Jump to content

[REZOLVAT]Ajutor, probleme PayPal


crixalis

Recommended Posts

Mi-am configurat sistemul de plata prin PayPal dar am probleme cu valuta. Pe site am toate preturile in LEI si Paypal merge doar in dolari. Daca pun cos produse de 200 LEI la Paypal ajung 200 USD, nu face conversia automat la dolari.
Site-ul este deja on-line si clientii nu pot plati. Am aceiasi problema si cu 2chekout.
Am nevoie de ajutor
Multumesc

Link to comment
Share on other sites

E totu pus cum trebuie. La currencies am pus LEI si USD cu converia corect adica LEU=3.1 si USD=1
La restrictii nu stiu exact ce trebuie pus dar am pus si USD si valuta clientului. In contul Paypal este totu facut asa cum scrie si in modul.
Pe site am toate preturile in LEI cand adaugi in cos un produs si ajungi sa platesti preturile sunt facute in dolari. Daca am 300 lei in cos la plata ramane 300 $ nu se face conversia, pur si simplu se transforma suma din lei in dolari.
Chiar nu stiu ce sa mai fac si sunt disperat.

Link to comment
Share on other sites

Daca pun la restrictii de valuta Paypal selectez dolar, se face o conversia total aiurea.. dar se face si cand te intorci pe site toate pretuile raman in dolari si bineinteles total aiurea preturile. Ca sa fie iar in LEI trebuie din admin sa slectec valuta site-ului.

http://www.baterii-de-telefoane.ro/

merge conversia cu usd=0.32 dar toate preturile de pe site se transforma in usd

Link to comment
Share on other sites

am inlocuit, tot se transforma in usd

mai rau, toate preturile sunt 0 acum
erau preturile la produse, am dat add to cart, refresh si toate preturile sunt 0.
Daca schimb restrcictia la valuta si apoi o dau iar pe dollar, revin pretuile. cand pun iar ceva in cos, se reseteaza preturile

Link to comment
Share on other sites

Am modificat in am pus setron in root in site la fel.. la intoarcere preturile sunt usd :( nu-mi vine sa cred cat ghinion am

Deci:
La Currencies am valuta implicita LEI
Am 2 valute puse LEI si USD cu rata de conversie buna.

La Payment am Paypal V2.0
la resctrictii valuta am Dollar

Link to comment
Share on other sites

ASTA E FRATE !!!!! Incredibil merge !!

Iti multumesc din tot sufletu, iti sunt dator pe viata, datoria tie am site-ul functional. Esti un geniu !
O lada de bere meriti.

Multumesc mult pentru ajutor, sunt foarte fericit.


Te pot ajuta si eu cu ceva, daca ai nevoie de ceva de pe site-ul meu putem discuta pretul produsului.

Link to comment
Share on other sites

am incercat eu chestia cu header.php , dar acum da eroare cu Currency not supported, ar trebui un cod care la fiecare refresh al paginii sa steze valuta RON.. Am incercat sa caut ceva gen site.ro/?currency=1 sa-l adaug in .htaccess dar din pacate currency block este cu java si nu merge..

Link to comment
Share on other sites

am incercat eu chestia cu header.php , dar acum da eroare cu Currency not supported, ar trebui un cod care la fiecare refresh al paginii sa steze valuta RON.. Am incercat sa caut ceva gen site.ro/?currency=1 sa-l adaug in .htaccess dar din pacate currency block este cu java si nu merge..


vezi mai intai ce id ai pentru romana
si pui inloc de $cookie->id_currency = 4;
Link to comment
Share on other sites

Gata am rezolvato si eu!

Nu mergea daca adaugam in header.php, pana la urma am depistat ca merge adaugat codul:
global $cookie;
$cookie->id_currency = 8;

in modules/paypal/payment/submit.php sub:

include_once(dirname(__FILE__).'/../../../init.php');

Multumesc mi-ati fost de mare ajutor!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

PayPal response:

   TIMESTAMP -> 2011-04-01T20:54:41Z
   L_ERRORCODE0 -> 10605
   L_ERRORCODE1 -> 10001
   L_SHORTMESSAGE0 -> Transaction refused because of an invalid argument. See additional error messages for details.
   L_SHORTMESSAGE1 -> Transaction failed due to internal error
   L_LONGMESSAGE0 -> Currency is not supported
   L_LONGMESSAGE1 -> Internal Error
   L_SEVERITYCODE0 -> Error
   L_SEVERITYCODE1 -> Error
   PayPal returned error



Moneda implicita RON, moneda stabilita la PayPal USD, conversie moneda 1 RON = 0.34466

Gasim o solutie asemanatoare si pentru PayPal v2.4 instalat pe prestashop 1.4.0.17? :)

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...