Jump to content

Jak začít ?


dinan

Recommended Posts

Ahoj všem Vám,

můj dotaz je trochu z jinéhou soudku a budu moc rád, když mě za něj hned neukamenujete. Naopak si myslím, že tuto odpověď hledá spoustu z nás. Jsem člověk co chodí do práce a po večerech se stará o eshop. Svůj první eshop. Očekávajíc každou novou objednávku každým momentem. Nicméně cesta k úspěchu je složitá věc a já jako v oboru nekovaný bych se touto cestou rád zeptal na Vaše úspěchy, tipy, rady a vše podobné. Můj první eshop je na adrese www.lustry-svitidla.net a pomalu ho zaplňuji zbožím. Nicméně snad u každého zadání dalšího produktu mi hlavou proskočí myšlenka "jak být vidět" a to je to o co se mi jedná. Jaké byly Vaše začátky? Čím začít v oblasti "být vidět"? Co Vám pomohlo? Co očekávat? Na co si dát pozor? Začal jsem se svítidlama, ale mám několik dalších dodavatelů s různým zbožím za pěkné ceny. Nicméně svítidla beru jako odrazovou plochu a časem bych chtěl uvést další eshopy.

Předem moc děkuji za každý názor, připomínku i kritiku.

Vašek

Link to comment
Share on other sites

No osobně ti za rok a pět měsíců, co mám eshop můžu poradit jedno.
Pokud máš slušnou práci, kdy ti vejplata pokreje náklady na slušnej život a ještě ti večer zbyde trochu času na to se v něčem rejpatm, tak se radši rejpej v nose :-)
Osobně jsem dospěl k názoru že v čechách nejde poctivě vybudovat slušnou firmu.
Absolutně tu podle mě nefunguje řetězec výrobce-autorizovaný dovozce(velkoobchod)-maloobchod-zákazník.
Každej všechno tahá na černo, zkurví ceny, pak to zavře, objeví se jinej a tak. Bez urážky, ale nedivil bych se kdybys patřil mezi ty který maj s práci slušnou vejplatu a protože maj práci kde se tak nenadřou tak si po večerech hrajou na netu. A jelikož maj nájem zaplacenej a nic je netlačí, tak na tý lampě nemusí mít 500 jako ten co platí někde 20000 nájem za prodejnu a tak zkurvíš cenu, protože i 300 je dobrejch....

Link to comment
Share on other sites

Po cca 7 letech provozování eshopů můžu poradit, že dělat to jako "vedlejšák" nemá smysl. Aby shop k něčemu vypadal a fungoval jak má, zabere dost času.
Tomu, o čem píše "mamejeradi.cz", se říká konkurence. Je dobře (pro zákazníky i provozovatele obchodů), že dovozce/velkoobchod už nemůže diktovat prodejcům ceny, za které mají prodávat zákazníkům. Kamenný obchod i eshop mají svoje výhody i nevýhody, záleží jen na obchodníkovi, jak jich využije.

Link to comment
Share on other sites

Pro prodej na internetu platí jedna "základní pravda", kterou je potřeba si uvědomit. Internet je velmi citlivý na ceny. Souvisí to se srovnávači zboží, se schopností zákazníků hledat zboží. Kdo to pochopí je vítěz. U běžně dostupného zboží je ve většině případů rozhodující cena. Když si chci koupit lednici a mám jí už vybranou, tak mně zajímá hlavně cena. V menší míře serioznost obchodu a dodací lhůta. Ideální pro dosažení dobré ceny je nakupovat přímo u výrobce nebo zboží sám dovážet. To už je ovšem práce na plný úvazek.

Kamenná prodejna je pro ty, kdo jdou kolem nebo si zboží chtějí osahat, případně ho chtějí mít hned. Možná i pro ty, kteří neradi na internetu nakupují (ale těch bude ubývat). Musí nabídnout něco navíc něž jen pouhou dodávku zboží.

Internetová prodejna může konkurovat jen cenou nebo šíří sortimentu (nad možnosti kamenného obchodu). Další možností je prodej velice speciálního sortimentu, který není běžný (prodejny jsou třeba jen ve městech nad 100 000 obyvatel). Je určitě rozdíl mít speciální shop sám v republice než si konkurovat se stovkami dalších shopů nabízejících běžný sortiment.

Místem působnosti je taky dropshipping. Prodáváš něco, co nemáš skladem. Dodání zařizuje někdo jiný. Výhodou je nulový sklad. Příkladem je Amazon. V Česku to zatím moc nefunguje. Nevím jestli by provize za prodej stály za to.

Link to comment
Share on other sites

Ja myslim ,ze "dinan" chtel slyset neco jineho.

