Jump to content

[REZOLVAT]Problema cu nume produs


Recommended Posts

Buna seara,

Am facut upgrade la v.1.3.2 si am probleme ca nu pot adauga un produs nou in catalog. Nu imi apare zona de nume, descriere, meta. Asta se intampla si la produsele care le am deja, nu le pot redenumii si cand intru sa le modific imi apare No name. In front office totul pare OK.

Daca incerc sa activez sau sa dezactivez primesc 2 erori, am atasat fisier sa vedeti, am reinstalat si limba romana, nu pot sa intru in Traduceri Nume Campuri, nu se incarca.

Stie cineva ce pot incerca sa fac?

Multumesc!

30892_UZGYKtdjTBL7OrkXuqwy_t

30893_BRIQxgJoITtLleFjT7RC_t

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OK...... problema nu a trecut.

Poate ca merge OK pentru produs dar ca sa adaug o categorie noua nu merge.
Daca copiez fisierul vechi de AdminCategory nu mai imi afiseaza nici un produs in catalog, dispare tot inclusiv categoriile.
Daca folosesc versiunea noua nu afisaza zonele de text.

Stie cineva ce pot sa fac?
Orice idee e binevenita!

Link to comment
Share on other sites

incearca asa:

1. sterge toate cookies pentru siteul tau
si incearca sa vezi cum merge acum sa adaugi produsul

daca nu atunci

2. din phpmyadmin
deschide tabela ps_lang si vezi ce id_lang are lb. romana

deschide acum ps_configuration si vezi daca corespunde valoarea lui PS_LANG_DEFAULT cu cel de mai sus. daca nu sunt la fel corecteaza

repeta pasul 1

Link to comment
Share on other sites

OK... am sters cookie-urile si am verificat si ps_lang si tot nu merge, dar, acum ca am intrat in myphpadmin am observat urmatoarea treaba:

Eu primadata cand am facut database-ul am ales sa am ps_ab[tabel] si acum vad ca am si ps_[tabel]
Asa ca am de ex am urmatoarele: ps_lang si ps_ablang, amandoua

Sincer nu cred ca e normal, mi-am facut update la 1.3.2, cred ca atunci s-a intamplat ceva.

Link to comment
Share on other sites

aceasta eroare apare cand limba implicita este romana, si el incearca sa-l puna din limba engleza, produsul ar aparea in limba engleza, dar in limba romana la denumirea produs nu apare nimica, finnd implicit, bineinteles ca 0(zero) nu poti adauga
el NU are nevoie de limba ROMANA in BO ca stie bine engleza, dar sa citesca instructiunile aia numai :)

Link to comment
Share on other sites

OK... am rezolvat, am facut din nou un update la magazin si acum merge totul OK.

Ms saach de ajutor.
Iar in legatura cu limba romana era instalata si setata ca implicit iar steguletul rosu-galben si albastru(steagul national) era langa.
BO-ul nu l-am tradus complet ca nu era necesar, iar FO-ul l-am tradus singur :) deoarece nu prea era limba romana pe vremea aia.

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...