Jump to content

Probleme cu metoda de plata, ajutor !


crixalis

Recommended Posts

Salut

Am nevoie de ajutor pentru urmatoarea problema. Eu am produsele in LEI pe site de asemenea am configurat cum trebuie in back office moneda LEI. Dar eu folosesc ca metoda de plata 2checkout si astia lucreaza numai cu dolari. Inainte cand aveam oscommerce totu mergea ok. Pe site preturile erau afisate in LEI si atunci cand ajungea pe paginea 2checkout sa plateasca se facea automat conversia la USD pentru-ca configurasem ambele monezi. Aveam LEI cu rata de conversie 3.1 si USD cu "1" si se facea frumos conversia. Daca omu punea in cos produse de 310 lei la 2checkout pe pagina ii aparea 100 dolari.

De cateva zile mi-am instalat prestashop l-am urcat pe site dar acum mi-am dat seama ca nu merge metoda de plata si site-ul meu este on-line. Deci am preturile in LEI imi pun in cos cateva produse si se face 400 Lei ca de exemplu. Ajung la pagina cu 2checkout si el imi pune tot 400 dar dolari, deci 400 $. Nu face automat conversia de la 400 lei la dolari. Precizez ca Payment ->Currencies am setat cred eu bine monezile. Am configurat exact ca inainte cu oscommerce. Problema este ca el nu face deloc conversia.

Multumest anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am nevoie de ajutor pentru urmatoarea problema. Eu am produsele in LEI pe site de asemenea am configurat cum trebuie in back office moneda LEI. Dar eu folosesc ca metoda de plata 2checkout si astia lucreaza numai cu dolari. Inainte cand aveam oscommerce totu mergea ok. Pe site preturile erau afisate in LEI si atunci cand ajungea pe paginea 2checkout sa plateasca se facea automat conversia la USD pentru-ca configurasem ambele monezi. Aveam LEI cu rata de conversie 3.1 si USD cu "1" si se facea frumos conversia. Daca omu punea in cos produse de 310 lei la 2checkout pe pagina ii aparea 100 dolari.

De cateva zile mi-am instalat prestashop l-am urcat pe site dar acum mi-am dat seama ca nu merge metoda de plata si site-ul meu este on-line. Deci am preturile in LEI imi pun in cos cateva produse si se face 400 Lei ca de exemplu. Ajung la pagina cu 2checkout si el imi pune tot 400 dar dolari, deci 400 $. Nu face automat conversia de la 400 lei la dolari. Precizez ca Payment ->Currencies am setat cred eu bine monezile. Am configurat exact ca inainte cu oscommerce. Problema este ca el nu face deloc conversia.

Multumest anticipat

Sfatul meu este sa treci la un procesator de plati care accepta plata in lei, daca tu ai preturile in lei si clientul plateste in $ apar multe probleme in contabilitate si la tien si la clienti (apoi am impresia ca nici nu este legal sa faci asta pentru piata din RO), si e foarte posibil sa pierzi si clienti.
Link to comment
Share on other sites

Prospecteaza piata din RO, sunt mai multi procesator de carduri, cere oferte, detalii privind implementarea, timpul pana cand se face plata efectiva in contul tau. Vezi ca si google are un sistem de procesare carduri si s-ar putea sa ofere si posibilitatea de a face plata in lei.

Link to comment
Share on other sites

mobiplay este inca la inceput in domeniul platilor cu cardul bancar, nu stiu daca au suficienta experienta in asa ceva, nu am nici multe referinte de la utilizatori ai lor, asa ca nu m-as arunca sa fac prin ei, chiar daca au costuri mai mici, eu prefer sa am singuranta banilor mei si a clientilor mei. O problema pe care o are clientul meu poate fi o pierdere de imagine si implicit de bani pentru mine. Am inteles ca e posibil sa aiba probleme si in acceptarea anumitor tipuri de carduri.
eu prefer mereu o companie cu experienta si cu referinte bune cnad este vorba de a lucra in domeniul financiar

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...