Ze vseho nejdulezitejsi ,abys byl videt a mel navstevnost je : REKLAMA !!!!
Ze sve osobni zkusenosti:
2 eshopy :
1 shop/ Dava horentni sumy za reklamu (sklik,banery,radio,letaky,akce.....) - Obrat +- 50000,- denne.
2 shop/ Sice je co se tyce optimalizace a SEO na velice dobre urovni,ale neplati zadnou reklamu. - Obrat +- 100000 mesicne.

Timto prikladem chci jen rict ,ze nema cenu a vyznam se honit za SEO,zpetnymi odkazy a temto vecem podobnymy blbostmi.Dulezite je proste narvat prachy do reklamy ,ktere se Vam jiste vrati.
Mimochodem na Ceskem trhu stale vladne seznam.cz (bohuzel) a ten si myslim ve svem fulltextu nebere prilis zretel jak a na jake slova mate svuj shop opimalizovan.Na predni pozice proste dava ty co plati (sklik,firmy,poradce..).

Tot muj nazor.
P.S oba obchody maji identicke zbozi vcetne nazvu, popisu a cen.

Link to comment
Share on other sites

Nevím jestli chtěl slyšet, jak to dělá Marlboro. Dávat roky miliony do reklamy a říkat "Dobrý, ono se to časem vrátí. Nevadí, že jsme po roce v těžkým minusu". Možná chtěl spíš slyšet, jak rozjet z nuly shop a neudělat první rok sekyru jako dům.

Můj názor je, že bez marketingového týmu v zádech a milionového rozpočtu se to nedá udělat jinak než tvrdě zkoušet rozjezd s malým rozpočtem. Postupně, po krůčcích, s hlídání výdajů a sledováním příjmů, testovat, testovat a testovat. Všechny typy reklamy mohou být pěkně prodělečné. Záleží na konkurenci, marži, konverzi návštěvníků a desítkách dalších věcí.

Link to comment
Share on other sites

Děkuji všem za uvedené rady, poznámky a zkušenosti. Jsem v situaci, že nemám na investice do reklam a jak někdo poznamenal správně, tak moje otázky smeřují na to, obdržet rady pro postupný rozvoj. Doslechl jsem se, že presta není moc dobře napsaná co se týká validity a má to značný vliv u seznamu například. Co je na tom pravdy? Nejsem kodér a tak přemýšlím, zda si nekoupit nějáký systém. Co se týká zboží tak mám poměrně dobré ceny od dodavatelů i zajištění dodávek a bezplatných vratek nevyzvednutého zboží (porovnával jsem asi 30 eshopu se stejným zbožím, dále zboží.cz atd). Jsem v situaci, která mi dovoluje začít, ale jsem v situaci kdy mám nulové zkušenosti, proto ocením každý Váš názor. Chtěl bych postupem času vybudovat více eshopů, ale nejsem z těch co mají "velký oči". Můj sen je být soběstačný né zbohatnout.

Moje představa je taková, že bych měl postupně plnit tyto kroky (byl bych rád kdyby jste komentovali):

1. obstarat validní eshop
2. na 99% technicky zvládnout samotný eshop
3. zaregistrovat eshop do co největšího počtu katalogů
4. vybudovat partnersví zpětných odkazů
5. inzerovat tou nejlevnější formou (např. létákem po městech, vylepit reklamu)
6. zaplatit profesionálního SEO optimalizátora
7. z prvních zisků pořídit reklamu na internetu
8. 2/3 zisků investovat do reklamy a zvedat hodnotu domény, tedy eshopu

Prosím doplňte, případně opravte.

Moc díky

Link to comment
Share on other sites

Nechci hájit své názory. Ale "mraky na netu"? Možná pro prvotní přehled o problému. Hlavně v angličtině. Ale oddělit tisíckrát přepisované články, lákadla na placené PDF příručky, články o pár odstavcích psané jen proto, aby nějaký článek byl, od užitečného zrna? A kdo se pod své příspěvky dnes podepisuje? Dá se jim věřit nebo jsou to jen poloviční pravdy? Platí něco psané v roce 2005 ještě dnes?

Zní to jako klišé. Ale dobrá (podtrhuji dobrá, ne každá) kniha od autora, který se vyzná, je dobrý začátek.

Link to comment
Share on other sites



Tot muj nazor.
P.S oba obchody maji identicke zbozi vcetne nazvu, popisu a cen.

Podle mě nelze srovnávat!!
Pokud mají oba shopy stejné popisy, názvy a kdoví co ještě je druhý penalizovanej za duplicitu...


