Jump to content

Judetele Romanesti


Recommended Posts

am facut un mic sql de insert jutete romanesti :
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Alba","AB",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Arad","AR",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Argeş","AG",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Bacău","BC",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Bihor","BH",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Bistriţa-Năsăud","BN",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Caraş-Severin","CS",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Botoşani","BT",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Bucureşti","B",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Brăila","BR",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Braşov","BV",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Buzău","BZ",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Călăraşi","CL",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Cluj","CJ",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Constanţa","CT",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Covasna","CV",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Dâmboviţa","DB",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Dolj","DJ",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Galaţi","GL",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Giurgiu","GR",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Gorj","GJ",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Harghita","HR",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Hunedoara","HD",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Ialomiţa","IL",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Iaşi","IS",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Ilfov","IF",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Maramureş","MM",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Mehedinţi","MH",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Mureş","MS",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Neamţ","NT",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Olt","OT",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Prahova","PH",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Sălaj","SJ",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Satu Mare","SM",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Sibiu","SB",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Suceava","SV",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Teleorman","TR",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Timiş","TM",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Tulcea","TL",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Vaslui","VS",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Vâlcea","VL",0,1);
insert into `ps_state`(`id_country`, `id_zone`, `name`, `iso_code`, `tax_behavior`, `active`) values (35,1,"Vrancea","VN",0,1);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna initiativa insa mie personal imi da eroare
" Error
SQL query:

INSERT INTO `ps_state` ( `id_country` , `id_zone` , `name` , `iso_code` , `tax_behavior` , `active` )
VALUES ( 35, 1, “Alba”, “AB”, 0, 1 ) ;


MySQL said:

#1054 - Unknown column '“Alba†"

Fac eu ceva gresit? SQL > Paste > Delimiter ; > GO

Link to comment
Share on other sites

salut

erau deja pe site sub o forma mai accesibila :)


Cum se pot importa ca eu personal nu vad optiune de import state in BO?

Mersi.


Doar din BO lucrezi? Nu e mai simplu un csv si sa il importi direct in tabelul din baza de date? Eu in 2 miscari l-am pus sus. Bafta
Link to comment
Share on other sites

salut

erau deja pe site sub o forma mai accesibila :)


Cum se pot importa ca eu personal nu vad optiune de import state in BO?

Mersi.


Doar din BO lucrezi? Nu e mai simplu un csv si sa il importi direct in tabelul din baza de date? Eu in 2 miscari l-am pus sus. Bafta


Am uitat de optiunea de import in baza de date :) mersi.
Link to comment
Share on other sites

avesti aici judetele ro si hu in format sql
se goleste cu phpmyadmin (sau altceva) ps_state; ps_country; ps_zone

se incarca fisierul alaturat si se verifica in BO la shipment/country cele doua teri, daca au ramas canada si usa se schimba numele lor si functioneza

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Judetele pentru Romania 100% Functioneaza!
Se dezarhiveaza, se apasa drop pe ps_state in phpmyadmin dupa care se importa fisierul alaturat!
Romania este ca si tara pe pozitia 36, nu am inlaturat nimic din Tari sau Continete ci doar am adaugat Judetele aferente Romaniei!!

ps_state.zip

Link to comment
Share on other sites

Salutare!
Am editat manual "States" si le-am redenumit ca judete. Am adaugat tot de mana judetele Romaniei, dar la fiecare in parte am la campul de tara numai urmatoarele tari: Brazil, Canada, China, Mexico, USA.
Acest camp apare in momentul efectuarii comenzii undeva? Ma gandesc ca ar arata urat sa apara in site ceva de genul "judetul Timis, Brazil". De unde as putea sa modific tarile respective? Am mers pe tari si am sters prima data exact aceste tari, dar tot apar.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...
  • 2 months later...

Salutari,

 

Caut o baza de date pentruu a incarca localitatile sub judete (States -> Orase/Localitati), pentru a punctualiza livrarile.

Exista un fisier cu localitati? Cu judete am gasit mai sus, Multumesc !

 

Totodata m-ar interesa daca se poate seta ca localitatea la inregistrare/adaugare adrese noi sa se seteze din lista introdusa de noi. (de a evita sa nu introduca o localitate in mai multe feluri).

 

Multumesc anticipat pentru raspuns,

Barna

Link to comment
Share on other sites

Judetele pentru Romania 100% Functioneaza!

Se dezarhiveaza, se apasa drop pe ps_state in phpmyadmin dupa care se importa fisierul alaturat!

Romania este ca si tara pe pozitia 36, nu am inlaturat nimic din Tari sau Continete ci doar am adaugat Judetele aferente Romaniei!!

 

Salut,

 

Sunt incepator si aveam o rugaminte vizavi de cele scrise mai sus vizavi de pasi si anume:

- am dezarhivat

- am mers in tools - import - import file ...aici imi cere ce entitate sa import si nu vrea sa import gresit

 

Poti te rog sa ma ajuti cu pasii, pas cu pas?

multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Am o mica dificultate cu la setare curier.

Am 2 curieri de setat, una pentru 15 judete, altul pentru restul.

 

Exista modul standard cu care pot seta? Sau m-ati putea ajuta la o astfel de setare ?

 

Ideea ar fi, ca sa verifice judetul de livrare, si sa selecteze automat curierul potrivit.

 

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Barna

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

M-ar interesa daca exista posibilitatea setarii ca bonus sa se primeasca un produs, sau si un produs ?

 

Adica de ex. momentan pot seta ca la o comanda de min. 300 lei sa fie un discount de x%.

 

As vrea ca sa setez inca 2 variante:

1. in loc de % sa setez una sau mai multe produse ca bonus.

2. pe langa % sa pot oferi si un produs ca bonus.

 

Astept sfaturi, eventual daca v-ati intalnit deja astfel de setari si/sau module.

 

Cu stima,

Barna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna seara,

 

Am o mica dificultate cu la setare curier.

Am 2 curieri de setat, una pentru 15 judete, altul pentru restul.

 

Exista modul standard cu care pot seta? Sau m-ati putea ajuta la o astfel de setare ?

 

Ideea ar fi, ca sa verifice judetul de livrare, si sa selecteze automat curierul potrivit.

 

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Barna

 

 

exista rezolvare aici ....

 

bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut,

 

Pentru cei care nu se descurca cu .sql, am atasat doua CSV-uri (sql dump-ul prelucrat) cu orasele si judetele din Romania. Sunt gata de importat in tabelele ps_state si ps_zone din instalarea DEFAULT a Prestashop (am testat pe 1.5.4).

 

Inlocuiti prefixul 'ps' cu ce prefix ati introdus la crearea bazei de date din install.

 

Importati fisierul in phpmyadmin, conform relatiilor:

 

orase.csv - ps_zone

judete.csv - ps_state

 

La importul orase.csv, va rog sa aveti rabdare si sa nu inchideti pagina. Script-ul are de procesat aproape 14000 linii.

 

Spor.

csv imports orase si judete.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...