bazy ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To się da ogarnąć w miarę sprawnie, ale trzeba znać dobrze prestę :) Ewentualnie jakbyś szukał kogoś kto Ci to ogarnie w formie zlecenia to daj znać :)

A czyszczenie ręczne i sprawdzanie to niestety dość żmudna praca. Po każdej rzeczy wywalonej musisz dokonać sprawdzenia wszystkiego (cały proces zamówienia wraz z rejestracją usera, kontem gościa, dodawaniem adresów, edycją itd.... to się wydaje tylko, że jest tego mało. Ale może się okazać, że coś nie sprawdzisz i będzie zonk. Z doświadczenia wiem, że same testy trwają czasem dłużej niż samo czyszczenie.

Jeśli chodzi o scalenie wersji produkcyjnej z kopią ..... zakładając, że nie dodajesz w tym czasie produktów to jest to dość prosty zabieg. I da się w 24h ogarnąć temat. Fakt, trzeba wiedzieć gdzie co zostawić, albo poprawić, ale ogólnie da się to ogarnąć :)

 

Do instalatrona dodajesz już zainstalowaną prestę poprzez kliknięcie w instalacje presty i tam wybierasz sobie, czy chcesz instalować świeżynkę, czy zaimportować... wybierasz import i wskazujesz lokalizacje. Skrypt resztę zrobi za Ciebie.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Myślę, że byłbym zainteresowany wsparciem :). Podobnie jak przy pomocy w drobnych modyfikacjach presty.

- NP chcemy umożliwić dodanie pliku pdf do zamówienia (faktury) wygenerowanego z systemu księgowego, a nie tą niby fakturę sklepu. Tak, aby klient mógł ją sobie ściągnąć

- Chcemy również dodać kolumnę do listy zamówień z boxem zrealizowane/nie zrealizowane (klikane przez pracownika) dla łatwiejszego sortowania. O ile można sortować zamówienia po zrealizowane, nie można sortować po zgrupowanych wszystkich innych statusach (tak, by można było zobaczyć tylko aktywne, nie zakończone zamówienia)... dziwne, że tego nie ma... A tak koleżanka sobie zaznaczy, że zrealizowane i przy filtrowaniu już jej się nie pojawi

Więc jeśli masz chęć, napisz jak wyceniasz swoją pomoc ;) [email protected]

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...