Tak na tohle neverim,podle me je to jeden velkej kec.Vis kolik obchodu existuje se stejnym zbozim vcetne popisu?
Penalizace podle me funguje za identicke stranky (vcetne kodu).
Link to comment
Share on other sites

A už jsme u toho. SEO a mýty okolo něj. Dopředu říkám, že nevím kde je pravda. Ale hodně se píše o penalizaci stejných stránek. Jenže do Googlu nikdo nevidí. Navíc se jejich algoritmy často mění. A co Bing nebo Seznam. Jaké mají algoritmy?

Prostě zmatek a nejistota. Navíc SEO není všelék. Je jen pro traffic od vyhledávačů.

Na druhou stranu. Google je král. A stejné stránky nebo stránky se stejnými titulky schovává, aby se v tom lidi neutopili. Kdo zná algoritmus pro to být mezi neschovanými, tak je vítěz.

Link to comment
Share on other sites

Mamejeradi: i v Cechach se da poctive vybudovat slusna firma. Ale nic neni zadarmo... coz asi vis sam ;-)

Je pravda, ze uz jsem taky z nabidky nektere polozky vyhazel, ciste proto, ze je sem ruzni podnikavci tahaji nacerno z Ciny, k nakupni cene si pridaji petikorunu a vzhledem k tomu, ze neplati clo, DPH, prispevky na likvidaci a dalsi veci, tak se s prodejkou dostavaji pod nakupku poctiveho prodejce.
Vzhledem k tomu, ze u nekterych pripadu velmi dobre znam puvod zbozi, jejich dodavatele i jeho cenu, je to velice jednoducha matematika.
A kdyz nekoho z nich na Aukro.CZ vyhmatne financak, dotycny docela zaplace, jenze jeho misto seberou dva jini.

Link to comment
Share on other sites

Nač ten presimismus? Budou Vánoce. Nejlepší období (pro obchodníky).

Už 10 000 let platí to samý. Kdo bojuje, podniká výpady, má lepší zbraně, nezpohodlní, dokáže se ubránit, tak má šanci na dočasné místo na slunci. Dřív to byly tlupy našich předků bránících holý život. Dnes to jsou firmy bránící svůj výdělek.

Nemyslím, že lítost a sebelítost jsou ty pravý zbraně. Proto volám - do zbraně, nebojte se nikoho a směle na ně!!!! Při troše štěstí a s pomocí spřátelených tlup bude vítězství naše.

Link to comment
Share on other sites

Mall zrovinka není to nejlepší přirovnání. Nezačal jako my z ničeho a navíc jeho agresivní kampan začala tím, že dostal do vínku 100 000 000,- Kč. A propo, vy znáte někoho, kdo poctivou dřinou vybudoval imperium ? Takových lidí je ne minimum, ale nula nula prd.

Link to comment
Share on other sites

Nejěřim tomu, že se tu teď dá poctivou prací vybudovat něco jako Mall....


Tak není třeba hned budovat impérium.. Na netu jsou stovky a stovky vydělávajících CZ e-shopů který začaly z nuly a vyrostly do regulérních společností, nebo aspoň majitele slušně uživí.. Samozřejmě to nejde ani hned ani bez práce, ale hlavně bez nápadů a zkoušení nových věcí, ale příležitostí je myslím pořád dost a dost :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zdravím,

rád by som pridal aj ja svoj kúsok skúseností ohladne SEO opt. a reklamy. Pravda je, že na slovensku je čo sa týka vyhľadávačov situácia iná a viem len o ČR kde medzi vyhľadávačmi vládne seznam pred google. Ale v SK musím povedať že reklama na internete nemá taký efekt ako dobre urobené SEO a tým pozície vo vyhľadávači. Proste aj platená reklama priviedla menej ľudí na shop ako vyhľadávač bez platenia. Ďalej musím potvrdiť že duplicate content je penalizovaný a riadne. Po jeho odstránení mi poskočili stránky o hodne vyššie. Hlavne treba dávať pozor na duplicity title a meta description. Hlavne čo sa týka jedného shopu. Príklad: predávate elektro náradie a máte ako hlavnú kategóriu vrtačky a tá má podkategórie vrtačky, píklepové vrtačky, uhlové vrtačky, atď. Treba dávať pozor, aby hlavná kategória vrtačky nemala identický title a meta decription ako subkategória vrtačky. Prestashop nieje čo sa SEO týka dokonalý, ale s pár úpravami sa z toho dá urobiť celkom slušný nástroj. Časom každý príde na to, že niektoré veci ktoré v Preste chýbajú a sú nevyhnutné na rozumnú prevádzku je jednoduchšie kúpiť ako ich programovať. Veľa slušných modulov sa dajú kúpiť za facku, alebo kúpiť za facku a doladiť podľa vlastných predstáv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...